Zorlu’nun Hayali Yeni Bir “Hançer”

Zorlu Holding, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın 'hançer' olarak nitelendirdiği Zorlu Centır'in önündeki eski karayolları binasının yerine "yeni bir gökdelen" dikmek istiyor.

Zorlu’nun Hayali Yeni Bir “Hançer”
Zorlu’nun Hayali Yeni Bir “Hançer” Yönetici
Bu içerik 1178 kez okundu.

Zorlu Holding, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın ‘hançer’ olarak nitelendirdiği Zorlu Centır’in önündeki eski karayolları binasının yerine “yeni bir gökdelen” dikmek istiyor.

Dikkate almayın

Zincirlikuyu’daki eski karayolları arazisine “siluet tartışmaları” odağında kentin en tartışmalı projelerinden Zorlu Center’ı inşa eden Zorlu Holding, bitişiğindeki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü’nü de 2009’da ihale karşılığında satın almıştı. Şirket kültür varlığı olarak tescilli, Türkiye’nin ilk asma cepheli binasının korunacağını duyurmuştu. Zorlu Holding karayolları binası yıkıldıktan sonra farklı bir süreç izledi. Bina üzerindeki kültür varlığı tescilinin iptali için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dava açtı. Ve bu davayla ilgili 2016’da önemli gelişmeler yaşandı. İstanbul 10. İdare Mahkemesi’ne sunulan bilirkişi raporu binayı bir kez daha kültür varlığı olarak tescilliyordu.

Davada sundu

Zorlu Holding mahkemeye başvurarak “bilirkişi raporunun” dikkate alınmamasını talep etti.

Bu talep sırasında Zorlu Holding mahkemeye kamuoyunda tartışma yaratacak projeyi şu ifadeyle önerdi: “Bu yapının eskiden bulunduğu alanda mutlaka yeni bir yapı inşa edilmesi gerekli ise, New York’ta 11 Eylül saldırısında yıkılan ikiz kuleler örneğinde görüldüğü üzere, aynı konumda onların kopyalarının yeniden inşası yerine, saygıdeğer bir anafikir ile tamamen yeni One World Trade Center Building projesini geliştirme yaklaşımını tercih etmek ve böylece gerçek anlamda mimari/kentsel simge yaratmanın çok daha doğru ve benimsenebilir…”

İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nden iki önemli karar:

-1- YENİ BİLİRKİŞİ ATANDI:

Zorlu’nun ‘bilirkişi raporunu dikkate almayın’ talebini kabul eden mahkeme heyeti, karayolları binasını kültür varlığı olarak gören bilirkişi raporunu çelişkili ve soyut buldu ve yeni bir bilirkişi heyeti oluşturulmasına karar verdi.

2- THE MARMARA KÜLTÜR VARLIĞI MI?:

İstanbul 10. İdare Mahkemesi Zorlu’nun dava açtığı Kültür Bakanlığı’na Türkiye’de yüksek yapıların ilk örneklerinden olan Ankara’daki Emek İşhanı ve İş Bankası Genel Müdürlük binası ile İstanbul’daki Ceylan Otel (eski ismi Sheraton), Odakule İş Merkezi, The Marmara’nın (eski ismi Etap Marmara) kültür varlığı olarak tescil edilip edilmediğini sorulmasını kararlaştırıldı.

Kaynak: Cumhuriyet


www.insaatgundemi.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?