Yaptırımlar Rusya’nın inşaat sektörünü nasıl etkileyecek?

RUSYA'nın Türk ürünlerine ve şirketlerine uyguladığı ambargo Türk ekonomisine yıllık 10 milyar dolar zarar verecek.

Yaptırımlar Rusya’nın inşaat sektörünü nasıl etkileyecek?
Yaptırımlar Rusya’nın inşaat sektörünü nasıl etkileyecek? Yönetici
Bu içerik 1236 kez okundu.

RUSYA’nın Türk ürünlerine ve şirketlerine uyguladığı ambargo Türk ekonomisine yıllık 10 milyar dolar zarar verecek. Ancak Rusya’da bu yaptırımlardan büyük yara alacak. Bu konuda itibar ise Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Lihaçev’den geldi. Lihaçev, iki ülke arasında patlayan krizin ardından Türkiye’ye uygulanan ambargonun kendi ülkelerine faturasının büyük olduğunu açıkladı.

Türk şirketlerine yönelik yaptırımların Rusya ekonomisine yönelik risklerinin planlanan istisnalar ile minimuma indirildiğini belirten Lihaçev, Rusya inşaat ve turizm sektörlerinin uğrayacağı zararın bu sayede azaltılacağını söyledi. Lihaçev, “Halihazırdaki kontratlar ve istisnalar sayesinde, teorik kayıp çok daha az olacak. Bu hizmetlerin 2014 yılındaki potansiyel teorik hacmi 9 milyar dolar” dedi.

ÇİNLİ ŞİRKETLER GELİR

TASS ajansının haberine göre, Rusya’nın Türkiye’den hizmet ithalatının 9.7 milyar dolar olduğuna dikkat çeken bakan yardımcısı, bunun 6.6 milyar dolarının turizm, 2.6 milyar dolarının inşaat sektörüne ait olduğuna işaret etti. Türk şirketlerine yönelik yaptırımların Rusya inşaat sektörüne olumsuz etkide bulunmayacağını belirten Lihaçev, “İnşaat sektöründeki düşüş ekonomideki genel duruma, talepteki azalmaya bağlı. Rus şirketlerinin yanı sıra örneğin Belaruslu, Çinli inşaat şirketleri de dahil edilebilir” diye konuştu. Türkiye’den mal ve hizmet ithalatı ile ilgili risklerin ise devam ettiğini belirten Lihaçev, bu risklerin minimuma indirilebileceğini umduğunu söyledi.

 

Sözcü


www.insaatgundemi.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?