Yapı-Endüstri Merkezi, İran Yapı Merkezi’ni Kuruyor

Yapı-Endüstri Merkezi, İran Yapı Merkezi’nin (Persian Building Centre) kurulması için işbirliği anlaşması imzaladı

Yapı-Endüstri Merkezi, İran Yapı Merkezi’ni Kuruyor
Yapı-Endüstri Merkezi, İran Yapı Merkezi’ni Kuruyor Yönetici
Bu içerik 1264 kez okundu.

İran Mimarlar Birliği (Association of Iranian Architects) ile Yapı–Endüstri Merkezi, İran Yapı Merkezi’nin (Persian Building Centre) kurulması için işbirliği anlaşması imzaladı. Yapı-Endüstri Merkezi, mimarlık camiasına ve yapı sektörüne sunduğu mesleki eğitim programları ve etkinlikleri İran yapı sektörünün karar verici mimarları ile buluşturmak üzere çalışmalara başladı.

Tahran’da 28 Ağustos 2015 tarihinde bir araya gelen İran Mimarlar Birliği ve Yapı-Endüstri Merkezi yetkilileri, işbirliği sürecine dair ilk somut adımı attılar. Toplantı sonrasında konuşan İran Mimarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri Jafar Sarafzadeh Tabriz, birliğin yapısına ve yürüttüğü çalışmalara dair şu bilgileri aktardı:

Yurtdışı etkinliklerinin ikinci durağı İstanbul

“Ülkenin farklı bölgelerinde bulunan derneklerin birleşimiyle tekil ve kapsamlı bir mimarlık birliği yaratma amacıyla 2011 yılında kurulan İran Mimarlar Birliği, mimarlık bilimi ve mesleki haklar konusunda mimarları bilinçlendirmek ve onların eksik yönlerini geliştirmek hedefiyle çeşitli seminerler ve workshoplar düzenlemektedir.”

Son iki yılda hız kazanan eğitim seminerlerinin ilk yurtdışı etkinliğinin Dubai’de yapıldığını belirten Tabriz, Türkiye ile başlatılan işbirliği çerçevesinde ikinci organizasyonun İstanbul’da gerçekleştirileceğini ekledi.

“İran’ın Meşhed, Tahran, Tebriz ve Urmiye şehirlerinde mimarlık konusunda verilen eğitim seminerlerinden sonra, ilk yurtdışı semineri olan Dubai’de, sürdürülebilirlik ve Masdar City konuları mercek altına alındı. Bu etkinliğe gelen talepler doğrultusunda 2016 yılının Şubat ayında Ortadoğu’daki şehircilik ve mimarlık yaklaşımlarının konuşulması için yeni bir seminer organize ediliyor. Dr. Vahid Gobadian, Alexander Smith, Prof. Dr. İraj Etesam , KTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sonay Çevik ve Doç. Dr. Asu Beşgen gibi isimlere ev sahipliği yapan seminer ve workshoplar, birliğin eğitim yönünün ana misyonunu oluşturmakta.” diyen Jafar Sarafzadeh Tabriz, Türkiye’deki mimarlık ortamını ve YEM ile yapılacak işbirliğini ise şöyle değerlendirdi:

“Bilgi paylaşımı ve güç birliği adına YEM ile işbirliği kararı aldık”

“İran ile Türkiye’nin, kültür, coğrafya ve tarih anlamında ortak paydalarının mimarlığa yansıdığının bilincinden yola çıkarak, bu yakın kültürle bilgi paylaşımı ve güç birliği yapabilmek adına YEM ile işbirliği kararı aldık ve bu yönde adımlar atmaya başladık. İki toplumun mesleki ve diğer konularda oluşan sorunlara buldukları çözümleri birbirlerine sunabilme fırsatının, bizi heyecanlandıran etkenler arasında yer aldığını belirtmek isteriz. Bu ortak çalışmanın her iki ülke için, mimarlık başta olmak üzere, yapı ve şehircilik alanında yeni fırsatlar oluşturacağını ümit etmekteyiz.”

YEM Salon, İranlı mimarları ağırlayacak

İran Mimarlar Birliği ile başlatılan stratejik işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getiren Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Tolga Türkanık ise yakın dönemde İstanbul’da gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İlk etapta üç ayaklı bir etkinlik dizisi planladıklarını belirten Türkanık, “Bu etkinliklerin ilki, İTÜ işbirliğiyle gerçekleştirilecek Geleneksel İran Mimarisi konulu seminer olacak. YEM Salon’da yapılacak ikinci etkinlikte, 100 İranlı mimara LEED v4 eğitimi verilecek. Üçüncü etkinlik ise, İran Mimarlar Birliği üyelerinin Türk Yapı Sektörü temsilcileri ile yapacağı ikili iş görüşmeleri olacak.” dedi.

Kaynak: yapi.com.tr


www.insaatgundemi.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?