Turkmall Anadolu’ya odaklandı!

M1, Forum ve Novada gibi market zincirlerini kuran, Uniq İstanbul’u hayata geçiren Turkmall Anadolu’ya odaklandı. Turkmall Anadolu’daki AVM yatırımlarıyla 1000’ün üzerinde mağaza açılacak, 20 bin kişiye istihdam yaratılacak.

Turkmall Anadolu’ya odaklandı!
Turkmall Anadolu’ya odaklandı! Yönetici
Bu içerik 1720 kez okundu.

M1, Forum, Novada AVM zincirlerinin ve Uniq İstanbul’un mimarı Turkmall’un Yönetici Ortağı Levent Eyüboğlu, Anadolu’da AVM ve yaşam merkezi yatırımlarına ağırlık verdiklerini açıkladı. Eyüboğlu ve ortağı Hans Otto Nagel, Anadolu’daki şehirlerin AVM’lerle sosyalleştiğini savunuyor. Turkmall’un son dönemdeki projelerini Levent Eyüboğlu ile konuştuk.

YAŞAM ALANI

Size ‘Zincir AVM yatırımcısısınız’ desem, doğru söylemiş olur muyum?

Doğru. İlk M1 konseptini geliştirdik. Sonra Forum AVM’ler geldi. Ardında da Anadolu’da odaklandığımız Novada’lara başladık. Son dönemde yaptıklarımızı artık ‘yaşam alanı-yaşam merkezi’ diye tanımlamak gerekiyor. Yalnızca alışverişe, mağazalara odaklanmıyoruz.

Son dönemde daha çok Anadolu’ya mı odaklandınız?

Anadolu’da çok ihtiyaç var. Son dönemde Anadolu’nun farklı illerinde 9 tane Novada açtık. 5 Novada’nın da inşaatı devam ediyor. 2016’da Yozgat, Burhaniye, Ordu, Manavgat ve Urfa’daki Novada’lar açılacak.

1000 MAĞAZA

Bu iller de aynı zamanda sinema da açıyor musunuz?

AVM’lerimizin hemen hemen hepsinde sinema var. Doğru dürüst sinema salonu yoktu çoğu yerde. Şimdi dolup taşıyor sinemalarımız. Anadolu’daki AVM’ler Anadolu illerinin sosyalleşmesi için çok önemli. Bu yeni yatırımlarımızla birlikte 300 perakende zinciri Anadolu’ya gidecek, 1000 kadar mağaza açılacak. 20 binin üzerinde istihdam yaratılacak. Anadolu şehirlerinde kadınlar, genç kızlar için AVM’ler güvenli yerler. AVM’lerde etkinlikler ve atölye çalışmaları da yapıyoruz. Gün içinde çok sayıda kadın ve genç kız bu etkinliklerden de yararlanıyor. Genç kızlar iş olanağı da buluyor.

İstanbul’da proje geliştirmek zaman alıyor. Forum İstanbul projesi 12 yıl sürdü. Anadolu’da daha hızlı sonuç alınıyor. Büyükçekmece’de marina yapıyoruz. Orada aynı zamanda AVM de var projemizde.

FRENE BASMAMALIYIZ

2015 zor bir yıl oldu, oluyor. Hiç mi frene basmadınız?

Bizim sektörde şimdi frene basarsanız 2 sene sonra durursunuz. İşsiz kalırız. Biz krizleri değerlendirdik. Şehirle bütünleşiyoruz. İhtiyaçları karşılıyoruz. Samsun, Söke, Akhisar, Edremit, Tokat, Konya, İzmit’te AVM’lerimiz var. 2015’de 5 açılış yaptık. Symbol Kocaeli son açılan AVM’lerimizden. Orada kültür merkezi de yaptık. Sergiler konserler yapacağız. 1000-1500 kişilik konser salonu yapıyoruz. Sergi salonu açıyoruz. Yozgat, Urfa, Ordu, Manavgat’ta inşaatı devam eden projelerimiz var. Burhaniye başlayacak, Elbistan’da da yeni anlaşma yaptık.

Toplam ne kadar yatırım yaptınız?

Ortalama 25 milyon dolara maloluyor. 120 milyon dolarlık bir yatırım yapıyoruz.

2015 zor bir yıl oluyor

Var mı üzerinde çalıştığınız yeni konseptler?

Var. Biz Forum Almaty’i açmıştık Kazakistan’da. Forum konseptini Kazakistan’a taşımıştık. Çin’de FİBA Holding ile bir proje yaptık, sonra sattık orayı. Türkiye ve Türkiye dışı için farklı çalışmalarımız var. Afrika’ya bakıyoruz. Dediğiniz gibi 2015 zor bir yıl oluyor ama biz uzun soluklu projeler yapıyoruz. O yüzden durmuyoruz. Türkiye’ye de güveniyoruz. Derinliği olan bir ekonomimiz var. Mutlaka toparlanıyoruz. O yüzden de krizlerde durmuyoruz. Krizleri nasıl atlatacağımızı öğrendik.

Uniq İstanbul alanının Türkiye’deki ilk örneği, nasıl gidiyor?

İstanbullular burada soluk alıyor. Yakında daha da ilgi görecek. Aileler için farklı bir yaşam alanı oluyor hafta sonları. Volkswagen Arena konserleriyle ses getirdi. Yazın terör neniyle iptaller yaşandı ancak biz Caz Festivali’ni de ağırladık. Uniq Hall’u açacağız yakında. Kapalı konser salonumuz da olacak. Hafta sonları çocuklar ve gençlerin macera keyfini yaşadıkları orman içinde bir alan da yaptık. Çocuk müzesi de açıldı. Balıkesir’de Uniq İstanbul’a benzer proje yapıyoruz.

Emek Sineması AVM olmadı

Siz Emek Sineması’nın yerine yapılan yerin de ortaklarındansınız. AVM olması çok tepki çekti. Orada ihtiyaç var mıydı öyle bir projeye?

Orası AVM olmadı, olmayacak. Bunu anlatmakta zorlandık. Benim en sevdiğim proje orası. Beyoğlu yaşamına da uygun yapıldı. İçi pasaj olarak korundu. Oraya AVM diyemezsiniz. Sinemasını da koruduk. Beyoğlu kapısından girip Yeşilçam’dan çıkıyorsunuz. En çok sevdiğiniz şey en çok başınızı ağrıtabilir. Benim için de tam öyle.

Söke en çok ziyaretçi çeken AVM

En çok hangi Anadolu AVM’niz iş yapıyor?

Söke’deki AVM’miz çok iyi. Bazı dönemlerde 45-50 bin ziyaretçisi oluyor. Günlük ortalaması 10 binin altına düşmüyor. Söke nüfusuna göre çok iyi rakam. Samsun AVM’miz de çok iyi iş yapıyor.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi


www.insaatgundemi.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?