Türkiye, Avrupa’nın Gazbeton Lideri Oldu

5 milyon metreküp üretim kapasitesi ve 4 milyon metreküp tüketim hacmi ile Türkiye, Avrupa’nın gazbeton lideri oldu. 25. Yıl kutlamalarında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği (TGÜB) Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, “Gazbeton konusunda 2015 itibarı ile lider ülke olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Türkiye, Avrupa’nın Gazbeton Lideri Oldu
Türkiye, Avrupa’nın Gazbeton Lideri Oldu Yönetici
Bu içerik 2194 kez okundu.

Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği’nin 25. Kuruluş Yılı kapsamında İstanbul’da düzenlediği etkinliklerde Türkiye’nin Avrupa gazbeton liderliği hakkında açıklamalarda bulunan TGÜB Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, “Türkiye, gazbeton alanında dünya standartlarında üretim yapan, önemli Ar-Ge çalışmaları ile inovatif ürünler geliştirebilen, küresel çapta lider ve öncü bir aktör konumunda. Ülkemizin bu noktaya gelmesi uzun yıllara dayanan bilgi, birikim ve dayanışmanın bir sonucudur. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan toplam 13 adet üretim tesisi ile gazbeton sektörü, bugün 5 milyon metreküpe yakın üretim kapasitesi ve 4 milyon metreküp tüketim hacmine ulaşmış durumdadır. Bu rakamlar Türkiye’yi Avrupa’nın lider gazbeton üreticisi yapmaktadır” dedi.


Gazbetonun 1950’li yıllarda Almanya’dan ithal edilerek kullanıldığına dikkat çeken Hinginar, şunları söyledi: “Türkiye’deki ilk gazbeton fabrikasının temelleri 1963 yılında atıldı. 1980’lerin sonuna doğru ülkede gazbetonun önemi daha çok anlaşılmaya başlandı ve yeni yatırımcılar gerçekleşti. Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği de bu yıllarda kuruldu. O zamanlarda Türkiye’de üretilen toplam gazbeton miktarı 600 bin metreküp civarındaydı. Yıllar içinde deprem güvenliği, yangın güvenliği ve ısı yalıtımı konularında ülkemizdeki bilincin artması ve gazbetonun modern dünyanın duvar malzemesi olarak bu alanlarda fark yaratan özelliklerinin anlaşılması ile gazbeton kullanımı da giderek yaygınlaştı, üretici sayısı ve üretim hacmi arttı. 2015 yılı yani TGÜB’ün 25. Kuruluş Yılı itibariyle, Türkiye dünyanın önde gelen üreticilerinden olarak, Avrupa’nın lider gazbeton üreticisi konumuna geldi."


Hinginar, "Bu süreçte gazbeton sektörü olarak insanımıza, doğamıza ve ülke ekonomimize önemli katkılar sağladık. Ülkemizde bugüne kadar toplam 50 milyon metreküp gazbeton üretilerek, yaklaşık 4 milyon sağlıklı ve çağdaş yapının inşasında kullanılmıştır. Bu yapıların sağladığı birikimli yakıt tasarrufu ise 20 milyar doların üzerindedir” dedi.

Avrupa liderliği başarısında TGÜB ve üretici firmaların rolünü vurgulayan Hinginar, “Ülkemizde gazbeton sektörünün tüm paydaşları dünya standartları ve üzerinde üretim yapabilmek, inovatif ürünler geliştirebilmek adına önemli çalışmalar yürüttüler. Nitekim bugün Avrupa lideri olmamız tüm bu çalışma ve emeklerin bir meyvesidir. Gerek TGÜB’ün gerekse üretici firmalarımızın en büyük motivasyonu; insanımızın güvenli, sağlıklı ve çağdaş yapılarda yaşamalarıdır. Bundan sonra da çalışmalarımız bu doğrultuda devam edecektir” diye konuştu.

25. yıla özel etkinlikler düzenlendi

TGÜB’ün 25. Kuruluş Yılı etkinlikleri kapsamında, Avrupa Gazbeton Üreticileri Birliği (EACAA) üyeleri İstanbul’da buluştu. EAACA Yönetim Kurulu ve Teknik Komite toplantıları 17 ve 18 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında, Deniz Müzesi’nde Avrupa Üreticileri Birliği üyelerinin de katılımı ile bir panel ve fotoğraf sergisi düzenlendi. “Yapılarda Fark Yaratmak” teması ile düzenlenen ilk panelde; yapılarda yangın güvenliği, enerji verimliliği, kent planlaması ve sürdürülebilirlik başta olmak üzere birçok konu, inşaat ve gazbeton sektörünün önde gelen isimleri ile ele alındı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte yürütülen ve 2 yıl süren “Gazbeton malzemelerinin deprem karşısındaki davranışları” konulu araştırmanın sonuçları ise  Gazbeton ve Deprem Paneli’nde açıklandı.

 

www.yapi.com.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?