Türk müteahhitler rotayı yurtdışına çevirdi!

Seçim sonrası yeni projelerin birbiri ardına açıklandığı Türkiye’de, inşaat firmaları içerideki fırsatlar kadar dışarıdaki fırsatlardan da yararlanmak için kollan sıvadı. Müteahhitler, markalarını yurtdışına taşımaya başladı.

Türk müteahhitler rotayı yurtdışına çevirdi!
Türk müteahhitler rotayı yurtdışına çevirdi! Yönetici
Bu içerik 1129 kez okundu.

Seçim sonrası yeni projelerin birbiri ardına açıklandığı Türkiye’de, inşaat firmaları içerideki fırsatlar kadar dışarıdaki fırsatlardan da yararlanmak için kollan sıvadı. Yurtiçinde birçok başarılı projeye imza atan müteahhitler, markalarını yurtdışına taşımaya başladı. Rotasını dışarıya çeviren inşaat yatırımcıların yurtdışında hem arazi yatırımı hem yeni proje yatırımı hem mevcut bir binayı alıp revize ederek ‘Burada biz de varız’ diyecek.

TOKİ DE DEVREYE GİRDİ
Türkiye’deki toplu konut ihtiyacını karşılayan TOKİ, Türk müteahhitlerle yurtdışına açılma kararı aldı. Kısa ve orta vadede bu öncülüğü üstlenmek istediklerini kaydeden  TOKİ  Başkanı Ergün Turan, “Türkiye’deki müteahhitlik sektörünü bir şemsiye altında toplayacağız. Biz işi alacağız ülkemizdeki firmalarla paylaşacağız. Bu projemiz için birçok firmayla görüştük ve önemli bir yol kat ettik” dedi. İstanbul’daki projelerine yenilerini ekleyen Nef, bir yandan da yurtdışına açılmak için çalışmaları hızlandırdı.

MAKEDONYA ATAĞINDA
Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, New York ve Şikago ile birlikte ABD’de 4 ayn eyalette yeni projelere imza atmayı planladığını söyledi. 210 milyon dolar yatırım değerine sahip Nef New York projesi için mimari çalışmaların da sürdüğü belirtildi. Cevahir Holding’in Makedonya’daki konut projesi devam ediyor. Bunun yanı sıra Limak İnşaat’ta Üsküp’te yeni bir projeye start verdi. 330 bin metrekare brüt alana sahip karma kullanımlı proje, kent merkezinde cadde üzerinde yer alıyor. Limak İnşaat proje kapsamında alışveriş merkezi, ofis ve rezidans yapacak.

Londra projesi devam eden Ağaoğlu Şirketler Grubu ise yurtdışında rotayı Ortadoğu ülkelerine çevirdi. Bugüne kadar yurtdışından birçok teklif aldıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Gürcistan’da enerji yatırımlarımız var. Ortadoğu’da da yeni projeler yapmak için çalışmalarımızı hızlandırdık” bilgisini verdi.

Markasını Dubai’ye taşıyor.

Aşçıoğlu Grubu, Birleşik Arap Emirlikleri gayrimenkul geliştirme şirketlerinden Dubai merkezli Deyaar ile yaptığı ortaklığın ardından, bu şehirde konut projesi geliştirmek için hazırlıklarını hızlandırdı. Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Aşçıoğlu, şöyle konuştu: “Selenium markasını yurtdışına taşımak için ilk adımı Dubai’de atacağız. Bunun için son aşamaya yaklaştık. Londra’yı da markaja aldık. Burada da uygun bir ortam bulursak proje geliştirmek istiyoruz.”

Londra’ya Göz Koydu
Yurtdışında daha çok Rusya ve Türkmenistan’da iş yapan Ant Yapı, yeni dönemde, Londra ve ABD’de projeler geliştirecek. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, şu bilgileri verdi:

GREEN PARK’IN YAKINI
“Londra merkezinde; Buckingham Sarayı ile Green Park’ın çok yakınında 10 bin metrekare büyüklüğünde ve 40 milyon paund yatırım bedeli ile çok lüks ve butik konut projesinin çalışmalarına başlıyoruz, ilk projede yatırımcı değiliz ancak bölgede kendi yatırımımız olacak yeni arsa arayışlarımız sürüyor. ABD’de de konut için arsa bakıyoruz.”

Kaynak: Bugün Gazetesi


www.insaatgundemi.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?