Şişecam, Türkiye’de ‘Geri Dönüşüm Toplumuna’ geçişi ‘Cam’ın dönüşümüyle hızlandırıyor

İnsana, çevreye duyarlılık anlayışıyla faaliyetlerine devam eden Şişecam Topluluğu, Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı.

Şişecam, Türkiye’de ‘Geri Dönüşüm Toplumuna’ geçişi ‘Cam’ın dönüşümüyle hızlandırıyor
Şişecam, Türkiye’de ‘Geri Dönüşüm Toplumuna’ geçişi ‘Cam’ın dönüşümüyle hızlandırıyor Yönetici
Bu içerik 1127 kez okundu.

Bu yıl ilk kez Topluluk şirketleri Anadolu Cam, Trakya Cam, Paşabahçe ve Soda Sanayii için de Sürdürülebilirlik Raporları hazırlandı. Camın geri dönüşümünde toplumsal farkındalık yaratılması konusunda önemli rol üstlenen Şişecam Topluluğu, 2014 yılında 4,2 milyon ton cam, 2,1 milyon ton soda külü ve 4 milyon ton sanayi hammadde üretimi gerçekleştirerek finansal performansıyla da sürdürülebilir büyümesine devam etti.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Topluluk olarak faaliyetlerimizi sosyal sorumluluk, insana ve çevreye duyarlı bir yaklaşımla sürdürüyoruz. Topluluğumuzun 13 ülkede yürütmekte olduğu faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası olan sürdürülebilirlik kapsamında, çalışmalarımızda yeni hedefler ve projelerle gelişim sağlamaya ve sürdürülebilirlik performansımızı da yükseltmeye kararlıyız” dedi.

09.12.2015 – Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu’nun Küresel Raporlama Girişimi (GRI) G4 Sürdürülebilirlik Raporlaması Kılavuzu’na uygun olarak hazırladığı Sürdürülebilirlik Raporu yayınlandı. Bu yıl ilk kez Topluluk şirketleri Trakya Cam, Anadolu Cam, Paşabahçe ve Soda Sanayii için de Sürdürülebilirlik Raporları hazırlandı. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında camın geri dönüşümüyle Geri Dönüşüm Toplumu’na geçişe önemli katkı sağlayan Şişecam Topluluğu, 2014 yılında 4,2 milyon ton cam, 2,1 milyon ton soda külü ve 4 milyon ton sanayi hammadde üretimi gerçekleştirerek, finansal performansıyla da sürdürülebilir büyümesine devam etti.

Topluluk adına Sürdürülebilirlik faaliyetlerini değerlendiren Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, topluluk olarak faaliyetlerini sosyal sorumluluk, insana ve çevreye duyarlı bir yaklaşımla sürdürdüklerini ifade etti. Kırman sözlerine şöyle devam etti: “Global ölçekteki kapasitemizle, yaşamı zenginleştiren ve değer katan, hayatın her alanına dokunan ürünlerimizle, katma değerli 80 yıllık geçmişimizden aldığımız güçle, geleceğe yön veren ve dünyada ilk üç içinde yer alan küresel bir marka olma hedefimize doğru istikrarlı bir şekilde ilerlemekteyiz. 2014 yılında, 4,2 milyon ton cam, 2,1 milyon ton soda külü ve 4 milyon ton sanayi hammadde üretimi gerçekleştiren Topluluğumuz, finansal performansıyla da sürdürülebilir büyüme hedeflerine doğru somut adımlar atmaya devam etmektedir. Kuruluşundan bugüne, etik değerleri, şeffaflığı, hesap verebilir ve açık yönetim tarzının yanı sıra paydaşlarına sorumlu yaklaşımıyla da öne çıkan Topluluğumuz 2014’te Kurumsal Yönetim çalışmaları kapsamında ilk değerlendirmede 9,28 en yüksek puanı alarak, sanayi kuruluşları arasında en üst sıraya yerleşti.”

Kırman: “Sürdürülebilirlik çalışmalarımız, sektörün değer zincirinin her halkasına odaklanıyor”

Sürdürülebilirlik konusunda uluslararası eko sistem içinde küresel ölçekteki sorumluluk bilinciyle hareket ettiklerine dikkat çeken Kırman: “Topluluk olarak sürdürülebilirlik konusuna yalnızca finansal bir devamlılık olarak bakmıyoruz. Çevreyi, doğal kaynakları, müşterileri, çalışanları ve değerleri de koruyarak uzun vadeli bir bakış açısıyla ele alıyoruz” diye konuştu.

Bu kapsamda, sürdürülebilirlik çalışmalarının sektörün değer zincirinin her halkasına odaklandığını dile getiren Kırman şöyle devam etti: “Söz konusu çalışmaları enerji verimliliği, inovasyon, ve uluslararası standartlara uyum olarak özetleyebileceğimiz üç ana başlıkta temellendiriyoruz. Bir dünya şirketi olarak geleceğe yönelik olarak üstlendiğimiz sorumlulukların bilinciyle, Topluluğumuzun 13 ülkede yürütmekte olduğu faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası olan sürdürülebilirlik kapsamındaki çalışmalarımızda yeni hedefler ve projelerle daha fazla gelişim sağlamaya ve sürdürülebilirlik performansımızı daha da yükseltmeye kararlıyız.”

Şişecam, camda geri dönüşüm oranını Avrupa seviyelerine çıkarmayı hedefliyor

Şişecam Topluluğu, Türkiye’deki cam geri dönüşüm altyapısını iyileştirmek ve ‘Geri Dönüşüm Toplumu’na geçiş sürecini desteklemek amacıyla, 2011 yılından bu yana Türkiye’nin en kapsamlı sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerinden biri olan “Cam Yeniden Cam” projesini yürütüyor. Proje kapsamında, cam geri dönüşüm oranını Avrupa seviyelerine çıkarmak hedefiyle, cam ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması için kamuoyunun bilinçlendirilmesi, cam ambalaj atığı toplama altyapısının geliştirilmesi, geri dönüşüm tesislerinin modernize edilmesi ve kapasitelerinin artırılması konularında yerel yönetimlerle işbirliği içinde çalışıyor. Cam Yeniden Cam projesi aracılığıyla 2011’den bu yana 1,7 milyar adet cam şişe geri dönüştürülerek yeniden kullanıma kazandırıldı. Cam geri dönüşüm oranı yüzde 8’lerden yüzde 17’ye kadar yükseltildi. Şişecam Topluluğu bu çerçevede Türkiye’de cam geri dönüşüm oranını yüzde 60’a çıkarmayı hedefliyor.

Şişecam Ar-Ge Merkezi ile cam bilimi ve teknolojisine yön veriyor

Sürdürülebilirliğin gereği olarak teknoloji geliştirme faaliyetleri kapsamında geçtiğimiz yıl 40 milyon dolarlık yatırımla faaliyete geçen Türkiye’nin en donanımlı Ar-Ge merkezlerinden birine sahip olan Şişecam Topluluğu, yeni fikirlerden ve buluşlardan başlayarak rekabet gücü yüksek ürün ve teknoloji sahipliğine uzanan inovasyon sürecinde, cam bilimi ve teknolojisi alanındaki hızlı gelişmelere entegre olmayı ve seçilmiş alanlarda liderlik yapmayı hedefliyor. Şişecam Topluluğu, küresel bir oyuncu olarak, tüm çalışmalarında uluslararası standartları esas alıyor.

Şişecam Topluluğu Hakkında

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında global bir oyuncudur. “Düzcam”, “Cam Ev Eşyası”, “Cam Ambalaj” ve “Kimyasallar” olmak üzere dört ana iş grubunda faaliyet gösteren Topluluk, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır ve Hindistan’da üretim yapmaktadır.

Bugün dünyanın cam ev eşyasında 3’üncü, cam ambalajda 4’üncü, düzcamda 5’inci büyük üreticisi konumundaki Şişecam Topluluğu, Avrupa’nın 4’üncü, dünyanın 10’uncu büyük soda üreticisiolmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir. Şişecam, 80 yıllık deneyimi, 21 bini aşkın çalışanı, 13 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeye ulaşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir Topluluk olarak ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam etmektedir.

Kaynak: www.sisecam.com.tr


www.insaatgundemi.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?