Sanayici Kale Grubu, Konuta Çekirdek Aileyle Girdi

Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'ın haberine göre, Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşlarından Kale Grubu, gayrimenkul sektörüne adım attı.

Sanayici Kale Grubu, Konuta Çekirdek Aileyle Girdi
Sanayici Kale Grubu, Konuta Çekirdek Aileyle Girdi Yönetici
Bu içerik 1373 kez okundu.

Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre, Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşlarından Kale Grubu, gayrimenkul sektörüne adım attı. Grup, Bodur Gayrimenkul’le Kartal’da depo alanı olarak kullandıkları Topselvi bölgesinde 174 konut inşa edecek. Bodur Gayrimenkul, arsa bedeliyle birlikte projeye 80-100 milyon dolarlık yatırımla yapacak. Daire Kartal adıyla yapılan projede konutların fiyatları 290 bin TL’den başlıyor. Firma özellikle yapılan yatırımlar nedeniyle çok fazla beyaz yakalı göç almaya başlayan B gurubu çekirdek ailelere konut satmayı hedefl iyor. Basın toplantısında konuşan Kale Grubu CFO’su Haluk Alperat, 1957 yılında kurulan Kale Grubu’nun yapı sektörü, savunma ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösterdiğini söyledi. Dünyada global bir şirket olma yolunda ilerlediklerini kaydeden Alperat, üç yıl önce de kendi arsalarını değerlendirmek üzere Bodur Gayrimenkul şirketini kurduklarını belirtti.

 

10 yıl yetecek arsamız var

Bir yıl önce de Kartal için çalışmalara başladıklarına işaret eden Alperat, şöyle devam etti: “Kartal’daki projeyi kendi depo alanımız olan arazide geliştirdik. Bundan sonra da gayrimenkul yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Sefaköy, Ömerli ve Ankara’da fabrika arazilerimiz var. Bir kapı açtık. En az 5-10 yıl yetecek kendi arsalarımız var.”

Kâr beklentisi yüzde 20

Bodur Gayrimenkul Genel Müdürü Bahadır Kayan, 59 yıllık tecrübelerini en iyi şekilde değerlendirmek için gayrimenkul sektörüne girdiklerinin altını çizdi. Kayan, “Zaten iç dekorasyon, boya, yapıştırıcı gibi çok sayıda yapı malzemesi üretiyoruz. Bu projemiz, 174 daireden oluşacak. Tek blok üzerinde kurulan bir proje. Yıllık en az yüzde 15-20 arasında kar beklentimiz var. Faizler düşerse bu oran daha da artar” diye konuştu. Soruları da yanıtlayan Kayan, sanayici olarak inşaat sektörüne girmelerini ilişkin bir soru üzerine, şu yanıtı verdi: “Türkiye’de yıllık konut ihtiyacı 600 bin. Her üç projeden birinde de Kale ürünü kullanılıyor. Bizler adına konutun içinde olmak yanlış bir durum değil.” Gayrimenkul sektörüne giriş için geç kalmadıklarını ifade eden Kayan, “Dünyada sadece İstanbul ve Johannesburg’da metrekare fiyatları 2 bin doların altında. Doymuşluk var gibi görünse de gidecek daha yol var. Arsa değerinin artması açısından geç gibi görünse de doğru bir zaman” dedi.

Hedef yüzde 15 pay

Bodur Gayrimenkul’ün Grup içerisinde payının ne olacağına yönelik bir başka soruya Kayan, “Yapı önde gidiyor. Yüzde 60-65 arası bu sektör pay alıyor. Savunma ve havacılığı da yapı sektörüne eşitlemek için çalışıyoruz. Gayrimenkulun de Grup içerisinde yüzde 15 pay almasını hedefl iyoruz” yanıtını verdi.

Dairelerin yüzde 20’si satıldı

Bodur Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Müdürü Özgür Tuncel, 49 adet 1+1 dairenin bulunduğu Daire Kartal projesinde ağırlığın 2+1’de olduğunu, 1+1’lerde net büyüklüklerinin 40 metrekare, 2+1’lerde 105 metrekare olduğunu açıkladı. Tuncel, Daire Kartal’da çekirdek aile ve B grubunu hedefl ediklerini belirterek, şöyle devam etti: “Anadolu Yakası’na çok fazla beyaz yakalı göçü var. Biz de ayrışmak için B grubu ve çekirdek aileleri hedefl iyoruz. Metrekare fiyatları lansmana özel 4 bin 100 liradan başlıyor. Şimdiden yüzde 20’si satılmış durumda. Ortalama fiyatlar 4 bin 500 ile 4 bin 550 TL arasında olacak. Teslim tarihi Eylül 2017. Fiyatlar, 290 bin ile 780 bin TL arasında değişiyor. Tüm daireler denizi gören ve balkonlu olarak tasanlandı.”

Metroya sadece 350 metre uzaklıkta

Dairelerin tavan yüksekliklerinin net 3.15 metre olduğu Daire Kartal, sahil bandında yükseliyor. Yakacık Metro İstasyonu’na 350 metre uzaklıkta bulunan ‘Daire Kartal’ın, Kartal Metro İstasyonu’na uzaklığı ise 950 metre. ‘Daire Kartal’, ayrıca Pendik Marina’ya 8 km, Bostancı’ya 12 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 13 km, Kadıköy’e 22 km, Boğaziçi Köprüsü’ne 23 km uzalıkta yer alıyor.

kaynak:yapi.com.tr


www.insaatgundemi.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?