Rönesans İnşaat gözünü dünyanın zirvesine dikti!

Rusya başta olmak üzere yurtdışında gerçekleştirdiği müteahhitlik hizmetleriyle dünya kamuoyunun dikkatini üzerine çeken Rönesans İnşaat, halen Avrupa'da 10'uncu en büyük müteahhit olarak yer alıyor.

Rönesans İnşaat gözünü dünyanın zirvesine dikti!
Rönesans İnşaat gözünü dünyanın zirvesine dikti! Yönetici
Bu içerik 1331 kez okundu.

Rusya başta olmak üzere yurtdışında gerçekleştirdiği müteahhitlik hizmetleriyle dünya kamuoyunun dikkatini üzerine çeken Rönesans İnşaat, halen Avrupa’da 10’uncu en büyük müteahhit olarak yer alıyor. Yönetim Kurulu Başkanlığını Erman Hıcak’ın gerçekleştirdiği şirket, 2012 yılında 81. sıradan girdiği ENR (en büyük uluslararası müteahhitlik şirketleri) listesinde 2015 yılında 37. Sıraya kadar yükseldi.

1993 yılında Rusya’da kurulan Rönesans Holding, dünyanın 21 farklı ülkesinde ana müteahhit ve yatırımcı olarak hizmet veriyor. İnşaat, gayrimenkul geliştirme, enerji ve sağlık ana dallarında faaliyet gösteren Holding, bugün 40 bin çalışanı ile alışveriş merkezleri, ofisler, oteller, konutlar, ağır sanayi tesisleri, altyapı projeleri başta olmak üzere pek çok inşaatı gerçekleştiriyor.

HEDEF DÜNYADA İLK 10’A GİRMEK

3 milyar dolar global ciro ve 5 milyar dolar aktif büyüklüğe sahip Rönesans’ın hedefi, orta vadede inşaat sektöründe dünyanın en büyük ilk 10 kuruluşu arasına girmek. Holdingin lokomotif şirketi olan Rönesans İnşaat, Türkiye’de tartışmalara neden olan  Ankara  Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı da inşa etti.

2008 yılına kadar en büyük ciroyu elde ettiği Rusya pazarında önemli projeler imza atan Türk şirket, Rusya ekonomik krizi nedeniyle başka ülkelere de açıldı. Önce Türkmenistan pazarına giren Rönesans İnşaat, Avrupa pazarına yatırım yaptı.

Avusturya’nın ikinci büyük inşaat şirketi Porr’un yüzde 10.2’sini alan Rönesans İnşaat, 2013 yılında Gotthard Tüneli konsorsiyumunun bir parçası olan İsviçreli ALPINE Bau GmbH’nin yüzde 100’ünü satın aldı. Avusturya’da da bir şirketi olan Rönesans İnşaat, geçen yıl Almanya merkezli ve 125 yıllık tarihe sahip Heitkamp Ingenieur und KraftvverksbauGmbh’nin yüzde 100 hissesini satın aldı.

Avrupa’daki bu satın almalarla birlikte şirketin iş yaptığı ülke sayısı 2 2’ye yükseldi. Bu ülkeler arasında Mozambik, Nijerya ve Gana gibi Afrika ülkeleriyle İsviçre, İsveç, Hollanda gibi çok sayıda Avrupa ülkesi de bulunuyor.

AVRUPA’DA 100 MİLYAR AVRO CİRO

Avrupa’da ciro hedefinin 1 milyar Avro olduğunu belirten Rönesans İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Düzyol” Bu yıl dünya sıralamasında 37’ncisi, Avrupa’da ise 10’uncu şirketi olduk. Hedefimiz dünyanın en büyük 10 inşaat şirketi arasında yer almak” dedi. Türkiye’de de özellikle şehir hastaneleri ile büyümeye devan ettiklerini belirten Düzyol, İstanbul’da yapılacak 3 katlı tünel projesi ile de ilgilendiklerini, ihale şartları belli olunca pozisyon alacaklarını kaydetti.

Alpleri delen ekipte Rönesans da var

Dünyanın en uzun ve en derin tünelinde kazılar tamamlandı, açılış ise haziran ayında. İsviçre ile italya’yı yer altından bağlayacak tünel için 16 milyar Euro’luk yatırım yapıldı. Bugüne kadar 3 bin 500 test sürüşü yapılan 57 kilometrelik tünelde Rönesans İnşaat’ın imzası da bulunuyor. Zürih ile Rotterdam, Frankfurt, Basel, Gotthard ve Lugano şehirlerini de birbirine bağlayacak olan tünel, Zürih ve Milano arasındaki mesafeyi 1 saat azaltarak, toplam 2 saat 40 dakikaya indirecek.

Talihsizliklere rağmen itibar ve gücünü koruyor

Rönesans inşaat, son yıllarda dış pazardan kaynaklı talihsizlikler yaşasa da finansal gücü ve istikrarlı yönetimiyle global arenada yükselişini sürdürmeyi başarıyor. 2008 yılında iş hacminin yüzde 70’ini oluşturan Rusya’daki ekonomik krizle başeden şirket, ardından Libya’da ihalesine girdiği stat yapım işinin Arap baharından dolayı ertelenmesi ile rotayı çevirmek durumunda kaldı.

Yeni Birlik


www.insaatgundemi.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?