Philips’ten yüzde 70 enerji tasarrufu

Kamusal alanlarda kullanılan enerjinin yerinde kullanılması en önemli tasarrufu sağlıyor. Operasyon hataları nedeniyle özellikle sokak lambalarında enerjinin boşa kullanımı üst seviyelere çıkıyor.

Philips’ten yüzde 70 enerji tasarrufu
Philips’ten yüzde 70 enerji tasarrufu Yönetici
Bu içerik 887 kez okundu.

Kamusal alanlarda kullanılan enerjinin yerinde kullanılması en önemli tasarrufu sağlıyor. Operasyon hataları nedeniyle özellikle sokak lambalarında enerjinin boşa kullanımı üst seviyelere çıkıyor. Philips, bu sorunu çözmek için yaptığı çalışmalarla bu alanda enerjide yüzde 70 tasarruf sağlamayı mümkün kılıyor. Şehir aydınlatmaları, yerel yönetimin enerji faturasının yüzde 60’ına denk geldiği için daha verimli aydınlatmaya ihtiyacından yola çıkan Philips’in inovasyon bölümü, LED sokak ışıkları ağını yönetmek ve aydınlatma verilerini analiz etmek için basit web uygulamaları sunan benzersiz CityTouch sistemini geliştirdi. Philips tarafından geliştirilen yenilikçi yazılım yönetim sistemi, her lamba armatürünü ayrı olarak kontrol etmek için kablosuz teknolojiyi kullanıyor. Her bir aydınlatma noktası için gerçek zamanlı durum raporlarıyla, kolay ve modern bakım ve gözetim imkânı sunan CityTouch ile aydınlatma operatörleri, sistemin her bir parçasının tüketim ve aydınlatma seviye verilerini takip edebiliyor. Böylece, tek bir düğmeye dokunarak ışıklar daha fazla açılabiliyor, kısılabiliyor ya da kapatılabiliyor.

31 ÜLKEDE KULLANILIYOR

Philips Türkiye CEO’su Göktuğ Gür, “Dünyada yolların üçte biri 1960’tan kalma teknoloji ile aydınlatılıyor. Eğer dünya genelinde yol aydınlatmaları yeni nesil aydınlatma çözümleri ile değiştirilirse enerji maliyetlerinde her yıl 10 milyar euro tasarruf sağlanmış olacak. Türkiye’de yol aydınlatmalarında daha verimli ve etkin optik içeren armatürler kullanıldığında yılda 300 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağlanacak.” CityTouch sistemi sayesinde enerji kullanımı yüzde 70’e varan oranlarda enerji tasarrufu sağlanıyor. CityTouch, işletme ve bakım giderlerini de yüzde 40 azaltıyor. Günümüzde CityTouch, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 31 ülkede başlıca aydınlatma operatörleri tarafından başarılı projelerde kullanılıyor.

KAYNAK: Sabah


www.insaatgundemi.com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi