OSB’lerde yatırım yapılmayan arsa kalmayacak!

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) finansmana erişimini rahatlatacak çalışmalar yapılırken, Organize Sanayi Bölgeleri’ne (OSB) yönelik yatırımlar artıyor.

OSB’lerde yatırım yapılmayan arsa kalmayacak!
OSB’lerde yatırım yapılmayan arsa kalmayacak! Yönetici
Bu içerik 1309 kez okundu.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) finansmana erişimini rahatlatacak çalışmalar yapılırken, Organize Sanayi Bölgeleri’ne (OSB) yönelik yatırımlar artıyor. OSB’lerin daha etkin çalışmasına yönelik düzenleme yapılacak. OSB yatırımlarının bitmesiyle birlikte 600 binin üzerinde yeni istihdam oluşacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerine göre 2015 sonu itibariyle Türkiye’de tüzel kişilik kazanan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sayısı 284. 2015’te 5’i ıslah OSB, 3’ü ihtisas olmak üzere, toplam 10 OSB’nin kuruluşu tamamlanarak tüzel kişilik kazandırıldı. OSB’lerde üretime geçen 48 bin 503 parselde yaklaşık 1 milyon 576 bin kişi istihdam ediliyor. Tüm parsellerin üretime geçmesiyle birlikte istihdamın 2 milyon 178 bin kişiye ulaşacağı öngörülüyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kredi desteği ile 1962’den 2015 sonuna kadar 166 adet Organize Sanayi Bölgesi Projesi yol, içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu, elektrik işleri tamamlanarak hizmete sunuldu.

3.5 MİLYAR TL KREDİ

Yatırım programına eksik işlerinin/arıtma tesislerinin tamamlanması amacıyla dahil edilen 30 adet proje ile toplam 196 adet Organize Sanayi Bölgesi projesine kredi desteği verildi. Tamamlanan bu projeler için Bakanlık tarafından 2016 fiyatlarıyla toplam 3 milyar 540 milyon TL tutarında kredi kullandırıldı. 2015 yılında 9 OSB altyapı projesi tamamlan hizmete sunuldu. Tamamlanan bu OSB projesi ile 31 bin kişiye daha istihdam imkanı sağlanacak.

ÇİVİ ÇAKMAYANIN CANI YANACAK

OSB’lerde yatırım yapılmayan arazilerin üretime kazandırılması için radikal düzenlemeler yapılacağını açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bazılarının canının yanacağını söylemişti. Bakan Işık, STAR’a yaptığı açıklamada “OSB’de arsası olup da yatırım yapmayanın canı yanacak. Çivi çakmayanın canı yanacak” demişti.

Star

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?