OSB'lerde Emlak Vergisi Kalkıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,77 maddelik Üretim Reform Paketi'ni açıkladı. Emlak vergisini kaldıracaklarını söyleyen Özlü, bir de yurtdışına OSB kurulabileceğinin müjdesini verdi.

OSB'lerde Emlak Vergisi Kalkıyor
OSB'lerde Emlak Vergisi Kalkıyor Yönetici
Bu içerik 1975 kez okundu.

77 maddelik Üretim Reform Paketi'ni açıklayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Planlı sanayi alanları için emlak vergisinin kaldırılması ve yapı denetim hizmet bedeli indirimiyle ilgili açıklama yaptı.

Emlak vergisi kalkıyor

Emlak vergisini kaldıracaklarını söyleyen Bakan Özlü,  "Emlak vergisi payı organize sanayi bölgeleri için yılda 360 milyon lira. Bunu da kaldırıyoruz. Sanayi siteleri için getirdiğimiz yapı denetimi hizmet bedeli indirimiyle yılda 127.8 milyon lira ilave bir hak sağlıyor. Sanayi sicili almış her sanayici için emlak vergi kalkıyor" dedi.

Yurtdışında OSB kurulabilecek

Bakan Özlü, yurtdışında organize sanayi bölgesi (OSB) kurulabileceğinin müjdesini verdi. Özlü, "Yurtdışına OSB kurma imkanı getiriyoruz, bunun için Bakanlar Kurulu'ndan yetki alıyoruz yani Türkiye'de başarılı olan OSB'ler yurtdışında da OSB kurabilecekler." dedi. 

Özlü, özel sektörün de özel endüstri bölgesi kurmasına imkan tanıyacaklarını ifade ederek "Deniz doldurma yoluyla endüstri bölgesi kurmanın önünü açıyoruz. Bunlardan birisi Trabzon Arsin bölgesi" açıklamasında bulundu. 

63 BİN 649 İŞYERİ TAŞINACAK 

63 bin 649 işyerinin taşınacağını ifade eden Bakan Özlü, Isparta, Malatya, Düzce, Rize, Konya, Uşak, Elazığ ve Samsun olmak üzere 8 sanayi sitesinin taşınma işlemlerinin başlayacağını söyledi. Özlü, taşınma maliyetinin 19 milyar lira olduğunu da sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?