İnşaatta batık krediler patladı!

Varlık yönetim şirketi Turkasset'in CEO'su Hilmi Güvenal, sektörde ilk çeyrekte toplam takipteki kredilerin, sorunlu ticari kredilerdeki artışın etkisiyle 51,5 milyar liraya çıktığını açıkladı.

İnşaatta batık krediler patladı!
İnşaatta batık krediler patladı! Yönetici
Bu içerik 1647 kez okundu.

Varlık yönetim şirketi Turkasset’in CEO’su Hilmi Güvenal, sektörde ilk çeyrekte toplam takipteki kredilerin, sorunlu ticari kredilerdeki artışın etkisiyle 51,5 milyar liraya çıktığını açıkladı. Güvenal, bu sene bankalardan 5,8 milyar liralık sorunlu kredi satışı beklediklerini kaydetti. Sektörde geçen sene sonunda takipteki alacaklar yaklaşık 48 milyar lira seviyesindeydi. Bankalar ise geçen yıl toplamda 2 milyar liralık sorunu kredi satışı gerçekleştirmişti.

 

Turkasset CEO’su Güvenal, özellikle ticari, turizm ve inşaat sektörü kredilerinde batık kredilerin arttığına dikkat çekerek, özellikle inşaat ve turizm sektörünün en büyük endişelerden olduğunu ifade etti. Sorunlu kredi oranı 2015 sonunda ticari kredilerde yüzde 3,68, taahhüt sektöründe yüzde 3,71, perakendede yüzde 3,31, tekstilde ise yüzde 3,35 seviyesinde bulunuyor. Perakende şirketleri başta olmak üzere son dönemde reel sektördeki iflas erteleme başvuruları dikkat çekiyor. Bu yıl iflas eden şirket sayısında artış beklentisi yüzde 8 seviyesinde. Bankacılar da reel sektör firmalarının aşın borçlu olduğuna dikkat çekerken, bunun takibe dönüşen kredi rasyosunu 1-1,5 puan artırabileceğinin altını çiziyor. Bankacılık sektöründe, ilk çeyrekte tahsili gecikmiş alacak oranı geçen yıl aynı dönemdeki yüzde 2,8 seviyesinden yüzde 3,3’e yükseldi.

Sektörlere göre sorunlu kredi oranları

1- Ticari krediler 3,68

2- Taahhüt sektörü 3,71

3- Perakende 3,31 Tekstil 3,35

TAKİPTEKİ KREDİ SATIŞLARI ARTABİLİR

Hilmi Güvenal, bankaların geçen sene çok satış yapmadıklarını belirterek, “Bu sene geçen seneki açığı da kapayıcı büyük bir satış bekliyoruz. İlk çeyrekte 800 milyon lira civarı bir satış yapıldı. Bu sene beklediğimiz satışın çoğunun da üçüncü, dördüncü çeyrekte olmasını bekliyoruz.” dedi. Güvenal, bankaların geçen sene sadece 2 milyar liralık sorunlu kredi sattığını ifade etti. Güvenal’a göre geçen yıl satışlardaki bu azalışta, sorunlu kredilerin satışında faiz ve dövizdeki dalgalanmalara bağlı, hem bankaların hem de alıcı şirketlerin iştahındaki azalış, yani alıcı firmaların alacakları kredilerdeki riski faizdeki yükseliş nedeniyle öngörmemelerinin etkisi oldu. Güvenal böylece bankalarda hem kredilerdeki yavaşlama hem de sorunlu kredileri satamamalarından dolayı takipteki alacaklarda bir yükseliş olduğuna dikkat çekti.

2014 yılında 6,1 milyar lira sorunlu kredi satışı gerçekleştiren bankalar, geçen sene 2 milyar satış yaparken, bu sene ilk çeyrekte ise 800 milyon lira civarında satış gerçekleştirdi. Güvenal’ın verdiği bilgiye göre, mart sonu itibarıyla bankacılık sektöründe toplam 51 milyar liranın biraz üzerinde olan takipteki alacaklarda, en büyük pay 33 milyar lira ile ticari kredilerde olurken, tüketici kredileri ve bireysel kredi kartlarındaki batık miktarı ise 18 milyar lira seviyelerinde. Varlık yönetim şirketleri başta bankalar olmak üzere finans sektörünün gecikmiş alacaklarını satın alma konusunda faaliyet gösteriyor. Varlık Yönetim Şirketleri Derneği’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, derneğe üye 9 şirket bulunuyor. Güvenal derneğin Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini de üstleniyor.

Yarına Bakış


www.insaatgundemi.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?