İki boyutlu tasarım anlayışını üçüncü boyuta taşıyan bir yaklaşım: Oblivion

Geleceğin iş kültürünün şekillenmesine katkı sağlayacak tasarımlar sunan Koleksiyon, ofisi yeniden düşünmeye yönelik yaptığı daveti yineliyor. Marka en son yurt içi ve yurt dışında tanıttığı REwork serisinden Oblivion ile çalışma alanlarında yeni mekan deneyimleri ve hareket alışkanlıklarını tetikleyecek yaratıcı ‘boşluk’lara yer açıyor.

İki boyutlu tasarım anlayışını üçüncü boyuta taşıyan bir yaklaşım: Oblivion
İki boyutlu tasarım anlayışını üçüncü boyuta taşıyan bir yaklaşım: Oblivion Yönetici
Bu içerik 1174 kez okundu.

Her ofiste sektörü ve büyüklüğü ne olursa olsun özgün yorumlara olanak sağlayan Koleksiyon tasarımları, mekanik ve tekdüze mekanlara farklı bakış açılarıyla değişimler getirmeyi sürdürüyor. Yenilikçi ve özgür bireyi ön plana çıkaran “Açık İş” teorisini temel alan REwork serisiyle Koleksiyon, tarihten aldığı ilhamı bir sonraki iş kültürünün inşa edilmesine katkı sağlayacak tasarımlara yansıtıyor.

Koleksiyon Marka ve Tasarım Direktörü Koray Malhan imzası taşıyan Oblivion, ofis planında yaratıcı boşluklara izin vererek yeni iş kültürünün beklentilerini karşılamayı hedefleyen esnek alanlar yaratıyor. Farklılıkların yarattığı bütünlük üzerinden gidildiğinde bir malzeme ile temelinde basit, fakat dinginliğinde içgörüye sahip olan Oblivion’un yaratım süreci aslında üretimle birlikte son bulmuyor. Son kullanıcısına kadar sürece dahil olan herkesin ortaklaşa tasarladığı alanları öngören Oblivion, kullanıcısını aktif bir katılımcı olarak tasarım sürecine dahil ediyor. Tasarım, çalışma alanlarındaki kalabalığı mekanın merkezinden kaydırıyor, bireysel alanlar ve iş dışı faaliyetler için yeni alanlar açıyor. Bununla birlikte alternatif çalışma ve toplanma işlevi görebilecek ortak alanlar yaratıyor. Bu alanlar, ofis düzenlemesinde tekrar eden masaların yarattığı ağırlığı azaltmayı da sağlıyor.

Oblivion; sosyalleşme, dinlenme ve uyku modelleriyle kullanıcısına hem çalışma hem de alternatif yaşam alanları yaratıyor. Sosyalleşme için ideal boşluğu sunmayı amaçlayan S modeli (S-ocial), ayağa ihtiyaç olmaksızın içyapı tarafından desteklenen yuvarlak oturma ünitelerini içeriyor. Bu sayede oturma ünitelerinden kazanılan boşluklar sosyalleşme için yeterli alanı kullanıcılarına sağlamış oluyor. M modeli (M-ultimedia), LED olarak tasarlanmış sabitleyicileri yerleştirmeye yarayan ve akıllı telefon, tablet gibi elektronik cihazları uzaktan kontrol etme imkanı sunan dikey alüminyum kirişler ile destekleniyor. Buradaki boşluklar dinlenme alanı olarak ideal ortama ev sahipliği yapıyor. N modeli (N-apping) ise çalışma sürecini destekleyen kısa uykular için özel bir boşluk yaratıyor. Bu boşluğa yataklar ile minibar, ses sistemleri, kulaklıklar, ferahlatıcı kokular gibi hizmet üniteleri eşlik edebiliyor.

20. yüzyıl aydınları, sanat akımları ve eserlerinden yansımalar taşıyan Oblivion, yaşamın içine sanatsal dokunuşlar da katıyor. Yaşam döngüsü, yorumlamaya açık, doğaçlama bir yapıya sahip olan tasarım, dairesel formuyla bir arı kovanı gibi sarılarak ofisler içerisinde alternatif ofisler yaratıyor, kullanıcılarına REwork serisinin temelinde yatan soruyu sorgulatıyor: “Bir müzik ya da hikaye her icra edilişinde aynı olmak zorunda mı? Her seferinde farklı şekilde ve farklı bir örgüde icra edilemez mi?

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


www.insaatgundemi.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?