Galatasaray Adası yıkılıyor mu?

Galatasaray’ın bugün yapılan Divan Kurulu toplantısında, Galatasaray Adası'yla ilgili nihai karar verildi.

Galatasaray Adası yıkılıyor mu?
Galatasaray Adası yıkılıyor mu? Yönetici
Bu içerik 1382 kez okundu.

Kuruçeşme’deki adanın kullanımı için Galatasaray Yönetimi’nin istediği yetki kongresi bugün yapılırken, delegeler Ada’nın Galatasaray’ın bünyesinde sosyal tesis olarak kalmasını istedi.

Türk Telekom Arena Stadı Kongre Salonu’nda yapılan oylamada büyük bir çoğunluk adanın gelir getirecek bir şekilde işletmeciye devredilmesi yerine  sosyal tesis olarak kullanılmasını istedi. Mevcut işletmecinin sözleşmesinin 30 Kasım’da dolacağı ve çıkması için gerekli hukuki işlemlere başlanacağı belirtildi.

Galatasaray Adası için farklı görüşler dile getirildi

Galatasaray Kulübü Genel Kurulu, Galatasaray Adası’nın  gelecek dönemde nasıl değerlendirileceği konusunu karara bağlamak üzere  olağanüstü toplanırken, kongre üyeleri farklı görüşlerini dile getirdi.

Türk Telekom Arena’da gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulun  görüşmeler bölümünde 34 üye söz aldı. Daha sonra haklarından feragat eden üyeler  olmasına karşın, bu bölüm 2,5 saat sürdü.

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, çok önemli  bir olağanüstü genel kurul gerçekleştirdiklerini belirterek, Galatasaay Adası’nın  gelecekte kullanımıyla ilgili üyelerin tercih edeceği yönde çalışacaklarını  söyledi.

Özbek: ‘Kritik bir dönemeçteyiz’

Dursun Özbek, Türk Telekom Arena’da gerçekleştirilen ve Mels Turizm  firması ile olan kira sözleşmesi 30 Kasım 2015 tarihinde sona erecek Galatasaray  Adası’nın yeni dönemde nasıl değerlendirileceğinin karara bağlandığı olağanüstü  genel kurulda üyelere hitap etti.

Çok önemli bir konuyla ilgili olağanüstü genel kurul  gerçekleştirdiklerini aktaran Özbek, “Galatasaray Adası, bildiğiniz gibi İstanbul  Boğazı’nın ortasında çok kıymetli bir gayrimenkul. Bu çok kıymetli değerimiz,  yıllar boyunca hep polemiklere neden olmuş ve tartışılmıştır. İşletme şekli  hiçbir şekilde beğenilmemiştir. Bugün kritik bir dönemeçteyiz. Adanın kira  sözleşmesi 30 Kasım itibarıyla sona eriyor. Burada stratejik bir karar alınması  gereği var” diye konuştu.

Adanın gelecek dönemde kullanım şekliyle ilgili olarak, buranın asıl  sahibi Galatasaray Genel Kurulu’nun görüşüne başvurduklarını anlatan Özbek,  şunları kaydetti:

“Buradan çıkacak kararın, başkanı olduğum yönetim tarafından  uygulanması için büyük çaba sarf edeceğiz. Bildiğiniz gibi genel kurulun  gündemine sunduğumuz iki seçenek var. Neden iki seçenek var? Çok net. Ada her  zaman Galatasaraylıların dikkatini çekmiş ve hoşnutsuzluklar olmuştur. Çözülmesi  gereken kronikleşmiş bir konu. ‘Nasıl bir yöntem seçilirse tatmin olunur’ diye  düşünerek, genel kurul üyelerinin nabzını tuttuk. Muhtelif görüşler çıktı. İki  başlıkta bunları bir araya getirmeye çalıştık. Birinci görüş, sosyal tesis olarak  işletilmesi yönünde. Kalamış Tesisleri örneği gibi. Benzer tarzda buranın  işletilip, kulüp üyelerinin, sporcuların istifade etmesi isteniyor. İkinci görüş  ise adanın ekonomik değerine bağlı olarak, üyelerin yine maksimum istifade  edeceği şekilde, kulübe de gelir getirecek bir uygulamaya gidilmesi. Bu iki  görüşten hangisini uygulayacağımız, hangisinin peşinden gideceğimiz konusunda,  adanın sahibi genel kurulun görüşü çok önemli.”

“Mevcut işletmesi tahliye edilecek”

Dursun Özbek, üyeler hangi yönde karar alırlarsa alsınlar, Galatasaray  Adası’nın mevcut işletmecisinin tahliye edileceğini söyledi.

“Açıklıkla belirtmek istiyorum ki, her koşulda ada bugünkü şeklinden  arındırılacak, mevcut işletmeci tahliye edilecek” ifadesini kullanan Özbek,  “Bütün hukuki araçları kullanarak, hukukun gösterdiği yolda ilerleyerek adayı  geri alacağız. Adanın, Galatasaray üyelerine ve tüzükte belirten kişilere hizmet  etmek üzere en iyi şekilde işletmesini yapmak niyetindeyiz. İşletmeye verilmesi  halinde de mevcut işletmeci yine tahliye edilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Adayla ilgili mevcut kontratın, işletme sözleşmesinin kimseyi tatmin  etmediğini aktaran sarı-kırmızılı kulübün başkanı, “Her iki tercihte de işletmeci  için tahliye söz konusu. Ödün verme niyetinde değiliz. Yeniden kiraya verilmesi  durumunda da üyelerin maksimum menfaatleri ve kullanma hakları gözardı  edilmeksizin, yine çok şeffaf uluslararası bir ihale açılarak, en yüksek maddi  getiriyi sağlayacak bir tarz benimsenmektedir” şeklinde konuştu.

“Yönetim olarak iki tercihe de eşit mesafedeyiz”

Dursun Özbek, Galatasaray Adası’nın gelecekte nasıl değerlendirileceği  konusunda genel kurul üyelerine sunulan iki tercihe de eşit mesafede olduklarına  vurgu yaptı.

Genel kurulun bugün, kronikleşmiş bir sorun haline gelen konuyla  ilgili çözüm yolu bulacağını anlatan Özbek, “Genel kurulun kabul edeceği çözüm  şeklinin en büyük savunucusu olacak ve sonuca en hızlı şekilde gidilmesi yönünde  çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yönetim olarak iki tercihe de eşit mesafedeyiz.  Genel kurulun bize önereceği çözümün savunucusu olacağım” şeklinde görüş  bildirdi.

Dursun Özbek’in konuşmasının ardından yönetim kurulu üyesi Eşref  Alaçayır, adanın geçmişten bugüne kullanım süreciyle ilgili kısa bir sunum  gerçekleştirdi.

Genel kurulda daha sonra üyelerin konuyla ilgili görüşlerini  açıkladığı konuşmalar bölümüne geçildi.

Sarı-kırmızılı kulübün önemli isimlerinden Hayrettin Kozak,  Galatasaray Adası’nın sosyal tesis olarak kullanılmasından yana olduğunu  açıklayan üyelerden biri oldu.

Avrupa yakasından üyelere hizmet edecek yeterli sosyal tesis  olmamasından yakınan Kozak, “Geçmişin mutlu günlerini yaşamış çok sayıda üyemiz  olduğunu biliyorum. Kira az veya çok. Buradan bize parasal olarak ne geldiğini  inceledim. Buranın geride kalan 9 yılda mali getirisi kar olarak 1 milyon 350 bin  664 liradır. Hesapladım, 795 bin dolar çıkıyor. Yani elimize de yılda 88 bin  dolar geçmiş. İnsaf. Ben, faaliyet raporlarının mali bölümlerinin yalancısıyım.  Bunu kabul etmek mümkün değildir” diye konuştu.

“Çok daha sempatik hale getirilmiş bir sosyal tesis, büyük getiri  sağlayacaktır’ diyen Kozak, “Çok önemli bir oy kullanacaksınız. Vereceğiniz  oylara göre ya Galatasaray Adası’nda 10 yıldır süre gelen yönetim ve yaşam tarzı  aynen devam edecek, belki isim ve rakam değişecek ama hiçbir otoritemiz  olmayacak, ya da tümüyle değişerek yepyeni bir sosyal yaşam ortamına  dönüşecektir. Bu da sizlerin elindedir” ifadelerini kullandı.

Kulüp eski yöneticisi ve başkan adayı Adnan Öztürk de oyunu, adanın  sosyal tesis olarak kullanacağını açıklayan isimlerden biri oldu. Kulübün maddi  kazançlarını bir kenara itip, sadece duygusal, merkezci bir durum içinde  olunmaması gerektiğini dile getiren Öztürk, şunları söyledi:

“Özhan Canaydın dönemini göz önüne alırsak, kimsenin hakkını yememek  adına, kiracı mükemmele yakın bir tesis yapıp, kontrat şartlarını yerine getirdi.  Özellikle 400 bin dolar gibi düşük bir kiraya karşın, yapılan yatırımlarla  birlikte Canaydın dönemi kontratı başarılıydı. 2010 yılında ise (Adnan Polat  dönemi) yetki alınmadan sözleşme 5 yıl uzatıldı. Kiracı, bu tesise 10 milyon  dolar yatırım yapıldığını söylüyor ve ben şimdi bunu kabul ediyorum. Hazırlanan  rapora göre, adanın işletme değeri 116 milyon dolar. İşletmesinin yüzde 50’sine  kulüp olarak 8 milyon dolar verdiğimiz Taçspor Tesisleri ile  karşılaştırıldığında, adanın değeri daha net ortaya çıkıyor. Yaptırdığım kira  değerleme raporuna göre adanın yıllık kira bedeli 3,5 milyon dolardır. Yılda 400  bin dolar kira geliriyle son 10 yılda 3,6 milyon dolar alınmıştır. Gerçek  değeriyle ise bugüne kadar yaklaşık 32,5 milyon dolar girmesi gerekirdi. Ben  bugün oyumu, sosyal tesis olarak kullanılması yönünde vereceğim.”

Tanburacı: “Adayı sosyal tesis yapma lüksümüz yok”

Genel kurul üyelerinden Osman Tanburacı, kulübün içinde bulunduğu mali  sıkıntılara dikkati çekerek, Galatasaray Adası’nın işletmeye verilmesinin daha  uygun olduğunu dile getirdi.

Tanburacı, kulübün gelir elde edeceği bir uygulamanın doğru olacağını  savunarak, “Borç 1 milyar liraya ulaşmışken, burayı sosyal tesis olarak kullanma  lüksümüz yok. Bırakalım yönetimlere, ne isterlerse yapsınlar ama Galatasaray’ın  hayrına olsun. Ayrıca mahkemeler devam ediyor. Bugün alınacak karar nasıl  uygulanacak? Adanın Galatasaray’a kar getirmesi, nostaljik takıntılardan çok daha  önemlidir” şeklinde konuştu.

“İki seçenek bir arada değerlendirilebilir”

Genel kurulda söz alan Teoman Cem Kadıoğlu, Galatasaray Adası için hem  işletmeye verme hem de sosyal tesis olarak kullanma imkanı sağlayacak bir çözüm  gerektiğini aktardı.

Kulübe gelir sağlayacak ve sosyal tesis imkanı verecek bir uygulamaya  gidilebileceğini anlatan Kadıoğlu, “İki seçenek bir arada değerlendirilebilir.  Adanın bir kısmını işletmeye verip, bir kısmını ise sosyal tesis olarak  kullanabilir ve önemli gelir sağlayabiliriz. Özellikle reklam hakları bizde saklı  kalırsa, yine önemli bir gelir kalemi olabilir. Galatasaray için doğru olanı  yapmak  ve değerlerimize sahip çıkmak bizler için önemlidir” ifadelerini  kullandı.

Öte yandan, üyelerden Mehmet Bilen ise adanın kullanımıyla ilgili  olarak sunulan seçeneklerden birinin sadece sosyal tesis olarak adlandırılmasını  yanlış bulduğunu vurguladı.

Adanın hem sosyal hem de sportif tesis olarak kullanılması gerektiğini  anlatan Bilen, “Gözden kaçırılmış bir durum var. Böyle bir mekana sadece sosyal  tesis diye tanım yapmamız stratejik bir hatadır, hukuki de bir açıktır. Bizim hem  sosyal hem de sportif bir tesise ihtiyacımız var. Oraya bir su sporları branşı  konumlandırılırsa, örneğin bir can kurtarma branşı, hem milletin canını kurtarır  hem belki de ileride adayı kurtarır. Kiraya verilirse de gelir su sporları  branşlarımızın giderleri için kullanılmalı” şeklinde görüş belirtti.

Çelebi: “Yıkım kararı alınan yerleri yıkalım, kiracıyı çıkmaya  mecbur edelim”

Eski devlet bakanlarından olan sarı-kırmızılı eski yönetici Işın  Çelebi, Galatasaray Adası’nın sosyal tesis olarak kullanılmasını isterken, kiracı  firmanın tahliyesi için de radikal bir yöntem önerdi.

Adanın kiracısıyla davalık olunduğunu hatırlatan Çelebi, kulübün kendi  ihtiyaçları doğrultusunda burayı kullanmak istemesi durumunda hukuken daha kolay  sonuç alınabileceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bu ay sonunda sözleşme sona eriyor ama bu tahliye ne zaman  gerçekleşecek? Burada hukuka aykırı yapılan yerler var ve bizden yıkmamız  isteniyor. Türk Ceza Kanunu’nun 184. maddesine göre imar kirliliği mevcut ve bu  bölümleri yıkma hakkımız var. Bu yerleri  1 Aralık’ta yıkalım. Yasal olarak da  yıkmamamız durumunda cezai yükümlülük üstleniyoruz. Adada kaçak olarak yapılan,  Milli Emlak Genel Müdürlüğü, il encümeni ve mahkeme kararlarıyla yıkım kararı  alınan yerleri yıkalım, kiracıyı çıkmaya mecbur edelim. Radikal davranalım.”

Yarsuvat: “Biz adayı geri alırız”

Galatasaray Kulübü’nün bir önceki başkanı Duygun Yarsuvat, Türkiye’de  yargı sisteminin yavaş işlemesinden dolayı bazı üyelerin çekincelerini dile  getirdiklerini hatırlatarak, “Evvela hukuki olarak şunu söyleyeyim; biz adayı  geri alırız. Ama 6 ayda, ama 1 yılda olur, fakat alırız” dedi.

Adada kaçak yapılan bazı yerlerin yıkımının istendiğini söyleyen  Yarsuvat, “Bu yıkım kararına karşı kim dava açmıştır biliyor musunuz? Galatasaray  Kulübü. Şu komikliğe bakınız. Bu dava da kaybedilmiştir ve konu şu an  Danıştay’dadır. Karar kesinleştikten sonra da yıkım gerçekleşecektir. Siz  yıkmasanız bile, belediye yetkilileri, Boğaziçi İmar Müdürlüğü yetkilileri,  zabıtalar, polisler gelecek ve yıkım gerçekleşecek. Ertesi gün gazetelerde de  ‘Galatasaray Adası yıkıldı’ diye ön sayfaya çıkacağız” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet Gazetesi


www.insaatgundemi.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?