Doğuş Grubu’nun Maslak’taki plazası yıkılıyor!

Sarıyer Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza attı.

Doğuş Grubu’nun Maslak’taki plazası yıkılıyor!
Doğuş Grubu’nun Maslak’taki plazası yıkılıyor! Yönetici
Bu içerik 1396 kez okundu.

Sarıyer Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza attı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ruhsata aykırı olarak yapıldığı ve iskansız olduğu tespit edilen Maslak’taki Doğuş Grubu’na ait 122 metrelik plazanın tamamı için yıkım kararı verdi. Türkiye’nin ilk en yüksek binası olma özelliğine sahip plaza için alınan “komple” yıkım kararı belediyecilik alanında bir ilk olarak dikkat çekiyor. 122 metre uzunluğundaki binanın yıkım işlemi başladı.

Binadaki yıkım işlemine bu sabah başlandı. İlk etapta çatıdaki kuleler yıkıldı. Eski bankacılardan Korkmaz Yiğit’in Doğuş Grubu’na sattığı plaza, 2 bin 496 metrekarelik bir arsa üzerinde bulunuyor.

Sarıyer Belediyesi yıkım kararını yaptığı basın açıklamasıyla da doğruladı ve kaçak plazaların yıkımının devam edeceğini duyurdu.

Belediyeden yapılan açıklamada ” Sarıyer Belediyesi Meclisi’nden olaylı bir şekilde onay görerek geçen ve Maslak Bölgesi’ni kapsayan imar planları içinde yer alan geçmiş yıllarda inşa edilmiş ancak iskânı bulunmayan yüksek yapıların yıkım işlemine başlandı. Bodrum katlarıyla birlikte toplam 28 katlı yaklaşık 120 metre uzunluğundaki kamuoyunda Korkmaz Yiğit’e ait olmasıyla bilinen gökdelen mevcut imar planına uymaması nedeniyle Sarıyer Belediyesi tarafından verilen yıkım ruhsatı doğrultusunda yıkım işlemi başlamıştır.  Aynı parselde, yıkılacak yapının yerine mevcut imar planı ve yönetmeliklere göre hazırlanarak belediye onayından geçecek bir proje doğrultusunda yeni yapı yapılacaktır. Bazı medya organlarında bölgedeki imar planın onaylanması ile bu tür binaların yasalaşacağı şeklindeki iddialar asılsız çıktı” denildi.

Sözcü/ Turgut ERAT

Haber Sarıyer Gazetesi’nde şu şekilde yer aldı;

Sarıyer Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak tarihi bir yıkıma karar verdi. Türkiye’nin ilk en yüksek gökdeleni olarak bilinen Maslak’taki Doğuş Grubu’na ait yaklaşık 30 katlı 122 metre uzunluğundaki binaya yıkım kararı çıktı. Uygulamaya geçilen karara göre plaza, kısmen değil komple yıkılacak!

CHP’li Sarıyer Belediyesi Türkiye’yi sarsacak şok bir yıkım kararına imza attı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ruhsata aykırı olarak yapıldığı ve iskansız olduğu tespit edilen Maslak’taki Doğuş Grubu’na ait 122 metrelik plazanın tamamı için yıkım kararı verdi. Türkiye’nin ilk en yüksek binası olma özelliğine sahip plaza için alınan “komple” yıkım kararı belediyecilik alanında bir ilk olarak dikkat çekiyor.

Bina, Maslak Büyükdere Caddesi üzerindeki Park Plaza ile ING Bankası binasının tam ortasında bulunuyor. Tapu kayıtlarında Reşitpaşa (Mirgün) Mahallesi 154 ada 140 parselde ( eski parsel numarası 73 parsel) görünen binadaki yıkım işlemi başladı, ilk etapta çatıdaki kuleler yıkıldı. Eski bankacılardan Korkmaz Yiğit’in Doğuş Grubu’na sattığı kaçak plaza, 2 bin 496 metrekarelik bir arsa üzerinde bulunuyor. Sarıyer Gazetesi‘nin edindiği bilgilere göre, 8 bodrum katla birlikte yaklaşık 30 kata sahip plazanın, gerçekte 4.5 emsal olması gerekirken yaklaşık 11 emsal ile yapıldığı anlaşıldı.

PLAZANIN TAMAMI YIKILACAK!

Sarıyer Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bekir Batu’nun edindiği bilgilere göre Sarıyer Belediyesi ruhsatına uygun yapılmadığı ve iskanı bulunmadığı için kaçak konumunda bulunan gökdeleni kısmen değil, komple yıkacak. Yani 30 katlı bina olduğu gibi yerle bir edilecek. Gökdelenin yıkımının birkaç ay için tamamen bitirileceği ve yıkımın son tuğlaya kadar devam edeceği öğrenildi.

ŞÜKRÜ GENÇ KAÇAK PLAZAYA GÖZ YUMMADI

Bu arada söz konusu plazanın yapılacak yeni bir imar düzenlemesiyle yasal hale getirileceği ve Sarıyer Belediyesi’nce kurtarılacağı yönünde geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organlarında asılsız haberler yer almıştı. Ancak Sarıyer Belediyesi söz konusu binayı kurtarmak için imar düzenlemesi yapmadığı gibi şok bir yıkım kararı alarak Türkiye’de dikkat çekici bir karara imza atmış oldu. Öte yandan CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ekibine; “Yasalara uymayan kişiler kim olursa olsun hiç çekinmeden cezai işlem yapın. Kimseye ayrıcalık ve tolerans tanımayın. Gerçekten zor durumda olan gariban vatandaşlara ise yasaların müsaade ettiği ölçüde ne gerekiyorsa sahip çıkın “ şeklinde kesin talimat verdiği öğrenildi.

Sarıyer Gazetesi


www.insaatgundemi.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?