Deprem master planı şart

Ankaralı sektör temsilcileri deprem master planının şart olduğunu savunuyor.

Deprem master planı şart
Deprem master planı şart Yönetici
Bu içerik 1225 kez okundu.

Yaşanan acılar sonrası ülke çapında yerleşen deprem bilinci, deprem kuşağı üzerinde yer almamasına karşın Başkent Ankara’da da yapıların çok daha sağlam inşa edilmesini sağladı. Ankaralı sektör temsilcileri, yeni nesil projelerde çok daha dayanıklı ve sağlam binalar üzerinde çalışmalar yaptıklarını ancak kentteki genel bir çalışma için ‘master plan’ın gerekli olduğunu belirtiyor.

“Depremler inşaatçılara önemli dersler verdi”

12 Kasım 1999’da 894 kişinin yaşamını yitirdiği Düzce Depremi’nin 16’ncı yıldönümünde “Türkiye olası bir depreme hazır mı?” sorusu yeniden gündeme geldi. “Deprem değil bina öldürür” tespiti son yıllarda inşaat sektörünün kendini baştan sona yenilemesini sağlarken, kentler de bu anlayışla sağlamlaşma sürecine girdi.

Bu dönüşüm sürecinden Başkent’in de etkilendiğini vurgulayan YP İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya, dördüncü derece deprem bölgesi Ankara’da da yapıların daha sağlam ve kaliteli üretilmeye başladığının altını çizdi.

Konut ve iş merkezi projelerinin son dönemde olası depremlere karşı temelden sağlam inşa edildiğini kaydeden Osman Cem Çankaya, şunları söyledi:

“Deprem, her coğrafyada farklı etkiler bırakan bir felaket. Yüzeye yakınlığı, depremin büyüklüğü ve süresi verdiği zararı belirliyor. Yaşadığımız tüm acı depremler biz inşaatçılara önemli dersler verdi. Unutulmaması gereken en önemli husus ise, ehil eller tarafından tasarlanmış olan kaliteli projenin, sahadaki uygulama esnasında bilinçli, tecrübeli mühendis ve teknik elemanlarla, doğru malzemelerle üretilmesi. Artık yeni binalar çok daha sağlam inşa ediliyor.Ancak sağlamlık ilkesinin kentlerin geneline hakim olabilmesi için tüm ilgililerin özel çalışmalar hayata geçirmesi gerekiyor. Ankara’nın deprem bölgesinde yer almıyor olması, sağlam yapılaşmaya gerek olmadığı anlamına gelmemeli. Oluşturulacak deprem ‘master planı’ ile Türkiye ve dolayısıyla da Başkent’teki her yapının olası depremlere karşı hazırlanması gerekiyor.”

Çankaya, YP İnşaat olarak yapıların sağlamlığı konusunda çok detaylı çalıştıklarını bildirerek, “Yeni projemiz Nefis Çankaya Evleri’ni de yaklaşık 25 yıldan bu yana vazgeçmediğimiz kalite ve sağlamlık anlayışıyla hayata geçiriyoruz. Temelden başlayan sağlamlık, projenin tamamında, kullandığımız her bileşende kendini göstererek ortaya güvenli bir yapı ortaya çıkarmamızı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milliyet Emlak


www.insaatgundemi.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?