Altensis Ekibinden Uluslararası Başarı

Amerikan Yeşil Binalar Konseyi, Berkay Somalı’nın Dünyada En Yetkin İsimler Arasında Olduğunu Tescil Etti

Altensis Ekibinden Uluslararası Başarı
Altensis Ekibinden Uluslararası Başarı Yönetici
Bu içerik 1250 kez okundu.

Türkiye’nin lider yeşil bina danışmanlık şirketi Altensis’in kurucusu Berkay Somalı, yeşil bina uzmanlığının en üst derecesi olan “LEED Fellow” ünvanına layık görüldü. Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından Türkiye’de yeşil bina konusunda en yetkin kişi ilan edilen Berkay Somalı, böylece başarısını uluslararası alana taşıdı.

Berkay Somalı, Türkiye’den bu ünvanı almaya hak kazanan ilk uzman olarak kayıtlara geçerken, LEED Fellow unvanını da Türkiye’ye getirmiş oldu. İstanbul– Türkiye’nin lider çevre dostu-yeşil bina danışmanlık şirketi Altensis, uluslararası bir başarıya imza attı. Şirketin kurucularından Berkay Somalı, dünyanın en prestijli yeşil bina değerlendirme ve sertifikalandırma kuruluşu Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen LEED Fellow unvanına layık görüldü. Konsey tarafından Türkiye’de yeşil bina konusunda en yetkin kişi ilan edilen Berkay Somalı, böylece LEED Fellow unvanını da Türkiye’ye getirmiş oldu.

LEED Fellow unvanı yeşil binalar alanında mesleki anlamda en yüksek liyakat seviyesini temsil ediyor. LEED Fellow olabilmek için LEED’in Associate ve AP derecelerini üstün başarıyla tamamlamak, meslekte en az 10 yıllık tecrübeye sahip olmak, yeşil binalar alanında çok derin uygulama ve yöneticilik tecrübesine sahip olmak şartları aranıyor.

Türkiye’den Bu Ünvanı Alan İlk Kişi

Kısa bir süre önce açıklanan LEED Fellow seçimiyle ilgili değerlendirmede bulunan, Altensis kurucu ortaklarından Berkay Somalı, “Bu akreditasyona Türkiye’den hak kazanan ilk kişi olmanın verdiği gurur, özgüven ve azim ile uluslararası gayrimenkul yatırımları liginde başladığımız çalışmalarımız da ivmelenerek devam ediyor. Türkiye’de bu alanda kurulan ilk şirket olarak bugüne kadar aralarında HABOM; Teknopark, İstanbul Finans Merkezi gibi büyük projelerin de olduğu yaklaşık 65 projenin sertifika sürecini yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz. Pazarın alan bazında yüzde 70’inde lider olarak bizim imzamız bulunuyor. Dolayısıyla Türkiye’de 2008 yılından bu yana pazarın gelişimi adına verdiğimiz mücadelemizi genişleterek uluslararası alanda Türkiye’nin adını duyurmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda Kazakistan gibi yakın coğrafyadaki kimi ülkelere çevre dostu binalar konusunda know how ihraç ediyoruz” yorumunu yaptı.

İnşaat Şirketlerinin Sosyal Sorumluluk Projesi Yeşil Binalar Olmalı

Berkay Somalı, 2015 yılını geride bıraktığımız bugünlerde Türkiye’deki çevre dostu yeşil bina anlayışını da şu sözlerle değerlendirdi: “LEED Sertifikaları konusundaki rakamlar Türkiye’nin ABD hariç ülkeler arasında ilk 10’da yer aldığını gösteriyor. İlk etapta sevindiren bu rakamların aslında Türkiye’nin potansiyeli için yeterli olmadığını söylemek isterim. Şu ana kadar tamamlanan 100 ‘ün üzerinde proje ve devam eden 500’e yakın proje Türkiye gibi her sene binlerce yeni projenin yapıldığı bir ülke için ekonomi yavaşlasa bile yeterli değildir. Oysa su ve enerjinin kullanımı Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin öncelikleri arasındadır. Yeşil binalar da sağladığı pek çok ekonomik ve sosyal faydanın yanında ülkenin enerji ve su kaynaklarının verimli kullanılması adına gayrimenkul sektörünün adım atmasını gerekli kılan tasarruf anlayışına sahiptir. Bu nedenle Türkiye’de inşaat şirketlerinin ve proje geliştiricilerinin en önemli sosyal sorumluluk projesinin çevre dostu yeşil binalar olması gerektiğine inanıyoruz…”

Uluslararası Alanda İkinci Başarı

Bu arada Altensis’in uluslararası başarısı Leed Fellow ile sınırlı değil. Daha önce de LEED, tarihinde ilk olacak bir karara imza atarak, alçak ve orta katlı konutlar için kullanılan LEED for Homes sisteminde Altensis kurucu ortaklarından Berkay Somalı ve Emre Ilıcalı’yı yeşil denetçi ilan etmişti. Bu karar da, LEED’in ABD dışındaki profesyonellere ilk kez denetçilik unvanı vermesi açısından önem taşımaktadır.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


www.insaatgundemi.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?