AKDO Biyofilik Tasarım Odaklı “Mermer Bahçe” Tasarımları İçin Mimari Yarışma Düzenliyor

AKDO’nun düzenlediği Biyofilik Tasarım Yarışmasıyla Temmuz ayında beş genç mimarlık ofisinin mermer bahçe tasarımları Studio X’de sergilenecek

AKDO Biyofilik Tasarım Odaklı “Mermer Bahçe” Tasarımları İçin Mimari Yarışma Düzenliyor
AKDO Biyofilik Tasarım Odaklı “Mermer Bahçe” Tasarımları İçin Mimari Yarışma Düzenliyor Yönetici
Bu içerik 2430 kez okundu.

AKDO’nun 40 yaş ve altındaki, Türkiye’de çalışan genç mimarlar için düzenlediği davetli yarışma organizasyonunda, mermeri mimari ve tasarım projelerine entegre eden Silkar Madencilik’in inovatif mermer ürünü Akdolam kullanılarak geliştirilecek Biyofilik Tasarım odaklı “Mermer Bahçe” tasarımları biraraya geliyor. Temmuz ayında Studio X’te sergilenecek iç mekân bahçesinde, Biyofilik Tasarım metodu aracılığıyla Akdolam mermer ürünleri doğal bir malzeme olarak bir araya getirilecek. Mermer bahçe, mermer ve doğal bitkilendirmeyi birleştiren ekolojik bir yaşam alanı için bir iç mekan pavilyonu olarak inşa edilecek. 

AKDO Mermer Bahçe Jürisi Han Tümertekin, Nevzat Sayın ve Brigitte Weber’den Oluşuyor 
Han Tümertekin, Brigitte Weber ve Nevzat Sayın’dan oluşan uzman jürinin belirlediği kısa listedeki beş genç mimardan Mermer Bahçe için konsept tasarım projeleri talep edilecek. Bu listeden önerilen tasarımlardan biri seçilecek ve Studio X galerisinin ana lobisinde inşa edilecek. Melike Altınışık Architects, kpm kerem piker mimarlık, Dm Architects, PIN Mimarlık ve Super Eight’den oluşan beş genç mimarlık ofisinin projelerinin tümü yine aynı salonda sergilenecek. 

Biyofilik Tasarım üzerine bir panelin ardından, kazanan ve inşa edilen proje 12 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında sergilenecek 
Kazanan tasarım projesi, New York şehrinde bulunan Columbia University GSAPP’nin İstanbul’daki alanı olan Studio X’te uygulanarak, 12 Temmuz – 5 Ağustos 2017 tarihleri arasında sergilenecek. Sergi açılışında, doğal yüzey ve dokuları yeni tasarım tipolojileriyle insani çevrelere getiren strateji ve inovasyona odaklanan Biyofilik Tasarım ve mermer üzerine bir panel de gerçekleşecek. Sergi tasarımını gerçekleştiren Emedya Design’dan, mimarlık eleştirmeni ve küratör Gökhan Karakuş yarışma ve sergiyi de organize edecek.

Biyofilik Tasarım nedir?
Biyofilik Tasarım yaşadığımız, çalıştığımız ve öğrendiğimiz mekânların yenilikçi bir yolla tasarlanmasıdır. Biyofilinin bir uzantısı olarak biyofilik tasarım, doğal malzemeleri, doğal ışığı, bitkilendirmeyi, doğal görünüşleri ve doğal dünyanın diğer deneyimlerini çağdaş yapı çevresine taşıyor.  Doğal bir malzeme olarak mermer eşsiz ve doğal estetiğiyle insanoğlunun en eski inşa malzemelerinden birisidir. Aynı bloğun bir parçası olmasına rağmen her mermer plakası bir sonrakinden her zaman farklıdır. Bu şekilde mermerin renk ve dokularında bulunan çeşitliliği yaratan doğanın desenleri, farklı tonlarda geçiş ve gölgeler yaratarak mermer formlarında geniş bir yelpazede gerçek sanat eserleri oluşturur. Her parçayı ayırt edici kılan eşsiz renk ve desenlere sahip doğal taş, Biyofilik Tasarımı uygulamak için ideal bir yoldur. 

AKDO ve Akdolam ile Biyofilik Tasarım 
AKDO, mermer yüzeyleri modern inşa teknikleriyle entegre etmek için bir çözüm olarak, Silkar Madencilik tarafından üretilen, mermerin daha esnek ve mekanik uygulamasını ve Biyofilik değerlerin iç mekanlara taşınmasını mümkün kılan yenilikçi bir laminat ürünü olan AKDOLAM’in uygulamasını önerir. Mermerin çağdaş mekânlara entegresini yeni bir açıdan sağlayan AKDOLAM lamine mermer özellikleri, yaşam alanları için doğal ve konforlu Biyofilik tasarımı yaratırken onu ideal bir yapı malzemesi yapan lamine mermerin hafifliğini, daha az mermer kullanıldığı için mali verimliliği, nakliye ve uygulama kolaylığını, tasarım esnekliğini ve sağlamlığını da içerir.
Mermer ve bitkilerin uyumunun gerçekleştirilmesi üzerine olan yarışmada Biyofilik Tasarım’daki ekoloji odağı, oturma ve yansıtma için iç mekanlarda ışık, yeşillik ve mermerin organik görsel ve dokusal özellikleriyle bir tasarım yaratmaktır. Alüminyum honeycomb ve cam arka planlı AKDOLAM ürünleri doğal renk ve ton çeşitliliğiyle, renk birlikteliği ve uyumu için sınırsız tasarım ve estetik imkanlar sağlarken; üretim ve mekanik inşa esnekliğini de mümkün kılar. Her AKDOLAM parçası, mimar ve iç mekan tasarımcılarının projelerine göre özel olarak üretilebilirken; yenilikçi tasarım imkanı dijital üretim yöntemleriyle daha esnek mermer uygulamalarının gerçekleştirilebilmesini sağlar. “Mermer Bahçe”, Biyofilik Tasarım’la bugün şehirlerimizdeki çağdaş yaşam kalitesini geliştirirken doğal “çevreler” tasarlamak için eşsiz yapısal ve estetik çözümler geliştirmek adına genç mimarları yarışmaya davet eder.

AKDOLAM’in diğer özellikleri
-    Arkasında kullanılan malzemelerin çeşitlilik imkânı: alüminyum honeycomb, fiberglas, seramik ve cam.
-    Çeşitli uygulama teknikleri aracılığıyla mermer panele göre 3 kat daha hızlı olan uygulama süreci.
-    Hafiflik - AKDOLAM Honeycomb paneller 3 cm’lik masif mermer taş panellere göre 5 kat daha hafiftir.
-    Güç – 3 cm’lik mermer panellere göre gücü 60 kat daha yüksektir.
-    Yüzey çeşitliliği, cilalı, honlu, yakılmış, çekiçlenmiş, kumlanmış yüzey bitirmeleri
-    Ekolojik – Doğal taş plakalarına göre azalan atık miktarı
AKDOLAM hakkında daha fazla bilgi için: http://tr.akdo.com/urunler/akdolam

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?