Afrika’da 1 Milyar Euro Yatırım Yapacak

Limak Çimento Afrika'da üç ülkede 1 milyar euroya kadar çıkabilecek büyük bir satın almaya hazırlanıyor.

Afrika’da 1 Milyar Euro Yatırım Yapacak
Afrika’da 1 Milyar Euro Yatırım Yapacak Yönetici
Bu içerik 1353 kez okundu.

Afrika pazarına Mozambik ve Fildişi Sahili’ndeki yatırımlarıyla giren ilk Türk çimento grubu Limak Çimento, bu kıtada üç ayrı ülkede 1 milyar euroya kadar çıkabilecek büyük bir satın almaya hazırlanıyor.

Limak Holding’in bünyesinde olan Limak Çimento Afrika’da faaliyet gösteren bir grubun bu kıtada üç ayrı ülkedeki muhtelif tesislerinin satın alınması konusunda gizlilik anlaşması yaptı.

Reuters’la yaptığı söyleşide, Türk sanayicileri olarak Afrika’ya girmekte çok geç kaldık” diyen Limak Çimento Grup Genel Koordinatörü Gültekin Aksüyek, satın almanın finansmanı konusunda da Afrika’da faaliyet gösteren yabancı bir banka ile görüşmeler yaptıklarını ve bankanın olumlu olduğunu da söyledi.

Aksüyek, Afrika’daki en büyük yatırımı yapan ilk Türk çimento şirketi olduklarını belirterek, “Dünya çimento sektöründeki bir grup Afrika’daki üç ayrı ülkedeki muhtelif tesislerini satmayı düşünüyor. Biz de satın almayla ciddi şekilde ilgileniyoruz. Bununla ilgili bir gizlilik sözleşmesi de imzaladık. Bu da 5-6 ay içinde şekillenir” dedi.

Aksüyek gizlilik anlaşması yaptıkları şirketin adını vermedi.

Afrika pazarında kıtanın zengin işadamı Aliko Dangote’nin sahip olduğu Nijerya merkezli Dangote Cement kıtanın başlıca çimento üreticileri arasında yer alıyor. Yılda yaklaşık 45 milyon ton üretim kapasitesine sahip şirket, gelecek 2.5 yıl içinde Çin’li Sinoma International Engineering ile Afrika ülkelerinde 4.8 milyar dolar yatırımla kuracağı tesislerle kapasitesini 25 milyon ton artırmayı hedefliyor.

Kıtada ayrıca, geçen yıl birleşme kararı alan Lafarge-Holcim, Alman Heidelberg ve Güney Afrika’nın en büyük çimento üreticisi olan PPC de faaliyet gösteriyor.

Limak Çimento Grubu’nun Afrika pazarında Mozambik’te öğütme-paketleme tesisi ile Fildişi Sahili’nde öğütme-paketleme ve hazır beton tesisi yatırımları sürüyor. Fildişi Sahili’ndeki tesisin temel atma töreni ise Cuma günü gerçekleşecek ve bu iki ülkede 2016 ve 2017’de faaliyete geçmesi bekleniyor.

Türkiye pazarında ise toplam 10 çimento fabrikası bulunan Limak Çimento Grubu’nun gelecek iki yıl içinde Ankara, Kilis ve Muğla’da da çimento fabrikalarının devreye girmesi bekleniyor.

Latin Amerika’da satın alma olabilir

Afrika’yı büyümek için çok önemli bir pazar olarak gördüklerini belirten Aksüyek, “Türkiye’den Afrika’ya yerleşik olarak giden ilk çimento grubu biziz. Önümüzdeki üç yıl içinde burada entegre tesis kurmayı düşünüyoruz. Kendimize bir misyon biçtik. Limak Holding’in Afrika’daki uç beyi olacağız” dedi ve ekledi: “Bizimle beraber Limak Enerji de Mozambik’te etüdlerini yapmaya devam ediyor. Yine Fildişi’nde inşaat sektörüne girmeyi düşünüyoruz.”

Gelecek beş yıl içinde Güney Amerika ülkelerinden birinde de yatırım planladıklarını ve bir satın alma yapabileceklerini kaydeden Aksüyek şöyle devam etti: “Çimento yatırımı için Latin Amerika ülkelerinden birini de düşünüyoruz. Çimento ile girdikten sonra diğer alanlarda da büyüme şansınız oluyor. Güney Amerika’da gelecek 5 yıl içinde bir satın alma da olabilir. Balkanlara da bakıyoruz.”

Irak ve Suriye’yi Balkanlar telafi etti

Aksüyek, 2016 hedefleri ile ilgili olarak da grubun büyümeye devam edeceğini, ihracat dahil toplam çimento satışında 2015’te yüzde 4.5 büyüyerek 8.5 milyon tona ulaşacağını söyleyerek, 2016’da ise bu rakamı 8.8 milyon tona çıkaracaklarını belirtti.

Aksüyek, “Güney Doğu Anadolu bölgesindeki dört fabrikanın dördü de ihracat yapıyordu. Irak ve Suriye’deki gelişmelerle ihracat çok azaldı. Irak’a yaptığımız 1.5 milyon tona yakın ihracat 300,000 tona düştü; Suriye’ye 500,000 ton ihracat yaparken bu rakam 100,000 tona düştü” dedi ve ekledi: “Ancak bizim tüm bölgelerde olmamızın verdiği bir avantaj var. Bir bölgede sıkıntı olduğu zaman diğer bölgeyle bunu telafi ettik. Çimento sektörü olarak Türkiye ihracatı yüzde 6 gerilerken, bizim bu yıl Balkan ülkelerinin de desteği ile ihracatımız yüzde 26 arttı.”

Aksüyek, bugün itibarıyla 530,000 ton, yılsonunda 550,000 ton olmasını bekledikleri ihracatın 2016’da ise Ortadoğu’daki durumun bu şekilde devam etmesi halinde 600,000 ton civarında olabileceğini kaydetti.

Güneydoğu’da artan güvenlik olaylarının da etkisiyle satışların etkilendiğini belirten Aksüyek, “Güneydoğu Anadolu’daki iki fabrikamızın birinde yüzde 19, diğerinde yüzde 12 küçüldük” diye konuştu.

Grubun devam eden yatırımlarıyla birlikte, pazardaki mevcut kapasite baz alındığında, 2018’de en büyük çimento ve klinker üreticisi olacağını söyleyen Aksüyek, şu anda yaklaşık yüzde 12 pazar payı ile ikinci sırada olduklarını kaydetti. Grubun bir halka arzı olup olmayacağı ile ilgili olarak da Aksüyek, “Halka açılma gündemimizde hep var ama 2016’da halka açılmayı uygun bulmuyorum. Doğru bir yıl olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Kaynak: yapı.com.tr


www.insaatgundemi.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?