Mahalleliden Kamulaştırma Tepkisi

İzmir'in Bornova İlçesi'nde yapımı süren İzmir-İstanbul Otoyolu için yapılan kamulaştırmalarda haklarının verilmediğini öne süren bir grup, avukat Mustafa Kemal Turan ile birlikte tepki gösterdi. Turan, hukuki eksiklikten yararlanılarak halka hakkının verilmediği projede imar yolsuzluğu olduğunu ileri sürdü.

Mahalleliden Kamulaştırma Tepkisi
Mahalleliden Kamulaştırma Tepkisi Yönetici
Bu içerik 2424 kez okundu.

İzmir’in Bornova İlçesi’ndeki Yunus Emre Mahallesi sakinleri, avukatları Mustafa Kemal Turan ile birlikte yaptıkları basın açıklamasında İzmir- İstanbul Otoyolu’nun İzmir bağlantı noktasında bulunan evlerinin kamulaştırılmasında mağdur edildiklerini öne sürdü. Avukat Turan, yaklaşık 6 milyar dolarlık İzmir- İstanbul Otoyolu’nun yapılmasına kimsenin karşı olmadığını, kamu özel sektör ortaklığı ile yapılan yolda, özel sektörün menfaatlerinin korunduğunu, halkın devletle değil şirketle muhattap edildiğini öne sürdü. Yol güzergahının askeri bölge için değiştirildiğini ancak, bir ay önce, askeriyenin bu alanı TOKİ’ye devrettiğini, TOKİ’nin de özel şahsa alışveriş merkezi (AVM) yapılması için sattığını söyledi. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı, çevik kuvvet ekiplerinin önlem aldığı basın açıklamasında Turan, şunları söyledi:

“Bu otoyolun, kamu- özel sektör ortaklığı kanunu olmadan yapılması hukuki bir eksiklik. Çok büyük hukuki problemler meydana geliyor. Kanun olmadığı için iyi niyetinden şüphe ettiğimiz bilirkişiler, buradan 12 kilometre uzaklıktan, Bornova sınırından değil Bayraklı’dan emsal taşınmaz almışlar. Bu emsal bölge hakkını bedel noktasında mağdur etmiştir. Mahalle halkının yarısı normal kamulaştırma davası içinde yargılanırken diğer yarısı acele kamulaştırma ile yargılanmaktadır. Malike haber verilmeden dava açılıyor, savunma hakkı alınmadan karar veriliyor. Ayrıca projenin İstanbul- İzmir istikameti yönünde Naldöken giriş bölümünde imar yolsuzluğu vardır. Buradaki askeri alan nedeni ile güzergahta lüzumsuz kurb (yakınlaşma) yaratılmış, ama buradaki 350 dönüklük alan, TOKİ’nin askeri lojmanları iyileştirmesi üzerine TOKİ’ye verilmesi sonucu bu yer çok ucuza tarla fiyatına özel bir şahsa satıldı. Devlet burada bu kişiyi en üst düzeyde ihya ederken yerini de AVM’ye çevirdi. Otoyolun hem plan hem de proje kısmına dava açtık.”

“Hizmete karşı değiliz hakkımıız istiyoruz”

Yunus Emre Mahallesi sakinlerinden Ahmet Gülbey, paralarını alamadıklarını belirtirken, “Evimizin değerini vermedikleri gibi paramızı da ödemediler. Haftada bir iki kez gelip rahatsız ediyorlar ve ‘evleri terk edin’ diyorlar. Şu anda devletle görüşemiyoruz, şirtketin kucağına atıldık. Cumhurbaşkanı’na ve Başbakan’a sesleniyorum. Her gün televizyonlara çıkıp ‘bu kadar yol yapıyoruz’ diyorlar. Yolu yapın ama vatandaşı ezmeden, hakkını vererek, mağdur etmeden yapın. Biz devletin hizmetine karşı gelmiyoruz, hakkımızı istiyoruz” dedi. Mahalleliden Çetin Yıldırım da, “Verilen rakamlar düşük. Buraya yapılacak yola hizmete tepkili değiliz. Vatandaşa sahip çıkılmadığı için insanlar tepki gösteriyor” dedi.

Kaynak : Hürriyet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi