Yabancıların gayrimenkul yatırımı ikiye katlandı

Türk lirasının yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesi ile birlikte, konut sektörü kriz dinlemedi. Yabancıların Türkiye’de gayrimenkule yaptığı yatırımlar son yıllarda iki katı arttı. Yabancıların Türkiye’de gayrimenkule yaptığı yatırımlar son 3 yılda 2 milyar 621 milyon dolardan 5 milyar doların üzerine çıkarak 2′ye katlandı. Sektör temsilcileri, yabancıların gayrimenkul yatırımlarının artmasının başlıca sebepleri arasında “Mütekabiliyet Yasası’nın &hell

Yabancıların gayrimenkul yatırımı ikiye katlandı
Yabancıların gayrimenkul yatırımı ikiye katlandı Yönetici
Bu içerik 1169 kez okundu.

Türk lirasının yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesi ile birlikte, konut sektörü kriz dinlemedi. Yabancıların Türkiye’de gayrimenkule yaptığı yatırımlar son yıllarda iki katı arttı.

Yabancıların Türkiye’de gayrimenkule yaptığı yatırımlar son 3 yılda 2 milyar 621 milyon dolardan 5 milyar doların üzerine çıkarak 2′ye katlandı. Sektör temsilcileri, yabancıların gayrimenkul yatırımlarının artmasının başlıca sebepleri arasında “Mütekabiliyet Yasası’nın çıkması, Türk müteahhitlerin yabancıların isteğine göre konut üretmesi, yurt dışında yapılan tanıtımlar, uluslararası fuarlara daha fazla katılım sağlanması ve yabancı para biriminin TL’ye karşı değerlenmesi” gibi etkenleri gösteriyor

Sektör temsilcileri, AA muhabirine yaptıkları açıklamalarda, yabancıların gayrimenkul yatırımlarının artmasının başlıca sebepleri arasında “Mütekabiliyet Yasası’nın çıkması, Türk müteahhitlerin yabancıların isteğine göre konut üretmesi, yurt dışında yapılan tanıtımlar, uluslararası fuarlara daha fazla katılım sağlanması ve yabancı para biriminin TL’ye karşı değerlenmesi” gibi etkenleri gösterdi. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, 2004 yılında 1 milyar 343 milyon dolar olan yabancı yatırım tutarının, 2015 sonunda 5,5 milyar dolara çıkmasının beklendiğini söyledi.

Durbakayım, yılın 11 ayında yabancıların 5 milyar 20 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı yaptığını kaydederek, “Aylık ortalamayı baz alırsak yabancıları 2015′te 5,5 milyar dolarlık gayrimenkul yatırımı yaptığını tahmin edebiliriz. Yıl sonu için sektörün beklentisi de bu şekildedir” dedi.

‘Yabancıların istediği gibi konut ürettik’

Durbakayım, son 3 yılda yabancıların gayrimenkul yatırımının 2 kat artmasının sebeplerine değinerek, özellikle 2 önemli nedenin öne çıktığını aktardı. “Türk müteahhitleri artık yabancıların nasıl bir konut almak istediğini öğrendi” diyen Durbakayım, müteahhitlerin, Orta Doğulu veya Avrupalı yabancıların istedikleri özelliklere sahip konutları inşa ederek daha kolay ve fazla satış yapmaya başladığını anlattı. Durbakayım, “Diğer taraftan son bir yılda yabancı para birimlerinin Türk lirası karşısında değer kazanması, yabancıların beklemede olan taleplerini harekete geçirerek daha ucuza konut almalarına yol açtı. Bunlara ek olarak siyasi yönetimin mütekabiliyet konusunda daha somut adım atması ve yabancı yatırımcılara önemli teşvikler sağlaması da bu alımları destekledi. Bu gelişmeleri de yurtdışı fuarlara daha yoğun katılım sağlayan devlet ve özel kurumların dile getirmesi, satış hacminin iki katına çıkmasına neden oldu” diye konuştu.

‘Henüz yeterli değil’

Dubai Uluslararası Gayrimenkul Fuarı’nın Türkiye temsilcisi LMG Global Yatırım’ın Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan İlgar, Türkiye’nin dünya gayrimenkul pazarında yeni bir oyuncu olduğunu belirterek, son 3 yılda çok büyük oranda artan yabancı yatırımın henüz yeterli düzeyde olmadığını savundu. Dünya gayrimenkul piyasasının yıllık hacminin 1 trilyon dolar olduğu bilgisini veren İlgar, Türkiye’nin bu rakamdan ancak binde 5 pay alabildiğini aktardı. İlgar, yabancı yatırımın, global ekonomide yaşanan olumsuzluklara rağmen artmasının önemli sebeplerine dikkati çekerek, “Başlıca sebep Mütekabiliyet Yasası. Bu yasa 2012′nin ortalarında çıksa da 2013′te anlaşılmaya başlandı ve ilk olarak 2013 yılında etkileri görüldü” dedi.

‘Marka değeri yükselecek’

Yurt dışındaki uluslararası gayrimenkul fuarlarına Türk firmaların daha fazla ilgi göstermesinin ve bu tarz etkinliklerde kamunun ve özel sektörün etkili tanıtımlar yapması gibi faktörlerin de Türkiye’ye yatırımı teşvik ettiğini vurgulayan İlgar, ayrıca bayilik sisteminin ve emlakçıların bilinçlenmesinin de bu artışta payı olduğunun altını çizdi. İlgar, “Dubai Uluslararası Gayrimenkul Fuarı (IPS), bu yıl 11-13 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. İş hacmi 100 milyar doları bulacağı öngörülen fuara Türkiye’den katılacak firma sayısının, bu yıl yüzde 100 artışla 50′ye yükselmesi bekleniyor. Geçen yıl 25 firma katılmıştı. Körfez sermayesinin Türkiye’de yaptığı yatırımları görenler, oraya giderek yatırım fırsatlarını tanıtıyor” diye konuştu. Gayrimenkul yatırımı konusunda Türkiye’nin İngiltere, ABD ve Avrupa ülkeleri gibi rakipleri bulunduğunu ifade eden İlgar, bu organizasyonlara katılmanın ve buralarda tanıtım yapmanın önemini vurguladı. İlgar, Türkiye’nin 5 saatlik uçuş mesafesinde 140 ülkeye hitap ettiğini belirterek, “Dolayısıyla diğer rakiplerimize göre lokasyon avantajımızı çok iyi kullanmalıyız. Üçüncü Havalimanı’nın açılmasıyla yabancı yatırımlar daha fazla artacak. Marka değeri yükselecek. Bu gayrimenkul yatırımlarını da olumlu etkileyecek” görüşünü paylaştı.

‘Ciddi bir otel açığı var’

İlgar, yüksek hedef ve cirolara sahip olmak için ticari mülklere ağırlık verilmesi gerektiğini kaydederek, bunların başında alışveriş merkezi, otel ve ofis yatırımlarının geldiğini söyledi. Büyük montanlı yatırımların ticari gayrimenkul enstrümanları ile çekilebileceğini anlatan İlgar, sözlerini şöyle tamamladı: “Dolayısıyla Türkiye’nin bundan sonraki hedefi özellikle Arap sermayesi için ticari projelere ağırlık vermek olmalıdır. Özellikle İstanbul’daki oteller yüzde 90 doluluk oranıyla yılı geçiriyor. Ciddi bir otel açığımız var. Büyük şehirlerde yatak sayımızı artırmak için Arap sermayesini yönlendirebiliriz. Bizim 2016 için çalışmalarımız var. LMG global olarak 2017′nin sonuna kadar 1 milyar dolarlık bir yatırımı Türkiye’ye çekmek için çalışıyoruz. Eğer ülke olarak ticari gayrimenkullere daha fazla ağırlık verir ve bu alanda özel çalışmalar yaparsak 2023 hedeflerine doğrudan döviz girdisi adına çok önemli bir katkı sağlamış oluruz.”

Dünya


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?