Urla’da ikinci Yırca yaşanıyor

İzmir Urla Ovacık Köyü yakınlarındaki 1’inci derece doğal sit alanı olan ormanda RES tribünleri için binlerce ağaç kesilmeye başlandı.

Urla’da ikinci Yırca yaşanıyor
Urla’da ikinci Yırca yaşanıyor Yönetici
Bu içerik 1313 kez okundu.

İzmir Urla Ovacık Köyü yakınlarındaki 1’inci derece doğal sit alanı olan ormanda RES tribünleri için binlerce ağaç kesilmeye başlandı. Köylüler orman alanına sokulmazken, EGEÇEP destek çağrısı yaptı

İzmir’in Urla ilçesine bağlı Ovacık köyünde, Erdoğan’a olan ‘aşkı’ ile bilinen Ethem Sancak’ın kardeşi Haydar Sancak’ın sahibi olduğu Hassas Teknik Elektrik şirketinin kuracağı altı adet rüzgar enerji santrali (RES) türbinlerinin yeri için bin 800 ağacın kesimine dün sabah saatlerinde başlandı.
Ağaçların katledildiği öğrenen ve alana giderek ağaç kesimine engel olmaya çalışan Ovacık Köyü sakinleri, bölgeye sokulmadı. Söz konusu bölge için daha önce İzmir 2. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

‘Yırca’dan biliyoruz’
Ağaç katliamını doğrulayan Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), “Biz bu oldu bittiyi Yırca’dan biliyoruz. Ancak Yırca’da olduğu gibi, Ovacık’ta da ‘temiz enerji’ yalanı ile dayatılan kıyıma izin vermeyeceğiz. Ege çevre ve Kültür Platformu olarak, geri dönüşü olmayan zararları ve olası bir ekolojik kırımı önlemek adına yargı süreçleri sonuçlanıncaya kadar ormanlık alanda herhangi bir faaliyete izin verilmemesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Destek çağrısı
Köy sakinlerinin yaşam alanlarının ve ormanların gasp edilmesini önlemek için mücadele ettiğini aktaran EGEÇEP, ”Köylülerin kendi ormanlarına girişi engelleniyor. Bu da hukuksuzluğun başka bir boyutudur. Yeni Yırcalar yaratılmaması için yetkilileri bu yanlıştan derhal dönmeye davet ediyoruz. Tüm İzmirlileri Ovacık köylülerine destek olmaya çağırıyoruz” denildi.

Gülsen Candemir, Birgün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?