Tarihi medreseye boru döşediler

ERZURUM'un simgesi olan ve 7 milyon lira harcanarak aslına uygun şekilde restore edilen Çifte Minareli Medrese'nin dört bir yanında yağmur sularının tahliyesi için döşenen borular tartışma konusu oldu.

Tarihi medreseye boru döşediler
Tarihi medreseye boru döşediler Yönetici
Bu içerik 1004 kez okundu.

ERZURUM’un simgesi olan ve 7 milyon lira harcanarak aslına uygun şekilde restore edilen Çifte Minareli Medrese’nin dört bir yanında yağmur sularının tahliyesi için döşenen borular tartışma konusu oldu.

Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubad’ın kızı Hüdavent Hatun tarafından 1253 yılında yaptırılan Çifte Minareli Medrese, 15 Ağustos 2011′de restorasyona alındı. Dış dünyaya kapatılan medresenin restorasyonu için 7 milyon lira dolayında harcama yapıldı.

Önümüzdeki mayıs ayına kadar yeniden turizme açılması beklenen ve müze olarak hizmet vermesi gündemde olan Çifte Minareli Medrese’nin çatı kısmında yapılan çalışmadaki yeni uygulamalar eleştirilere hedef oldu. Önce havalandırma için medresenin arka bölümüne çelik bir yapı konuldu. Ardından, arka tarafa yapılan merdiven için cam bölme inşa edildi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayıyla yapılan restorasyonda, son olarak tarihi yapının çatısındaki kar ve yağmur sularını taşıyacak olan 15 ayrı çelik boru monte edildi.

Çifte Minareli Medrese’nin yanı başındaki tarihi Ulu Cami’de de restorasyon sırasında benzer tahliye boruları yaptırıldığı dikkat çekti. Çifte Minareli Medrese’deki borularla ilgili Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yapamayacaklarını bildirdi. Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise konuyla ilgili sorular karşısında sessiz kalmayı tercih etti. Restorasyonun ve boruların Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayıyla yapıldığını söyleyen Vali Ahmet Altıparmak ise, “O borular kuruldan onay alınarak yapılmış. Görüntüden ben de rahatsız oldum” diye konuştu.

Hürriyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?