Tarihi bina 3 yıldır restorasyon bekliyor

Galatasaray Üniversitesi’nin 142 yıllık tarihi binası, 22 Ocak 2013’te çıkan yangın sonrası kullanılamaz hale geldi. Binanın restorasyonu yaklaşık üç yıldır bekliyor. Birinci derece kültür varlığı statüsündeki binanın restorasyonu için 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan onaylı proje çıkması gerekiyor. Ancak hazırlanan projeler kurulca onaylanmadı. Kurul ve mimar arasındaki görüş ayrılıkları süreci daha da belirsiz …

Tarihi bina 3 yıldır restorasyon bekliyor
Tarihi bina 3 yıldır restorasyon bekliyor Yönetici
Bu içerik 1168 kez okundu.

Galatasaray Üniversitesi’nin 142 yıllık tarihi binası, 22 Ocak 2013’te çıkan yangın sonrası kullanılamaz hale geldi. Binanın restorasyonu yaklaşık üç yıldır bekliyor.

Birinci derece kültür varlığı statüsündeki binanın restorasyonu için 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan onaylı proje çıkması gerekiyor. Ancak hazırlanan projeler kurulca onaylanmadı. Kurul ve mimar arasındaki görüş ayrılıkları süreci daha da belirsiz hale getirdi.

Nisan 2015’te Galatasaray Üniversitesi Rektörlük görevine gelen Prof. Dr. Ertuğrul Karsak, binanın daha fazla zarar görmemesi için Koruma Kurulu kararı uyarınca, 1 milyon 100 bin lira bedelli geçici ahşap çatı inşaatına başlandığını açıkladı.

Prof. Dr. Karsak, Hürriyet’e şunları söyledi: “Görüş ayrılıkları nedeniyle zaman geçti. 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, ‘Bu bir kültür varlığı ve her şekilde korumak istiyoruz’ diyor. Proje müellifi mimar Sinan Genim ise ‘150 yıl önce yapıldığı şekilde inşa edemeyiz’ diye konuşuyor. Görüş ayrılığının temeli bu. Mevcut mimar adım atarsa da, mimar değişirse de yol alınır. Proje müellifinin işvereni GS Eğitim Vakfı. Bağış kampanyasıyla 4.6 milyon lira elde edildi. Ayrıca 2 kişinin 10’ar milyon lira vermeyi taahhüt ettiği biliniyor. Üç yıl çok uzun bir süre. Elimizde şu an onaylı bir proje yok. Kurul projede düzeltmeler istiyor, ancak çeşitli nedenlerle yapılmıyor. Çatının tamamlanmasıyla bir an önce uyuşmazlığın çözülmesini hedefliyoruz. Artık kimsenin beklemeye sabrı kalmadı. Amacımız 22 Ocak 2016’dan önce proje revizyonlarını gerçekleştirerek, 2 yılda restorasyonu tamamlamak.”

Hürriyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?