Tarihi Antalya Dokuma Fabrikası, kent parkı oluyor

Antalya'daki işsizlik sorununu çözmek için 1950 yılında kurulan Antalya İplikli ve Pamuklu Dokuma Fabrikası arazisi kent parkı oluyor.

Tarihi Antalya Dokuma Fabrikası, kent parkı oluyor
Tarihi Antalya Dokuma Fabrikası, kent parkı oluyor Yönetici
Bu içerik 1325 kez okundu.

Antalya’daki işsizlik sorununu çözmek için 1950 yılında kurulan Antalya İplikli ve Pamuklu Dokuma Fabrikası arazisi kent parkı oluyor.

Antalya’da 65 yıl önce kurulan Antalya Dokuma Fabrikasının 70 dönümlük arazisi park olarak düzenleniyor. Kepez Belediyesi tarafından halka açılan Dokuma Fabrikası’nın tabelası aslına uygun şekilde yenilendi. 1950′li yıllarda temeli atılan fabrika Türkiye’nin sanayi devleri arasında yer alıyordu. Eski fabrikanın kent parkı olarak düzenlenerek halka açılması için yapılan çalışmalar ise sürüyor. Çalışmalar, belediye meclis kararı ile kurulan Dokuma Çalışma Grubu’nun hazırladığı rapora göre yapılıyor. Yapımı tamamlanan Dokuma Kent Parkı, bu ay sonunda Antalyalıların hizmetinde olacak.

DOKUMA’NIN NİZAMİYESİ ÇİÇEK AÇTI
Antalya için önemli bir değer olan tesiste yaşanan değişim, en iyi nizamiye kısmında görülüyor. Yenileme çalışması kapsamında çimlendirilen, çiçekler dikilen, yolları ve nizamiye binası tamir edilen Dokuma’nın ön bahçesi, eski günlerindeki canlılığına yeniden kavuştu. Yenileme çalışmalarında tesisteki orijinal dokunun bozulmamasına, yeşil dokuya zarar verilmemesine büyük önem veriliyor. Değişimden, fabrikanın tabelası da nasibini aldı. ’Antalya Pamuklu Dokuma Sanayii T. A. Ş.’ tabelası, aslına uygun şekilde restore edildi. Kepez Belediyesi, fabrika binasının bir kısmını bilim merkezi, kreşi oyuncak müzesi, idare binasını Dokuma Müzesi, yemekhaneyi ise Dokuma Fabrikası çalışanları için lokal haline getirecek. Nizamiye bahçesinde ise klasik araçlar sergilenecek.

1950′LERDE KURULDU
Antalya İplikli ve Pamuklu Dokuma Fabrikası, 1950’li yıllarda Antalya’daki açlık ve işsizlik sorununu çözmek için kuruldu. Yarım asrı aşkın bir süre faaliyet gösteren tesiste üretim 2003 yılında durdu. Cumhuriyetin ilk yıllarının mimari ve peyzaj anlayışı ile inşa edilmiş ve Alman teknolojisi ile kurulmuş fabrikada, NATO ve Türk Silahlı Kuvvetleri için üniforma üretimi yapıldı. Fabrika, kamuoyunun baskısı ile özelleştirilmek yerine Kepez Belediyesi’ne devredildi. Belediye tarafından MDC TurkMall adlı Hollanda firmasına 49 yıllığına tahsis edildi.

Antalyalı Sivil Toplum Örgütleri’nin oluşturduğu Dokuma Çalışma Grubu, dokuma fabrikasının tahsisi konusundaki sözleşmenin iptali ve fabrika binalarının yıkımının engellemesi için uzun süre çalışmalarını sürdürdü. Fabrika, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından taşınmaz kültür varlığı ilan edildi.

Radikal.com.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?