Soyak Yenişehir Kibele Evleri’nde “yıkım” tartışması

12 yıl önce yapılan Ümraniye Soyak Yenişehir Kibele Evleri içerisinde, sosyal tesisler ve heykeltıraş Mehmet Aksoy’un heykelinin bulunduğu alanın Milli Emlak’a ait olduğunun mahkeme kararıyla kesinleştiği gerekçesiyle, belediye sosyal tesisleri bugün yıkmaya başladı. Yıkımdan haberdar olan heykeltıraş Mehmet Aksoy, belediyeye heykeli kendisi kaldırmak için başvuruda bulundu. Yıkıma başlayan belediye personelinin heykele dokunmadığını belirten Aksoy, heykeli …

Soyak Yenişehir Kibele Evleri’nde “yıkım” tartışması
Soyak Yenişehir Kibele Evleri’nde “yıkım” tartışması Yönetici
Bu içerik 1520 kez okundu.

12 yıl önce yapılan Ümraniye Soyak Yenişehir Kibele Evleri içerisinde, sosyal tesisler ve heykeltıraş Mehmet Aksoy’un heykelinin bulunduğu alanın Milli Emlak’a ait olduğunun mahkeme kararıyla kesinleştiği gerekçesiyle, belediye sosyal tesisleri bugün yıkmaya başladı. Yıkımdan haberdar olan heykeltıraş Mehmet Aksoy, belediyeye heykeli kendisi kaldırmak için başvuruda bulundu. Yıkıma başlayan belediye personelinin heykele dokunmadığını belirten Aksoy, heykeli yarın kendisinin kaldırarak atölyesine götüreceğini söyledi.

ALAN, MİLLİ EMLAK’A MI AİT?

İddiaya göre, Ümraniye’de bulunan Soyak Yenişehir Kibele Evleri’nden daire satın almak isteyen alıcılara, sosyal tesislerin siteye ait olduğu belirtilerek daireler satıldı. Ancak yaklaşık 3 yıl önce, Ümraniye Belediyesi, sosyal tesislerin ve heykeltıraş Mehmet Aksoy’un heykelinin bulunduğu alanın Milli Emlak’a ait olduğunu öne sürdü. Bunun üzerine belediye tarafından açılan dava sonuçlandı ve mahkeme Soyak Yenişehir Kibele Evleri yönetimi aleyhine karar verdi. Site içerisindeki alanın Milli Emlak’a ait olduğunun mahkeme kararıyla kesinleştiği gerekçesiyle belediye ekipleri yıkım işlemine başladı. Yıkımdan haberdar olan heykeltıraş Mehmet Aksoy ise belediyeye heykeli kendisi kaldırmak için başvuruda bulundu. Yıkıma başlayan belediye personelinin heykele dokunmadığını vurgulayan Aksoy, heykeli yarın kendisinin kaldırarak atölyesine götüreceğini söyledi.

“AYNI BELEDİYE 12 YIL ÖNCE İZİN İMAR İZNİ VERMİŞTİ”

Yaşanan olayla ilgili konuşan heykeltıraş Mehmet Aksoy şunları söyledi:

“Aslında bu 10-12 sene öncesine dayanan bir olay. Soyak Evleri yapılıyordu. Soyak Kibele Evleri’ne heykel yapmamı istediler. Ben de kabul ettim. Soyak Kibele Evleri heykellerle bütünleşen bir site olarak yapıldı. 12 sene sonra burasının Milli Emlak’a ait olduğu Ümraniye Belediyesi tarafından iddia ediliyor, mahkemeye gidiliyor. Hakikaten de Milli Emlak’a ait olduğu görülüyor. Yıkılmaya bugün başlandı. Benim heykelim de burada duruyor. Ben de belediyeye rica ettim. Belediyeye, ‘Heykelimi kendim kaldırayım, siz kaldırırsanız parçalanır’ dedim. Bu da aslında milli bir servettir, heykel sonuçta kamuya ait bir alanda duruyor. Aslında durabilir. Benim yarın kaldırmama müsaade ettiler. Ben yarın geleceğim, kaldıracağım, heykeli kendi atölyeme götüreceğim. İşin tuhafı, 12 sene önce aynı belediye buraya yapı ruhsatı veriyor, sınırlar belirleniyor, yapılıyor, en az 2-3 sene yapımı sürüyor, açılıyor, insanlar geliyor, sonra bir anda deniliyor ki ‘Burası Milli Emlak’a aittir. Burayı yıkacağız.’ Sorun bence bu.”

“BİNA SAKİNLERİ ÇOK MUTSUZ”

Heykeltıraş Mehmet Aksoy, bina sakinlerinin de bu durumdan çok mutsuz olduğunu belirterek, “Çünkü onlar suçlanıyor. Belediye, ‘Siz bunları bilecektiniz’ diyor. İnsanlar da mağdur durumda. Bir Soyak var, yanlış bir şey yapıyor ve benim heykelimi kanunsuz bir şekilde bir yere koyuyor. Ben buna karşıyım, bunun tanzim edilmesini de isterim” dedi.

TEHDİT İDDİASI

Site sakini Mehmet Ali Akpınar ise Soyak’ın kendilerine Milli Emlak’ın arsasını kendi arsası gibi pazarladığını ileri sürerek, “Buradaki herkes, 326 daire de bu alanın tamamen siteye ait olduğunu düşünerek aldı” ifadesini kullandı.

Belediyenin bu yapıya izin verdiğinin altını çizen Akpınar, “Belediye bunu yaptı. Büyük ihtimalle 9 sene sonunda bu işe başladı. Bence daha önce anlaşmalıydılar. Belediye Başkanı Hasan Can’ın kendisi de buraya geldi. Bizi açıkça tehdit etti. Kendisine oy verilmediği için ‘Siz göreceksiniz’ diye tehdit etti” iddiasında bulundu.

KARS’TAKİ TARTIŞMALI HEYKELİ DE MEHMET AKSOY YAPMIŞTI

Mehmet Aksoy, Kars’ta yıkılan “İnsanlık Anıtı”nı da yapan heykeltıraştı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Sarıkamış şehitlerini anma törenleri için gittiği Kars’ta heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı İnsanlık Anıtı’nı “ucube”ye benzeterek, anıtın belediye tarafından yıkılacağını ve yerine park yapılacağını söylemişti. İnsanlık Anıtı, 14 Haziran 2011 tarihinde yıkılmıştı.

Hürriyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?