SİT alanına RES’e yargı freni

Muğla 2. İdare Mahkemesi, 1. Derece Arkeolojik SİT alanı olan Yalıkavak ile Gümüşlük köyü sınırlarına kurulması planlanan Rüzgar Elektrik Santrali (RES) ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

SİT alanına RES’e yargı freni
SİT alanına RES’e yargı freni Yönetici
Bu içerik 1199 kez okundu.

Muğla 2. İdare Mahkemesi, 1. Derece Arkeolojik SİT alanı olan Yalıkavak ile Gümüşlük köyü sınırlarına kurulması planlanan Rüzgar Elektrik Santrali (RES) ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Daha önce mahkemenin isteği üzerine hazırlanan bilirkişi raporunda Rüzgar Elektrik Santrali (RES) için ‘Kamu yararına uygun değil’ ifadesi kullanılmıştı.

Rüzgar Elektrik Üretim Limited Şirketi, 1 Şubat 2012 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) Muğla’nın Bodrum İlçesine bağlı Karakuzu ve Geriş mevkiinde Arkeolojik, Doğal ve Kentsel SİT Alanı olan tarihi Sandıma köyü ile Gümüşlük köyü sınırları içerisinde Rüzgar Elektrik Santrali kurulması için lisans aldı. Bölgede kurulması planlanan 12 adet rüzgar türbini için Mayıs 2014 tarihinde Muğla Valiliği tarafından ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. 3 Ocak 2014 tarihinde 12 olan rüzgar türbini sayısı 13’e çıkartıldı. Rüzgar Elektrik Santrali’nin SİT Alanlarına zarar vereceğini savunan bölge halkı ise ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptal edilmesi için Aralık 2014 tarihinde Muğla 2. İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

TÜRBİNLER SİT ALANI SINIRINDA KALIYOR
Dava çerçevesinde Muğla 2. İdare Mahkemesi konuyla ilgili bilirkişi incelemesi istedi. Bilirkişi incelemesi sonucunda hazırlanan raporunun değerlendirme bölümünde rüzgar türbinleriyle ilgili şu tespitler yapıldı:
- 7 Numaralı türbin sahasının ve türbin ayağının bir kısmının 1. Derece Arkeolojik SİT alanı içerisinde kaldığı,
- 8 Numaralı türbinin bir kısmının 1. Derece Doğal SİT alanı içerisinde kaldığı,
- 9 Numaralı türbine ait kamulaştırma sınırın 1. Derece Arkeolojik SİT alanı içerisinde olduğu,
- 11 Numaralı türbin alanının güneydoğusunda bir bölümünün 1. Derece Arkeolojik SİT alanı içerisinde yer aldığı,
- 13 Numaralı türbin alanının bir kısmının 1. Derece Arkeolojik SİT alanında geri kalan bölümünün ise 3. Derece Doğal SİT alanı’nda kaldığı görülmüştür.

PROJE KORUMA İLKELERİ İLE KAMU YARARINA UYGUN DEĞİL
Bilirkişi raporunun sonuç bölümünde RES projesi ile ilgili, ‘RES projesinin koruma ve kullanma ilkeleri, şehircilik ve planlama esasları ile kamu yararına uygun olmadığı kanaatine varılmıştır’ ifadeleri kullanıldı. Bilirkişi raporunu dikkate alan Muğla 2. İdare Mahkemesi SİT alanına yapılmak istenen RES projesi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İdris Emen, Radikal.com.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?