Şehrizar Konakları’na Yargıdan Dördüncü İptal

Üsküdar’daki Şehrizar Konakları’na ait imar planı yine iptal edildi.

Şehrizar Konakları’na Yargıdan Dördüncü İptal
Şehrizar Konakları’na Yargıdan Dördüncü İptal Yönetici
Bu içerik 909 kez okundu.

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberine göre, İstanbul Üsküdar’daki Şehrizar Konakları’nın imar planı dördüncü kez iptal edildi. Mahkeme, doğal sit alanında kalan ve Boğaziçi siluetini delen konaklar için yapılan plan değişikliğini şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine, kamu yararına aykırı buldu.

Üsküdar sırtlarındaki lüks konutlar için tüm şehircilik ilkeleri ihlal edilerek hazırlanan imar planları daha önce üç kez iptal edilmişti. İptal kararlarına karşın plan aynen uygulandı.

Bilirkişi raporunda çarpıcı tespitler

Lüks konutlarla ilgili son karar da 11 Kasım’da çıktı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi, plan için dördüncü kez yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bilirkişi raporunda çok çarpıcı tespitler yapıldı. Burhaniye Mahallesi’ndeki parsellerin 1. ve 3. derece doğal sit alanında kaldığı vurgulandı.

Alanın doğal arazi örtüsünün büyük ölçüde değiştiği tespit edildi. Söz konusu plan için Şehir Planlama Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün olumsuz görüşleri dahil edilmeden sadece olumlu ve şartlı uygun görüşü veren kurumlara yer verilmesinin planlama tekniğine uygun olmadığı ifade edildi. Boğaziçi’ni oluşturan Üsküdar, Beykoz, Beşiktaş ve Sarıyer’de yapılacak plan değişikliklerinde siluet alanlarında yüksekliğin 6.50 metre olarak belirlendiği anımsatılarak, Şehrizar Konakları’nda yüksekliğin 9.50 metreye çıktığına dikkat çekildi.

Kaynak: Sözcü Gazetesi


www.insaatgundemi.com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi