Müteahhitler tek parti iktidarından memnun

Müteahhitler 1 Kasım seçimleri sonrası ortaya çıkan tek parti iktidarından memnun olduklarını ifade ediyor. Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, "Hükumetin kurulması ve istikrarın devam etmesiyle gayrimenkul sektöründe bir bahar havası esecek" dedi.

Müteahhitler tek parti iktidarından memnun
Müteahhitler tek parti iktidarından memnun Yönetici
Bu içerik 1005 kez okundu.

Müteahhitler 1 Kasım seçimleri sonrası ortaya çıkan tek parti iktidarından memnun olduklarını ifade ediyor. Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, “Hükumetin kurulması ve istikrarın devam etmesiyle gayrimenkul sektöründe bir bahar havası esecek” dedi.

AA muhabirine seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Uyan, gayrimenkul sektöründe özellikle konut yatırımcısının belirsizliklerden hiç hoşlanmadığını ifade etti. Belirsizlik dolayısıyla seçim sonrasına ertelenen yatırımların, tüm ekonomide olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de iç talepte bir daralmaya yol açtığını dile getiren Uyan, şunları kaydetti:

“Seçim sonuçlarının kesinleşmesiyle birlikte çok kısa bir süre içinde hükumetin kurulacağını ve tekrar istikrarın hakim olduğu günlere döneceğimizi öngörüyoruz. Hükumetin kurulması ve istikrarın devam etmesiyle gayrimenkul sektöründe bir bahar havası esecektir. İstikrar, şüphesiz sadece gayrimenkul sektöründe değil tüm piyasalarda olumlu bir hava esmesini sağlayacaktır.

‘DÖVİZDE DÜŞÜŞ BAŞLADI’

Öncelikle seçimlere odaklanan iç piyasanın artık rahatlayarak hareketlenmesini bekliyoruz. İç piyasa tek parti iktidarının verdiği güvenle canlanacaktır. Seçimin ertesinde hep birlikte gördüğümüz gibi dövizde düşüş başladı. Hükumetin seçimden önce vadettiği yabancıya konut satışının döviz kazandırıcı hizmetler arasına girmesi, vergide yapılması hedeflenen düzenlemelerin de devreye girmesi, emekliler başta olmak üzere alt gelir grubuna yönelik vaat edilen konut hamleleri ve en önemlisi oluşan pozitif havayla sektörün daha da hareketleneceğini rahatlıkla ifade edebiliriz.”

‘DURAĞANLIK SONA ERECEK’

Uyan, uluslararası piyasalara bakıldığında faizlerde kısa ve orta vadede ciddi bir indirim beklemenin yanıltıcı olacağını kaydetti. Sektöre ivme veren en önemli unsurun, tek parti iktidarının oluşturduğu pozitif enerji olduğunu belirten Uyan, “Seçim sonucuyla birlikte hissedilen güven ve istikrarla, vatandaşın düşük risk altında, uzun vadeli borçlanma kabiliyetinin artacağını söyleyebiliriz. Böylelikle ekonomideki kısa süreli durağanlık sona erecek, Türkiye’deki en güvenli liman olan gayrimenkul sektörü de hissedilir şekilde hareketlenecektir” değerlendirmesinde bulundu.

‘İSTİKRARIN DEVAMINA YÖNELİK’

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de seçim sonucunda çıkan tek parti hükumetinin Türkiye’nin istikrarının devamına yönelik bir mesaj olduğunu vurguladı. Bu mesajın, Türkiye’nin geleceği bakımından mutlu edici bir sonuç olduğuna işaret eden Demir, şunları söyledi: “Sandıktan, piyasaların beklediği istikrar havasını yaratacak bir sonuç çıktı. Bir önceki seçimlerde görülen belirsizlik ortamı son 5 ay içinde Türkiye’de belirsizliklerle dolu bir dönemin yaşanmasına neden olmuştu. Şimdi ortaya çıkan net tablo ile belirsizlikler ortadan kalkmış oldu. Bunun ilk etkisini bugün dolar kurunda görüyoruz. Bundan sonra ise faizlerin düşmesi ve piyasanın canlanması artık kaçınılmazdır.”

“TÜRKİYE ŞANTİYEYE DÖNÜŞECEK”

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt ise “Yatırım ve istihdamın artacağı, büyümenin hız kazanacağı bir dönem başlıyor. Önümüzdeki 4 yılda Türkiye, gayrimenkul yatırımları açısından adeta bir şantiye görüntüsüne kavuşacak. Yatırımlar da, satışlar da artacak” ifadelerini kullandı. Demokrasi adına başarılı bir seçimin geride kaldığını dile getiren Özyurt, seçim sonuçlarının herkes için hayırlı olması temennisinde bulundu. Gayrimenkul sektörü açısından ilk etapta kentsel dönüşümün hızlanacağını belirten Özyurt, “Bulunduğu bölgede güvenli bir liman olan Türkiye, uluslararası yatırımcıların akınına uğrayacak. Yabancı yatırımcılar her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de güven endeksli pozisyon alıyor. 5 aydır ertelenen yabancı talebinin hem siyasi hem de ekonomik istikrarın sağlanmasıyla adeta baraj kapağı açılmış su gibi Türkiye’ye akacağına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“HERKES KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK”

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar da Türk halkının bir kez daha oyunu istikrardan yana kullandığını dile getirdi. Seçim atmosferi nedeniyle son birkaç aydır dövizin yükselmesi ve maliyetlerin artmasıyla yatırımların ertelendiğini belirten Dündar, “Seçim sürecinin geride kalması vatandaşın karar verme süreceğini de hızlandıracak. Şimdi herkes kaldığı yerden devam edecek. Gayrimenkul sektöründe hem yatırımlar hem de satışlar artacak” değerlendirmesinde bulundu. Dündar, siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasına paralel olarak ekonomik istikrarın tekrar sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Hürriyet


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu? En Fazla Artış Ne Kadar Yapılabilecek? Mayıs Tüfe Oranı Ne oldu?
Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu? En Fazla Artış Ne Kadar Yapılabilecek? Mayıs Tüfe Oranı Ne oldu?