Megakent İstanbul’un bütçesi hazır

İstanbul’un 2016 bütçesi 16.1 milyar TL olarak belirlendi. İstanbul bu bütçe ile Maliye, Milli Eğitim ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı dışında bütün bakanlık bütçeleri için hazırlanan tavan teklifleri geride bıraktı. Megakent’te bu sene gündemde olan en dikkat çekici proje ise Mecidiyeköy – Zincirlikuyu – Altunizade – Çamlıca Teleferik Hattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hazırladığı …

Megakent İstanbul’un bütçesi hazır
Megakent İstanbul’un bütçesi hazır Yönetici
Bu içerik 1220 kez okundu.

İstanbul’un 2016 bütçesi 16.1 milyar TL olarak belirlendi. İstanbul bu bütçe ile Maliye, Milli Eğitim ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı dışında bütün bakanlık bütçeleri için hazırlanan tavan teklifleri geride bıraktı. Megakent’te bu sene gündemde olan en dikkat çekici proje ise Mecidiyeköy – Zincirlikuyu – Altunizade – Çamlıca Teleferik Hattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hazırladığı 2016 Yılı Yatırım ve Hizmet Programı’nda 2016 yılı bütçesi 16 milyar 100 milyon lira olarak belirlendi.

ULAŞIM 5.5 MİLYAR TL

Hazırlanan bütçede, 5 milyar 510 milyon 666 bin lirayla (yüzde 44,7) aslan payını ulaşım aldı. Müdürlük bazında harcama tutarlarına göre ise, Avrupa Yakası Raylı Sistemler Müdürlüğü 1 milyar 790 milyon 282 bin lirayla (yüzde 14,52) en fazla paya sahip oldu.

İSTİKLAL CADDESİ’NE 15 MİLYON TL

Bütçede, Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Tramvay Hattı Uygulama Projesine 15 milyon lira, Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi’ne 2016-2018 yılları arasında 100 milyon lira, Kadıköy Fikirtepe Mahallesi İmar ve Ulaşım Yolları Projesine de 9 milyon lira ayrıldı.

MECİDİYEKÖY-ÇAMLICA ARASINA TELEFERİK

Yapılacak faaliyetler arasında, Dolmabahçe – Fulya Karayolu Tüneli, Fulya – Levazım Karayolu Tüneli, Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metrosu İnşaatı Projesi, Beykoz – Karlıtepe Arası ve Beykoz Çayırı – Hz. Yuşa Tepesi arası teleferik hattı ve Mecidiyeköy – Zincirlikuyu – Altunizade – Çamlıca Teleferik Hattı yapımı projeleri de yer alıyor. Hazırlanan bütçe, İBB Meclisi’nde 12 Kasım Perşembe Günü görüşülecek ve oylamaya sunulacak. Kent için bu sene tasarlanan 630 adet proje var.

İşte bakanlıkların bütçeleri için hazırlanan tavan teklifleri:

Hürriyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?