Kuzey Ormanları’na yeni darbe: Taş ocağı kuruluyor

3. havalimanı projesi nedeniyle yoğun tahribata uğrayan Ağaçlı ve Işıklar köylerine şimdi de maden ocağı kuruluyor. 3. havalimanını yapan şirket inşaat için, 50 hektarlık orman alanına taş ocağı kuracak. Kuş göç yolları üzerindeki ağaçlar kesilerek ve su kaynakları yok edilerek inşa edilen 3. havalimanı inşaatı için şimdi de Eyüp’e bağlı Ağaçlı ve Işıklar köyünde kumtaşı …

Kuzey Ormanları’na yeni darbe: Taş ocağı kuruluyor
Kuzey Ormanları’na yeni darbe: Taş ocağı kuruluyor Yönetici
Bu içerik 1184 kez okundu.

3. havalimanı projesi nedeniyle yoğun tahribata uğrayan Ağaçlı ve Işıklar köylerine şimdi de maden ocağı kuruluyor. 3. havalimanını yapan şirket inşaat için, 50 hektarlık orman alanına taş ocağı kuracak.

Kuş göç yolları üzerindeki ağaçlar kesilerek ve su kaynakları yok edilerek inşa edilen 3. havalimanı inşaatı için şimdi de Eyüp’e bağlı Ağaçlı ve Işıklar köyünde kumtaşı ocağı ve kırma eleme tesisi kurulacak.

ÇED süreci başladı


Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, 3. havalimanı inşaatını yapan Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun kurduğu İGA Havalimanı İşletmeleri A.Ş tarafından Ağaçlı ve Işıklar köylerinde kurulacak kumtaşı ocaklarının ÇED süreci başladı.

Maden ocakları 50 hektar ormanlık alanda kurulacak
Tamamı orman olan sahada önce bitkisel toprak kazılacak. Ocaktan yıllık üretilecek olan toplam 15 milyon ton malzemenin 390 bin tonu kırma eleme tesisine gönderilecek, kalan kısmı da 3. havalimanı inşaatında kullanılacak.

Bölgede toplam 50 hektar ormanlık alanda kurulacak maden ocakları için bitkisel toprak tabakası kazınarak tamamen yok edilecek.

Ağaçlı Köyü’nde ağaç kalmadı


Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’a konuşan Kuzey Ormanları Savunması aktivisti Onur Akgül, “Ağaçlı köyü hem 3. köprü hem de 3. havalimanı proje çalışmaları yüzünden yaşanmaz hale gelmiş durumda.

Çevresindeki tüm doğal alanlar paramparça edilmiş ve adını aldığı ağaçların on binlercesi kesildi.

Sosyal hayatı da bu projelere malzeme sağlayan maden ocakları bitirmiştir” dedi.

Onedio.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?