Konutta ‘taksit atlatma’ dönemi

Konut sektörü 2016 yılına birbirinden cazip kampanyalarla başladı. Yeni yılın gözdesi, tüketicinin elini rahatlatan, ödemeyi erteleyen kampanyalar. Ev almak isteyenler böylece taksitlerini 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl sonrasına erteletebiliyor.

Konutta ‘taksit atlatma’ dönemi
Konutta ‘taksit atlatma’ dönemi Yönetici
Bu içerik 1218 kez okundu.

Konut sektörü 2016 yılına birbirinden cazip kampanyalarla başladı. Yeni yılın gözdesi, tüketicinin elini rahatlatan, ödemeyi erteleyen kampanyalar. Ev almak isteyenler böylece taksitlerini 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl sonrasına erteletebiliyor.

Gayrimenkul piyasası canlılığını korumak için kendi kendine yeni ödeme modelleri uygulamaya başladı. Son günlerde pek çok kampanya yılın ilk günlerini harekete geçiriyor. Özellikle banka konut kredi faiz oranlarının 1.12-1.25 bandında yüksek seyrettiği şu günlerde pek çok firma ödemeleri erteleyerek tüketiciye destek olma yoluna gidiyor. Bu kampanyalar kapsamında yapılacak peşin ödemenin ardından, taksitler ya da bir sonraki peşin ödeme öteleniyor. Ödemeleri erteleten bu düzenlemeler ile konut alıcısının eli de rahatlamış oluyor. Peşin ödeme yapıp evine taşınan tüketici, evinde otururken ödemesini yapabiliyor. Taşındıktan sonra yapılacak ödemeler ise yine peşin ya da taksitli halde gerçekleştirilebiliyor.

Ödemeleri 2017 yılına öteledi

Özyurtlar İnşaat tarafından Esenyurt’ta hayata geçirilen Nlogo İstanbul’un 2015’in son iki ayında uyguladığı “60 ay 0 faiz. Taksitleri 2017’de ödemeye başlayın” kampanyası yoğun ilgiyle karşılanmıştı. Kısa bir sürede satışa çıkan konutların yüzde 50’si satıldı. Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, gelen talep üzerine 2016’da satışa sunmayı planladıkları bir bloğu daha satışa açtıklarını söyledi. Özyurt, kampanya kapsamında Nlogo İstanbul’dan daire alanların yüzde 25 peşinatı verip, ödemeye tam 12 ay sonra yani ev tesliminde başlayacağını ifade etti. Özyurt, “Bu arada taksitleri biz ödeyeceğiz. Konut alıcısı ödemelere 2017’de yani ev tesliminde başlıyor. Üstelik taksitlerini 60 ay boyunca faizsiz ödeyebiliyor” dedi.

Yarısı şimdi yarısı baharda
Demir İnşaat’ın Temmuz ayında teslimlerini gerçekleştirdiği ve ağustos ayında yaşamın başladığı Demir Romance projesinde, sınırlı sayıdaki son daireler için “Yeni Yılda Yeni Evinize Taşının, Baharda Ödemeye Başlayın” kampanyası devam ediyor. 28 Şubat 2016’ya kadar geçerli olacak kampanya kapsamında, Demir Romance’den ev alanlar, ödemenin yüzde 50’sini peşin verip geri kalan yüzde 50’lik kısmını baharda ödemeye başlayacaklar. Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı hamit demir, “Demir Romance’de kalan sınırlı sayıda daire için kampanya yaptık. Akıllı bir ev almak için bu kampanya son fırsat” dedi.

Yüzde 10 peşin gerisi taşınınca
DKY İnşaat, gerçekleştirdiği kampanya ile ev ve ofis sahibi olmak isteyenlere büyük bir fırsat sunuyor. DKY İnşaat’ın İstanbul’un merkezi lokasyonlarında yükselen projelerinden ev ve ofis sahibi olmak isteyenler, “Yüzde 10 Peşin Öde Gerisini Taşın Öde” kampanyası ile ev ve ofislerini şimdi alıyor, yüzde 10 peşinat ödeyerek teslim tarihine kadar ödeme yapmıyor.
DKY Kartal’da son 40 daire 719 bin 500 liradan, DKY Business Kartal’da 872 bin liradan, DKY On Kağıthane’de 1+1.5 daireler 484 bin 750 liradan, Lokum Evler’de ise 2+1.5 daireler 411 bin 250 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor.
Kampanyada son tarih ise 31 Ocak 2016.

Önce taksit sonra peşinat
Tekfen emlak Geliştirme, İstanbul Esenyurt’ta hayata geçirdiği HEP İstanbul projesinden ev sahibi olmak isteyenler için hayata geçirdiği kampanyasında peşinatını ev tesliminde ödemek isteyenlere, “önce taksit sonra peşinat” imkanı sunuyor. Kampanya ile ev bedelinin yüzde 75’ini kredi kullanarak ödemeye taksitlerden başlayıp, peşinatı ise teslimatta ödeyerek ev sahibi olunabiliyor.
288 bin lira değerindeki 1+1 dairelere sahip olmak isteyenler yüzde 75 banka kredisi kullanarak teslime kadar 3 bin 200 lira aylık taksit ödeyecek. Teslimde ise 69 bin 120 lira peşinatını ödeyerek ‘Hep İstanbul’dan ev sahibi olabilecek.

Evi şimdi al teslimde öde
Yeşilyurt İnşaat’ın Kurtköy’de hayata geçirdiği butik projesi Still İstanbul Adoria’da peşinat ödemeden ‘şimdi al teslimde öde’ kampanyasının yanısıra peşin alımlarda yüzde 12 indirim fırsatı da sunuluyor. Bunların yanında 36 ay sıfır faiz imkânı da veriliyor. Buna göre liste fiyatı 306 bin lira olan bir konut, tamamı peşin ödeme kampanyasıyla 269 bin liraya alınabilecek. 36 ay sıfır faiz kampanyasından yararlanmak isteyen müşteriler ise aylık 2 bin liradan başlayan taksitlerle konut sahibi olabilecek.

25. yıla özel kampanyalar
ONS Şirketler Grubu, kuruluşunun 25. yılı şerefine ‘Ons İncek Residence’a özel ödeme koşulları belirledi. Peşinat sonrası teslimata kadar ara ödeme gerektirmeyen kampanya kapsamında Ankara’da yer alan projede 49 bin lira peşinat ödemeleri yeterli oluyor. Peşinattan sonra aylık ödeme ise 1280 liralık taksitlendirme şeklinde. Teslimat sonrası ötelenmiş ödeme oranı ise 2017 ve 2018 için yüzde 20’şer olarak belirlendi. Geri kalan yüzde 40’lık ödeme ise daha sonraya kalıyor.

60 ay sabit taksitle ev
Royal Group, satışa bu ay sunduğu Royal Garden Kartal Residence projesinde ev almayı kolaylaştırdı. Peşin olarak konut almak isteyenlere yüzde 20 indirim yapan şirket vade isteyenleri de unutmadı. Konut alıcısına bankasız ve vade farksız 60 aya kadar sabit taksitlerle şirket bünyesinde kredi sunuluyor.
30 ve 22 katlı iki blokta 374 daireden oluşan projede 1+1’den 5+1’e farklı büyüklükte konut tipine yer veriliyor. 2+1 tipindeki 102 metrekare dairelerin fiyatı 497 bin liradan başlıyor. Kampanya kapsamında 497 bin liradan satışa sunulan 2+1 daireyi konut alıcısı isterse yüzde 20 indirimle tamamı peşin olarak da alabiliyor.

Duygu Erdoğan, Milliyet


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?