Konut alımı sert düştü, seçimler bekleniyor

Konut satışları Eylül'de yüzde 20.1 ile Temmuz 2014'ten beri en sert gerilemeyi yaşadı. Uzmanlar, konut alımında seçim sonuçlarının belirleyici olacağını söylüyor.

Konut alımı sert düştü, seçimler bekleniyor
Konut alımı sert düştü, seçimler bekleniyor Yönetici
Bu içerik 976 kez okundu.

Konut satışları Eylül’de yüzde 20.1 ile Temmuz 2014′ten beri en sert gerilemeyi yaşadı. Uzmanlar, konut alımında seçim sonuçlarının belirleyici olacağını söylüyor.

Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında faizlerdeki yükseliş ve seçim öncesi beklemeye geçen talebin yanı sıra; bir haftalık bayram tatilinde satış yapılamamasının etkisiyle bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.1 geriledi.

Buna göre, konut satışları Ocak ayından bu yana ilk kez düşüş kaydetmiş oldu. Düşüş, Temmuz 2014′ten beri de konut satışlarındaki en sert gerileme oldu.

Uzmanlar, Ekim ayında ise satışların düşük baz etkisi nedeniyle Eylül ayına göre daha iyi bir performans gösterdiğini belirtirken; Kasım ve Aralık ayları için ise seçim sonuçlarının kritik olacağını ifade etti.

TÜİK verilerine göre, konut satışları Eylül’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.1 gerileyerek 92,483 adet oldu.

Konut satışları 2015 yılında sadece Ocak ayında yüzde 1.7 düşüş göstermiş, sonrasındaki aylarda artış kaydetmişti. Ancak, konut satışlarındaki artışta Mayıs ayından bu yana ivme kaybı yaşanıyordu.

Şubat’ta yüzde 15, Mart’ta yüzde 32.4, Nisan’da ise yüzde 42.7 ile tepe noktasına ulaşan artış oranı, Mayıs’ta yüzde 19.4′e, Haziran’da yüzde 19.1′e, Temmuz’da yüzde 13.5′e, Ağustos ayında ise yüzde 6.5′e gerilemişti.

BAYRAM TATİLİ, SEÇİM VE FAİZ ORANLARI BELİRLEYİCİ OLDU
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, “Eylül’deki bayram tatili nedeniyle bir hafta resmi işlem yapılamamıştı. Eylül ayı üç haftalık veri ile değerlendirildiği için resmi işlem adedinde buradan kaynaklanan bir düşüş oldu” dedi ve ekledi:

“Bunun yanı sıra, seçim öncesi yatırımcılar tarafından beklemeye geçilmesi ve artan şiddet olayları psikolojik etki yarattı. Ayrıca faiz oranlarının gelmiş olduğu yüksek seviyeler de konut talebini olumsuz etkiliyor.”

Maya’nın verdiği bilgiye göre, sene başında yüzde 0.82 seviyelerinde seyreden 10 yıllık konut kredi faizleri, mevcut durumda yüzde 1.2′ye yükselmiş durumda.

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine göre, Eylül ayında “ipotekli satış” olarak nitelendirilen konut kredili satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33.5 gerileyerek 28,684 adet olarak gerçekleşti.

TEMMUZ 2014′TEN BU YANA EN SERT GERİLEME
Eylül ayındaki yüzde 20.1′lik düşüşün konut satışlarında Temmuz 2014′ten bu yana kaydedilen en sert gerileme olduğunu belirten Maya, yılın geri kalanı ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise, “Ekim ayı, geçen yılki düşük baz etkisi nedeniyle hareketli geçiyor. Eylül ayının üzerinde bir performans gösterecektir. Ancak faiz oranları bu kadar yüksekken, konut satışlarında yılın ilk aylarındaki gibi bir performans bekleyemeyiz” dedi ve ekledi:

“Aralık ayı genellikle konut satışlarında hareketli geçer. Bu yıl Kasım ve Aralık aylarındaki satışlarda seçimler kritik olacak. Haziran seçimlerindeki gibi bir muamma olmaz ve seçimde belirleyici sonuç çıkarsa kalan ayları iyi kapayabiliriz”

Konut satışlarının, sene başında yapılan tahminlere göre 2015 sonunda 1.2 milyon adede ulaşması öngörülüyordu. TÜİK verilerine göre, Ocak-Eylül döneminde toplam konut satışları 936,615 adet olarak gerçekleşti.

Yabancılara konut satışında da Eylül ayında düşüş yaşandı. Buna göre yabancılara satış Eylül’de yüzde 4.8 düşüşle 1,768 adet oldu.

Hürriyet


1insaat.biz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
3. Havalimanı'nın lale figürlü kulesinin yüksekliği 90 metreye ulaştı
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi
Kadıköy Rıhtım'a yapılacak camiye Koruma Kurulu onay verdi