İstanbul’un ortasında bir orman yarattılar

ÇEKÜL Vakfı, kent içinde nefes alacak alanlar yaratmak ve beton yapılaşmaya dikkat çekmek amacıyla, 1992'de Beykoz Kavacık’ta 22 bin İstanbullunun katılımıyla 100 bin 250 fidan dikmişti. Şimdi o fidanlar büyüdü, kocaman bir orman oldu.

İstanbul’un ortasında bir orman yarattılar
İstanbul’un ortasında bir orman yarattılar Yönetici
Bu içerik 1197 kez okundu.

ÇEKÜL Vakfı, kent içinde nefes alacak alanlar yaratmak ve beton yapılaşmaya dikkat çekmek amacıyla, 1992′de Beykoz Kavacık’ta 22 bin İstanbullunun katılımıyla 100 bin 250 fidan dikmişti. Şimdi o fidanlar büyüdü, kocaman bir orman oldu.

25’inci yılını kutlayan ÇEKÜL Vakfı, 1992 yılında Kavacık’ta oluşturdukları 92 Ormanı’na İstanbulluların katılımıyla 2 bin fidan daha dikerek, “Benim İzim Benim İmzam” kampanyasını duyurdu. Kampanya kapsamında, her bir ağacın bir sorumluluk olduğu vurgusu yapılırken, SMS desteğiyle yeni fidanların toprakla buluşması sağlanacak. Yapılaşmanın önüne geçilemediği İstanbul’da kurtarılmış bir bölge olan 92 Ormanı’ndaki fidan dikim etkinliğine kültür sanat dünyasının önde gelen isimlerinin yanı sıra, farklı okullardan gelen 150 öğrenci, geleceğe mektup yazarak, özel tasarlanan zaman kapsülüne, 25 yıl sonra açılmak üzere mektuplarını bıraktı. Zaman kapsülündeki mektuplar, ÇEKÜL Evi’nde ayrılan özel bir köşede saklanacak ve ÇEKÜL’ün 50. yaş gününde açılarak kamuoyunun bilgisine sunulacak.

Doğa olmadan ne insan ne kültür olur

Etkinlikte doğaseverlere hoş geldiniz konuşması yapan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, “25 yıldır doğa ve kültürle varız diyoruz. Çünkü doğa olmadan ne insan ne de kültür olur. İstanbul gibi tarihi, kültürel ve doğal mirasıyla dünyanın gözünün üstünde olduğu bir kentte, değerlerimizi ortak geleceğimiz için yaşatmalıyız. Bunun yolu da tüm canlıların yaşam hakkını savunmaktan ve ‘miras’ değerlerimizi koruyarak geleceğe aktarmaktan geçer. O nedenle bugün 92 Ormanı’ndayız. Yıllar önce burada bir iz bıraktık; şimdi bu izi, İstanbullularla birlikte koruyarak, çoğaltarak, geleceğe taşımak istiyoruz” dedi.

ÇEKÜL Vakfı’nın fidan dikim etkinliği sırasında “Bir ormanımız daha olsun” sloganıyla başlattığı “Benim İzim Benim İmzam” kampanyasıyla, doğaseverlere çağrı yapıldı. “ÇEKÜL Vakfı’na yapacağınız bağışlarla bir iz bırakın, geleceğe imzanızı atın” çağrısına cevap verenler, “ÇEKÜL” yazarak 9290’a SMS attıklarında, yeni fidanların toprakla buluşması için 10 TL bağışta bulunmuş olacak.

Her bir ağaç sorumluluğun imzası

ÇEKÜL Vakfı Genel Müdürü Yeşim Dizdaroğlu da yaptığı konuşmada; “92 yılında fidan diken çocuklar ağaçlarla beraber büyüdü. Ağaçlar büyüdü yeşillendi. Çocuklar o ağacı dikerek yeşil ile çevre ile tanıştı. Büyükler ise bir iz bırakmanın heyecanını yaşadı. Her biri o gün orada hayata ilişkin duruşlarına dair bir imza attı. O gün bu ağaçları dikenler aramızda. Onların artık birer ağacı var. Artık hepimizin bir ormanı var. Bu ormandaki her bir ağaç hayata dair sorumluluğun imzası gibi” dedi.

92 Ormanı’ndaki ağaçların boyu 5 metreye ulaştı

ÇEKÜL Vakfı gönüllüsü İstanbullular; Mart 1992’de, gecekondulaşmayı önlemek ve kent içinde nefes alacak alanlar yaratmak amacıyla, beton yapılaşmanın tehdit ettiği Beykoz Kavacık’taki bir alanı ormana dönüştürmek için bir araya geldi. Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü, Orman Bakanlığı Marmara Bölge Müdürlüğü ve Alemdağ Orman İşletmesi ile teknik işbirliği yapıldı. İstanbullular 30 gün boyunca her gün otobüslerle alana taşındı, 217 hektar alana 100 bin 250 adet akağaç, çınar, ceviz, akasya, fıstıkçamı, erguvan, kestane, meşe ve ıhlamur fidanı dikildi. ÇEKÜL Vakfı gönüllülerinin İstanbul Kavacık’ta oluşturduğu “92 Ormanı”ndaki fidanlar büyüdü ve bugün boyları 5 metreye ulaştı. ÇEKÜL Vakfı’nın Türkiye’nin dört bir yanında yürüttüğü ağaçlandırma çalışmalarına 900 bin doğasever destek verdi; dikilen fidanların sayısı ise 4 milyona ulaştı.

Dünya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?