İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali ile birlikte 3 gayrimenkul için 76 milyon TL teklif

İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali yeniden özelleştirme ihalesine çıkarıldı. İki ay önce de birlikte ihaleye çıkarılan iki tesise üç ayrı değerli gayrimenkul de eklendi. Limanın işletme hakkını ve santralin varlıklarını alan, İstanbul Ortaköy ve Göktürk’deki iki değerli arsa ile Mardin’deki bin dönümü bulan arazileri de almış olacak. Konuya yakın bir kaynak ihaleyi ‘cazip’ hale …

İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali ile birlikte 3 gayrimenkul için 76 milyon TL teklif
İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali ile birlikte 3 gayrimenkul için 76 milyon TL teklif Yönetici
Bu içerik 1244 kez okundu.

İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali yeniden özelleştirme ihalesine çıkarıldı. İki ay önce de birlikte ihaleye çıkarılan iki tesise üç ayrı değerli gayrimenkul de eklendi. Limanın işletme hakkını ve santralin varlıklarını alan, İstanbul Ortaköy ve Göktürk’deki iki değerli arsa ile Mardin’deki bin dönümü bulan arazileri de almış olacak. Konuya yakın bir kaynak ihaleyi ‘cazip’ hale getirmek için söz konusu gayrimenkullerin ihaleye eklendiğini söyledi. İhale bugün yapıldı. En yüksek teklifi, 76 milyon TL ile Cengiz İnşaat’a bağlı Eti Bakır verdi.

Temeli 1880’lerin sonunda atılan ve Milli Mücadele döneminde önemli bir işlev gören İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santrali için geçtiğimiz ekim ayı da teklifler alınmış, ancak ihale iptal edildi.

BEŞ FİRMA TEKLİF VERDİ
Sermayesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait olan Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. bünyesindeki varlıklar için son teklifler geçtiğimiz cuma günü alındı. Beş firma istekli olarak kapalı zarf usulü ile tekliflerini sundu. İhaleye, Cengiz İnşaat A.Ş.’ye bağlı Eti Bakır A.Ş., Elron İnşaat Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şti., Ekol giyim mağazalarının sahibi Ekol Hazır Giyim İnşaat Ticaret Ltd. Şti., SBK Holding A.Ş. ve Özbolat İnşaat Turizm Otelcilik ve Ticaret Ltd. Şti. 2 milyon TL teminat mektubu ile birlikte teklifler veren firmalar oldu.

47 MİLYON LİRA İLE BAŞLADI
Kapalı zarflar bugün açıldı. İhaleye ilgili firmanın yetkilileri katıldı. Elemesiz turda fiyat 47 milyon TL olarak açıklandı. Elemeli turda fiyat 55 milyon TL oldu. Bu aşamada ilk elenen Elron İnşaat oldu. Fiyat 57 milyon TL’ye gelince Özbolat İnşaat da elendi. Daha sonra fiyat 63,5 milyon TL oldu. Bu seviyede ise Ekol Hazım Giyim elendi. İhale artırımlar iki firma arasında yapıldı.

SBK HOLDİNG İLE ETİ BAKIR ARASINDA GEÇTİ
SBK Holding ve Eti Bakır karşılıklı fiyat artırımları yaptı. En son SBK Holding teklifini 75.5 milyon TL olarak açıkladı. Eti Bakır ise bu fiyata 500 bin TL daha ekleyerek 76 milyon TL’de durdu. Bu aşamadan sonra ihale teknik olarak bitti. İhale komisyonu gelen en yüksek teklifi değerlendirecek. Uygun görülmesi halinde Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun da onayı ile ihale sonuçlanmış olacak.

49 YILLIK İŞLETME HAKKI DEVREDİLİYOR

İnebolu Limanı: Özelleştirme ihalesi ile limanın 49 yıllık işletme hakkı devredilecek. Limanı hali hazırda İnebolu Belediyesi işletiyor. Limanda kalkan gemiler ağırlıkla Bandırma ve Samsun Limanı’na gidiyor. Limana, yıllık 160’a yakın gemi giriş-çıkış yapıyor. Tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre limanın temeli ise 1882’de atıldı. Liman, Milli Mücadele yıllarında silah ve cephanenin Anadolu’ya giriş kapısı oldu. Ankara Hükümeti’nin dünyaya açılan kapısı olarak görülen liman için Atatürk’ün “Gözüm Sakarya’da kulağım İnebolu’da” dediği biliniyor.

Hopa Termik Santrali: Santralde enerji üretimine 1973 yılında başladı. Fuel Oil kullanılarak elektrik üretimi yapılan santralin varlıkları ihaleyi kazanan firmaya geçecek. Toplamda 65 bin 366 metrekare alan üzerine kurulu santral Hopa Limanı’na 250 metre yakınlıkta. Tesiste son iki yıldır elektrik üretimi yapılmıyor.

Mardin Mazıdağ’da arazi: Özelleştirme ihalesi yapılacak varlıklardan biri de Mardin Mazıdağ’da bulunan iki parsel arazi. Birbirine bitişik iki parselin büyüklüğü 950 bin metrekare. Söz konusu arazinin hemen bitişiğinde ise Mazıdağ fosfat tesisleri bulunuyor. Söz konusu tesisleri Cengiz İnşaat’a bağlı TMC Mazıdağı Fosfatları Sanayi ve Ticaret A.Ş. işletiyor.

Boğaz manzaralı arsa: Aynı ihale paketi kapsamında satışı yapılan bir diğer varlık ise İstanbul Ortaköy’de bulunan bir arsa. 964 metrekarelik arsa denize yürüme mesafesinde. Gayrimenkul uzmanları Boğaz manzaralı arsanın oldukça değerli olduğunu söyledi.

Son olarak ihale paketinde yer alan bir diğer varlık ise İstanbul Eyüp ilçesine bağlı Göktürk’deki bir arsa. Arsanın büyüklüğü 6 dönüm olarak kayıtlara geçti.

Dinçer Gökçe, Hürriyet


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?