Edirne hızlı tren projesiyle çağ atlayacak!

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, hızlı tren projesinin kent için önemine vurgu yaparak, "Edirnemizde hem tarihi eser sayısı fazla hem de ilimiz Avrupa'ya açılan sınır kapısıdır.

Edirne hızlı tren projesiyle çağ atlayacak!
Edirne hızlı tren projesiyle çağ atlayacak! Yönetici
Bu içerik 1238 kez okundu.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, hızlı tren projesinin kent için önemine vurgu yaparak, “Edirnemizde hem tarihi eser sayısı fazla hem de ilimiz Avrupa’ya açılan sınır kapısıdır. Edirne’nin hızlı trenle beraber çağ atlayacağını düşünüyorum” dedi.

Zıpkınkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a, İstanbul’dan Edirne’ye hızlı tren yapımına bu sene başlanacağına ilişkin açıklaması dolayısıyla teşekkür etti.

Hızlı trenin Edirne’de ticareti olumlu yönde etkileyeceğini belirten Zıpkınkurt, şunları kaydetti:

“Edirne’ye hızlı trenin gelmesi, bir anda kentin çehresini değiştirecektir. Hızlı tren, Edirne’nin ticaretini değiştirecektir. Bu konu, en çok beni ilgilendiriyor. Ben, ETSO Başkanı olarak Edirne’nin ticarette ileriye gitmesini, gelişmesini istiyorum. Hızlı tren projesi, ilimiz için çok önemli. Bilindiği gibi, İstanbul’a 250 kilometre yakınız ve 2 saatlik bir kara yolu seyahati var. İstanbul’a gelen turistlerin yüzde 20’si Edirne’ye hızlı trenle gelirse Edirne’yi ihya eder. Edirnemizde hem tarihi eser sayısı fazla hem de ilimiz Avrupa’ya açılan sınır kapısıdır. Edirne’nin hızlı trenle beraber çağ atlayacağını düşünüyorum.”

Kentteki hizmet sektörünün hızlı trenin getirileriyle ön plana çıkacağını anlatan Zıpkınkurt, “Hizmet yatırımları, otel yatırımları yapılacak. Hizmet sektörü ön plana çıkacak. Bunlarla birlikte birçok ticarethane yapılacaktır. Bu haber, bir Edirneli olmam hasebiyle çok sevindirici ve ayrıca Edirne’de iş yapan bazı şirketlerin sahibi olmam dolayısıyla da mutluluk verici” diye konuştu.

– Esnaf da mutlu

Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ da Bakan Yıldırım’ın hızlı tren konusundaki açıklamalarının kendilerini heyecanlandırdığını söyledi.

Hızlı trenin Edirne’yi her yönden uçuracak bir proje olduğunu aktaran İnağ, ”Hızlı tren demek, Edirne’nin şaha kalkması demektir. Edirne’nin her türlü ürününün, malının, toprağının değerlenmesi demektir” şeklinde konuştu.

İnağ, Edirne’nin en fazla turist alan iller arasında yer aldığını ifade ederek, hızlı trenin gelmesiyle bu rakamların 10 katına çıkacağına işaret etti.

Esnaf olarak hızlı tren gelmeden bazı hazırlıklar yapmaları gerektiğini anlatan İnağ, şöyle devam etti:

”Hızlı tren geldiği gün burada üretilen ürünler çok daha değer kazanacaktır. Edirne’yi İstanbul’un mahallesi konumuna sokacaktır. Peynirimiz, sebze-meyvemiz ve kurabiyemizde üretim artacaktır. Özellikle gıda ve turizm sektöründe hazırlıklar tamamlanmalı. Biz bunu zaman zaman yapıyoruz. Personelimizi eğitiyoruz, sertifikalar veriyoruz. Bence ilgili sektörlerin hepsi, hızlı tren gelmeden gerekli hazırlıkları yapmalıdır.”

İnağ, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bakan Binali Yıldırım, Türk Konseyi üyesi ülkelerin 3. Ulaştırma Bakanları Toplantısı’nda, Edirne-İstanbul hızlı tren yapımına ilişkin “Esasen biz, İstanbul’dan Edirne’ye kadar yüksek hızlı tren yapımını bu sene başlatacağız” açıklamasını yapmıştı.

AA


www.insaatgundemi.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?