Çamlıca Camii İnşaatında Sona Yaklaşıldı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük camiisi olacak olan İstanbul Çamlıca Camii’nin bitmesi için günler sayılmaya başlandı.

Çamlıca Camii İnşaatında Sona Yaklaşıldı.
Çamlıca Camii İnşaatında Sona Yaklaşıldı. Yönetici
Bu içerik 1173 kez okundu.

Çektiği fotoğraflarla tarihi cami ve yapılara bambaşka bir hava katan Türkiye’nin önde gelen fotoğraf sanatçılarından Cemil Şahin’in objektifinden Çamlıca Camiisi ve mimari özellikleri; Çamlıca Tepesi, İstanbul’un en yüksek noktası. 288 metre yüksekliğindeki tepe şehrin neredeyse her noktasından görülebiliyor.

İSTANBUL’UN HER KÖŞESİNDEN GÖRÜLEBİLECEK ŞEKİLDE TASARLANDI

29 Mayıs 2012’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu tepede yapılması düşünülen bir cami projesinin haberini verdi: “Çamlıca’daki TV ve radyo verici kulelerinin yanına büyüklüğü 15.000 m2’yi aşan bir cami inşa edeceğiz. Planlama aşaması tamamlanmak üzere… Bu devasa cami İstanbul’un her bir köşesinden görülebilecek şekilde tasarlandı.”

CUMHURİYET TARİHİNDE YAPILAN EN BÜYÜK KUBBE

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, cami inşaatının hızla sürdüğünü belirtti. Külünk, caminin 1 Temmuz 2016’da Kadir Gecesi’nde ibadete açılmasının planlandığını söyledi. Altı minarenin dördünün 107,1, ikisinin ise 90 metre yüksekliğinde yapılacağını, kubbenin yüksekliğinin 72 metre, çapının ise 34 metre olacağını dile getiren Külünk, “Ecdadın yapmış olduğu en küçük cami ile bile camimizi mukayese etmiyoruz. Ama kubbe Cumhuriyet tarihine yapılan en büyük kubbe olacak” dedi.

Külünk, cami çevresindeki 30 dönüm alanda ise yürüyüş yolları, dinlenme alanları ve seyir teraslarını içeren peyzaj çalışması yapılacağını kaydetti. Külünk, çalışmalardan periyodik olarak fotoğraf ve görüntü alındığını dile getirdi.

CAMİ İNŞASININ BELGESELİ YAPILACAK

Görüntülerin bir belgeselde toplanacağını ifade eden Külünk, “Cami inşaatından her gün fotoğraf alınıyor. Periyodik olarak helikopterle gökyüzünden çekiliyor” dedi. Külünk, böylece Türkiye’de ilk kez bir cami inşasının belgeselinin yapılacağını söyledi.

Kaynak: Sermimar


www.insaatgundemi.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?