Başakşehir Adım İstanbul projesi görücüye çıktı!

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Kurum: "Ekim sonu itibarıyla satışlardan yaklaşık 5,27 milyar lira ciro elde ettik ve 8 bin 800 bağımsız bölüm sattık" dedi.

Başakşehir Adım İstanbul projesi görücüye çıktı!
Başakşehir Adım İstanbul projesi görücüye çıktı! Yönetici
Bu içerik 1202 kez okundu.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ekim sonu itibarıyla satışlardan yaklaşık 5,27 milyar lira ciro elde ettiklerini belirterek, 2015 hedefleri olan 6,76 milyar lira ciroyu yakalayacaklarını ve bunu kesinlikle aşacaklarını söyledi.

Kurum, Emlak Konut güvencesi, İntaya, EYG ve İntes hasılat paylaşımı ortaklığı ile Başakşehir’de hayata geçirilen “Adım İstanbul” projesinin lansmanında konuştu.

Kayaşehir bölgesinde 2005 yılından itibaren önce TOKİ sonra Emlak Konut GYO ile bir yapılaşmaya gidildiğini anlatan Kurum, buranın planları yapılırken örnek bir şehir olmasının amaçlandığını, ortalama emsalin 1,5’lerde tutulduğunu, gerekli sosyal donatıların planlara işlendiğini dile getirdi.

Kurum, bölgede önce alt gelir sonra orta ve üzeri gelir grubuna sahip alıcılar için konut yapıldığını kaydederek, “Biz burada Emlak Konut olarak yaklaşık 12 bin 500 bağımsız bölümü içeren ve devamında sosyal donatıları olan bir proje gerçekleştiriyoruz. Adım İstanbul Projesi de bu 12 bin 500 bağımsız bölüm içerisinde 615 bağımsız bölüme tekabül ediyor. 35 bin metrekare arsa üzerinde yapılıyor” diye konuştu.

Konut sektöründeki talebin hala arzın üzerinde olduğunun altını çizen Kurum, bu bölgede oranın çok daha yüksek olduğunu bildirdi.

– “Satışlarımızın yüzde 20’si yabancıya”
Kurum, “Bu yıla bakacak olursak Emlak Konut olarak ekim sonu itibarıyla satışlardan yaklaşık 5,27 milyar lira ciro elde ettik ve 8 bin 800 bağımsız bölüm sattık. Bu 8 bin 800 bağımsız bölümün metrekare değeri de 1 milyon 205 bin metrekare. Yani niye metrekare olarak veriyorum artık? Örneğin bu projede bir özel okul, hastane yapıyorsunuz ama bir bağımsız bölüm olarak giriyor satışlara” dedi.

Bir ay önce ihalesini yaptıkları bir hastanenin 19 bin metrekare olduğunu ifade eden Kurum, fiyatların değerlendirilebilmesi için metrekare olarak satış rakamı verdiğini anlattı.

Kurum, “Geçen yıl toplamda 10 bin bağımsız bölüm karşılığı 1 milyon 255 bin metrekare satış yapmışız. Neredeyse 2014 yılı rakamlarına ulaşmış durumdayız. 2015 yılı içerisinde bugüne kadar satılan konutların yaklaşık yüzde 20’si yabancıya satış. Bu, 1 milyar liraya denk geliyor ve cari açığa 1 milyar katkı demek” ifadelerini kullandı.

Projelerinde yabancıya satış oranının hem bağımsız bölüm hem de ciro bazında yüzde 15-20 oranlarına yükseldiğini vurgulayan Kurum, tüm Türkiye’de yabancılara satılan 15 bin bağımsız bölümün yüzde 10’unu Emlak Konut’un sattığını aktardı.

– “Bu yılki ihale toplamı 18 milyar liraya ulaştı”
Kurum, “Bu yıl iki seçimin geçtiği bir yıl oldu. İki seçim olmasına rağmen Emlak Konut olarak biz yaklaşık 18 milyar liraya ulaşan satış toplam geliri olan ihaleler gerçekleştirdik. Bu da bağımsız bölüm bazında hemen hemen 25 bin bağımsız bölüme tekabül ediyor. Emlak Konut’un payı da burada yaklaşık 7 milyar lira” diye konuştu.

Başakşehir’de şu anda iki ayrı alanda bölge parkı yaptıkları ve yeşil alan ürettiklerini anlatan Kurum, yüzlerce dönüme tekabül eden bu parklara sosyal donatı alanları ekleyeceklerini anlattı.

Kurum, Emlak Konut projelerinde sadece konutla birlikte yaşam, park, doğa, sosyal imkanları bir arada tasarlayarak alıcıya sunmaya çalıştıklarını belirterek, her projede cironun yüzde 15’ini altyapıya ayırdıklarını söyledi.

İntaya, EYG ve İntes iş birliğiyle hayata geçirilen Adım İstanbul projesine değinen Kurum, “Aslında iki etaptan oluşuyor onlarla olan sözleşmemiz. Birinci etabı Evvel İstanbul’du. Ki başarılı bir proje oldu. Bu etapta Adım İstanbul Projesi. Her iki etapta bize 726 milyon lira satış toplam geliri taahhütleri var. O taahhütleri karşılığında 188 milyon lira idare payı gelir taahhütleri var. Ama ben bunun da üzerine çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Kurum, projenin ön satışlarının başladığını kaydederek, ilginin yüksek olduğunu bildirdi.

– “Orta ve alt gelir grubu için de proje geliştiriyoruz”
Kurum, “Alt gelir grubuna yönelik projeler tekrar yapılabilir mi?” şeklindeki bir soru üzerine, bunun biraz zor olduğunu ancak ödeme imkanının herkese hitap ettiği projeleri de zaman zaman hayata geçirdiklerini söyledi.

Alt gelir grubuna yönelik önerilebilecek bir adres olup olmadığına ilişkin soruya karşılık Kurum, Ispartakule, Hoşdere gibi yerlerde yaptıkları projelerde tüketiciler alabilsin diye bir kısım konutu kura ile sattıklarını, orta ve altı gruplar için ödeme şartlarının biraz daha uygun olduğu projeler de gerçekleştirdiklerini anlattı.

Kurum, “Ödeme şartlarının uygun olduğu projeler de gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki süreçte de böyle devam edecek. Proje yaptığımız bölgelerde bir kısmı orta gelire, bir kısmı orta gelirin üstüne, bir kısmı da alt gelire hitap eden projeler olacak. Hedeflerimizde bu var” ifadelerini kullandı.

– “Yıllık ciro hedefimizi kesinlikle aşacağız”
Bir gazetecinin, “Yıl başında 6,76 milyar lira ciro, 12 bin 16 bağımsız birim hedefiniz vardı. Son durum nedir. Tutacak mı?” şeklindeki sorusu üzerine şöyle devam etti:

“Şimdi 5,7 milyar lira ciroya ulaştık. İki ayımız daha var. Benim beklentim bu cironun her türlü yakalanabileceği yönünde. Ciroyu kesinlikle aşarız. 12 bin bağımsız bölümü yakalamak için 3 bin bağımsız bölüm daha satmamız gerekiyor. Bu projelerde lansmanlarda seçim dönemi nedeniyle hep ötelendi. Bu ay ve önümüzdeki ay yoğun lansmanlar var. Buralardan gelecek satışla ben o açığın ciddi şekilde kapanacağını düşünüyorum.

Bir taraftan da 1 milyon 200 bin metrekare satmışız. Bunu 120 metrekarelik bağımsız birimlere bölerseniz zaten biz şu anda 10 bindeyiz. Metrekare bazında belki 12 bini de aşacak. Bağımsız bölüm bazında da 12 bine yaklaşacağımızı düşünüyoruz. Yıl sonunda göreceğiz. Ciro olarak hedef kesinlikle aşar.”

Kurum, yabancıya konut satışında Mütekabiliyet Yasası sonrası ciddi artış yaşandığını hatırlatarak, bu yasada yapılacak ufak eklenti ve değişikliklerle satışların daha da artabileceğini söyledi.

– “Yıllık arsa alımımız 2-2,5 milyar lirada aşağı olmayacak”
Anahtar teslim dışındaki tüm gelirlerini arsa yatırımına ayırdıklarını dile getiren Kurum, bu yıl 1 milyar lira tutarın üzerinde arsa aldıklarını anlattı.

Kurum, gelirlerinin yüzde 80-90’ını arsa yatırımına ayırdıklarını ifade ederek, “Önümüzdeki süreçte de alacağımız arsa yıllık 2-2,5 milyar lirada aşağı olmayacak” dedi.

Sadece İstanbul’da değil Anadolu’nun farklı şehirlerinde de ihale yaptıklarını aktaran Kurum, Ankara, Konya, Denizli, Nevşehir, Niğde, Çorlu, Gebze gibi yerlerde proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Kurum, İstanbul’da Üsküdar, Zeytinburnu, Kağıthane, Başakşehir ve birçok yerde arsa aldıklarını ifade ederek, “Bugüne kadar 11 milyar 500 milyon liralık arsa aldık” diye konuştu.

Emlak Konut ‘un hedeflediği ihale sayısına ilişkin bir soruya karşılık Kurum, “Şu anda programladığımız ihale sayısının üzerindeyiz. Tarihi bir ciro ve rekor denilebilir. Bu yılki ihaleler toplamı 18 milyar liraya ulaştı. Yani geçmiş yıllarda böyle bir rakam hiç oluşmadı. Planladığımızın üzerinde” dedi.

Kurum, bu yıl hazırlığını yaptıkları ve yetişebilecek bir kaç ihale daha olduğunu bildirdi.

Seçimlerin sektöre kazandırdığı hareketliliğe değinen Kurum, 10 gün içerisinde satışların arttığını dile getirdi.

Kurum, Maslak 1453’te ruhsatların iptal edildiğine ilişkin haberlerin yayınlandığına dair bir yorum üzerine, “Ben ulusal basında böyle birşey görmedim. Bizim orasıyla ilgili bir planımız var. 2012 planına açılmış bir dava yok. O plan doğrultusunda işlemlerimiz devam ediyor. Projemizin kaba inşaatları bitti. 4 bin çalışan var. Proje devam ediyor, durma, iptal süreci yok” ifadelerini kullandı.

– Çelik: “Piyasada hareketlilik başladı”
EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, 1 Kasım seçimleriyle tüm belirsizliklerin bittiğini belirterek, bundan sonraki ilk seçimin 4 yıl sonra yapılacağını, artık herkesin iş, ekonomi, spor, magazin konuşması gerektiğini söyledi.

Çelik, “Artık kafa karışıklığı bitti. İnsanlar gelecek yatırımlarına başladı. Piyasada hareketlilik ve canlılık arttı. Bunu seçim ofislerinde görüyoruz. Bundan sonra yabancı yatırımcılar da daha iştahlı. 2016’da yabancılar daha çok pozisyon alacak” diye konuştu.

Kaynak: AA


www.insaatgundemi.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?