AVM Sektörü Yabancı Yatırımcının Gözdesi

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı ve dünyanın en büyük gayrimenkul ve perakende buluşması MAPIC 2015'in açılış yemeğinde biraraya gelen uluslararası yatırımcılar, Türkiye’ye yaptıkları yatırımlarından son derece memnun olduklarının altını çizerek, yatırıma devam edeceklerini söyledi.

AVM Sektörü Yabancı Yatırımcının Gözdesi
AVM Sektörü Yabancı Yatırımcının Gözdesi Yönetici
Bu içerik 1242 kez okundu.

MAPIC’in ilk gününün akşamı uluslararası yatırımcılar, Türk yatırımcılar ve perakendecilerle “Geleneksel AYD MAPIC Yemeği”nde bir araya gelindi. Açılış konuşmasını Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü’nün gerçekleştirdiği gecede Türkiye'ye yatırım yapan ve hâlihazırda yatırımları süren yabancı firma temsilcileri de söz aldı. Türkiye’ye yaptıkları yatırımlarından son derece memnun olduklarının altını çizen temsilciler yatırım avantajlarına dikkat çekerek yeni yatırımcıları da Türkiye’ye yatırım yapmaya davet etti.


Hulusi Belgü konuşmasında, özellikle son 10 yıldaki büyüme rakamlarıyla Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri haline gelen perakende ve AVM sektörlerinin, yatırımcıların da gözdesi olduğuna işaret ederek, MAPIC gibi önemli organizasyonların yabancı AVM ve ticari gayrimenkul yatırımcılarının yanı sıra global perakende markalarının da dikkatini Türkiye’ye çekmesi bakımından büyük önem taşıdığını vurguladı.


Yabancı yatırımcıların 2015 yılında Türkiye'deki toplam AVM yatırımlarının 14 milyar dolara ulaştığını belirten Belgü, şöyle devam etti: “Son 6 yıl ortalaması 9.4 milyar dolar olan doğrudan yabancı sermaye girişlerinin yıllar itibariyle değişmekle beraber yüzde 10 ile 15'lik kısmınınAVM'lere geldiğini söyleyebiliriz. Bizler hedeflediğimiz yolda ilerliyoruz. Bugün baktığımızda doğrudan yabancı yatırımların, toplam AVM sayısının yüzde 23'ünü, toplam yatırım büyüklüğünün ise yüzde 31'ini oluşturduğunu görmekteyiz. MAPIC organizasyonunun da, Türkiye’ye bu yabancı ticarigayrimenkul yatırımlarının ve tüm dünyada önemli yer tutan ve henüz Türkiye’ye gelmemiş global markaların kazandırılması ve Türkiye dışında açtıkları mağazalarla globalleşme yolunda ilerlemiş ve aynı yola çıkmak isteyen Türk markalarına destek noktasında oldukça önemli bir rol oynadığını düşünüyorum.”

 

www.yapi.com.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?