Ataköy’den sonra sıra Florya’ya geldi

Atatürk Deniz Köşkü ile İBB Sosyal Tesisler arasında kalan parsellerin Nazım İmar Planı değiştirdi. Fonksiyonuna ‘Turistik Tesisler’ alanı eklenmesiyle Florya sahil, Ataköy sahilde yapılaşmaların sürdüğü plan ile aynı oldu. Ataköy sahilde devam eden yapılaşma tehdidi şimdi de Florya sahilinde başladı. Atatürk Deniz Köşkü ile İBB Sosyal Tesisler arasında kalan parseller için 2013 yılında başlayan ve …

Ataköy’den sonra sıra Florya’ya geldi
Ataköy’den sonra sıra Florya’ya geldi Yönetici
Bu içerik 1265 kez okundu.

Atatürk Deniz Köşkü ile İBB Sosyal Tesisler arasında kalan parsellerin Nazım İmar Planı değiştirdi. Fonksiyonuna ‘Turistik Tesisler’ alanı eklenmesiyle Florya sahil, Ataköy sahilde yapılaşmaların sürdüğü plan ile aynı oldu.

Ataköy sahilde devam eden yapılaşma tehdidi şimdi de Florya sahilinde başladı. Atatürk Deniz Köşkü ile İBB Sosyal Tesisler arasında kalan parseller için 2013 yılında başlayan ve bu ay tamamlanan plan değişikliği Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylandı. Daha önce ‘Kamu Eğitim, Dinlenme ve Turistik Tesisler Alanı’ fonksiyonlu nazım imar planı 17.01.2014 tarihli değişiklikle ‘Turizm Ticaret Alanı’ fonksiyonuna dönüştürüldü. Ataköy sahildeki yapılaşmalar da ilk olarak planların Turizm Ticaret alanına çevrilmesiyle başlamıştı. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Florya’nın betonlaşmasını istemiyoruz’’ dedi.

İMAR PLANLARI DEĞİŞTİRİLDİ
Florya Şenlik Mahallesi 201 ada 273 bin 089 metre kare büyüklüğündeki 7, 8, 15, 16, 17, 20, 23, 26, 29 ve 30 parsellerin mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. 2006 onanlı 1 / 1000 Uygulama imar planında bu parseller E 1 simgeli ‘Günübirlik Turizm ve Rekreatif alanı’ ile E simgeli ‘Kamu Eğitim, Dinlenme ve Turistik Tesisler Alanı’ fonksiyonundaydı. Zaten 29 parselin bir kısmında da Florya Özürlüler Kampı yer alıyordu. 13.04.2013 tarihinde önce 1 / 5000 ölçekli Nazım İmar Planı değiştirildi. Yükseklik 6.50’den 10.50’ye çıkarıldı. Yani bir kat artırıldı. Fonksiyonuna da ‘Turistik Tesisler’ alanı eklendi. Kamu Eğitim ve Dinlenme ve Turistik tesisler alanı fonksiyonu ise devre dışı bırakıldı. Böylelikle Ataköy sahilde yapılaşmaların sürdüğü plan ile Florya sahil aynı fonksiyona getirildi. Buranın da betonlaşma tehlikesi başladı.

İNŞAATLAR PLANDAN ÖNCE YAPILDI
Plan değişikliği yapıldığında İstanbul Akvaryum ve yanındaki AVM bitmiş, otel inşaatına da başlanmıştı. Plan değişikliği İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na da sorulmadı. Oysa plan değişikliği yapılan 29 parselin tamamı Atatürk Deniz Köşkü parsel komşuluğunda ve 2863 sayılı yasa gereğince kurulun yetki alanında kalıyordu. Bakırköy Belediyesi plan değişikliğine itiraz etti. İtirazda ‘’Günübirlik Turizm ve Rekreatif Alanları’nın iptal edilerek daha ticari bir yaklaşımla planlanan adı günübirlik turizm ve Turistik Tesisler Alanı olan ancak işlev açısından uygulamada daha çok rantabl yapıların yer aldığı ve daha az kamu yararı gözetildiği, koruma kurul kararı olmadığı ’’ belirtildi. Ancak İBB bu itirazı dikkate almadı.

KURUL 1 KAT İNDİRDİ
Kurul plan değişikliğinden 2 yıl sonra 20.08.2015 tarihinde Bakırköy Belediyesi’ni itirazını dikkate alarak, İBB’den acil olarak 1 / 1000 ölçekli uygulama imar planı yapmasını, yüksekliğin 06.50 metreyi (2 kat) geçmemesini istedi. Otel – motel yapılması durumunda bu kısımların tek bağımsız bölüm olarak iskan edilmesinin altını çizen Kurul, sahilde 2 noktadan 7 metreden az olmamak kaydıyla yaya yollarının düzenlenmesini, yeşil alana yaya erişiminin sağlanarak kamu kullanımına açılacak şekilde uygulama yapılmasını talep etti.

BAŞKAN KERİMOĞLU: BETONLAŞMAYA KARŞIYIZ
Bakırköy Belediyesi, sahildeki yapılaşmalar bittikten sonra İBB’nin planları bu inşaatlara göre uydurmaya çalıştığını ileri sürdü. En son bu ayın 15’inde yaptıkları uygulama imar plan değişikliğinin de bu amaca yönelik olduğunu belirten Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu şöyle konuştu; ‘’Ataköy sahildeki gibi bir yapılaşmaya karşı olduğumuzu her fırsatta dile getirdik. Florya sahil de Ataköy gibi beton yığını olmasın istedik. Halkın kullanımına ve yeşil alan olarak ayrılmasını talep ettik. İtirazlarımızı yaptık ama dikkate almadılar. Florya sahili betonlaşma tehlikesine karşı savunmaya devam edeceğiz.’’

Ömer Erbil, Radikal.com.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?