Almak istediğiniz gayrimenkulün tapusu ‘temiz’ mi?

Gayrimenkul satışlarında, alıcının gayrimenkulün fiziki yapısı konusunda bilgisi olsa da bu bilgi, tapu kayıtlarını kapsamayabiliyor.

Almak istediğiniz gayrimenkulün tapusu ‘temiz’ mi?
Almak istediğiniz gayrimenkulün tapusu ‘temiz’ mi? Yönetici
Bu içerik 1576 kez okundu.

Gayrimenkul satışlarında, alıcının gayrimenkulün fiziki yapısı konusunda bilgisi olsa da bu bilgi, tapu kayıtlarını kapsamayabiliyor. Örneğin; kentsel dönüşüm kapsamında da eski binaların yıkılarak yerlerine yeni binaların yapılması için işlenen ‘riskli yapı’ beyanları bu yapılarda gayrimenkul alımı gerçekleştirmek isteyen kişileri endişelendiriyor. Özellikle eski yerleşim yerlerinde kişiler, aldıkları gayrimenkullerin üzerindeki ‘eski eser’ ve ‘sit alanı’ şerhlerine dikkat etmeyebiliyor. İşte bu noktada devreye giren Sağlam Tapu, alıcıyı koruyan profesyonel bir destek olarak bireysel alıcının güvenle gayrimenkul almasına yardımcı oluyor. 

Gayrimenkul alımlarında tapu kaydında bulunabilecek takyidatlar ve oluşabilecek riskler, önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Alıcı tarafından tapu sicili, tüm detaylarıyla incelenmemişse, her satın alma alıcının aleyhine potansiyel riskler taşıyabiliyor. Aslında bu riskleri en aza indirmek için bankalar ve finans kurumları, ekspertiz raporu, profesyonel destek hizmetleri vb. çözümlerle kredinin teminatı olan gayrimenkule ait riskleri bertaraf etmeye çalışıyor. Fakat bireysel alımlarda bu detaylara hâkim olmak pek kolay değil. Bu ve benzer sebeplerle Sağlam Tapu’yu tasarlayan FU Gayrimenkul, alınacak gayrimenkulün sorunsuz ve güvenilir bir şekilde satın alınmasına katkı sağlıyor. Sağlam Tapu ve alt ürünü olan Taşınmaz Risk Analizi ile gayrimenkul alan kişiler için Tapu Müdürlüklerinde takyidat araştırması ile belediyelerde proje ve imar incelemesi yapan FU, henüz alım sürecine başlamadan gayrimenkul üzerinde risk yaratabilecek hususların tespitini gerçekleştiriyor.

“Sağlam Tapu ve Taşınmaz Risk Analizi’ni sunarak alıcıların bu endişelerini gidermek amacı ile yola çıktık”

İnsanların hayatları boyunca bir veya iki gayrimenkul satın aldığının altını çizen FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul, bireylerin satın alacakları gayrimenkul ile ilgili kötü bir sürpriz ile karşılaşmamaları için ön bilgilendirme yaparak ve Tapu Müdürlüğü’ndeki imza sürecinde yanlarında bulunarak alıcıların hak kaybına uğramalarının önüne geçtiklerini belirtti. 

Gayrimenkul satın alınırken üzerinde yer alan şerh ve beyanların birçok kişi tarafından göz ardı edildiğini aktaran Bul, “Örneğin; kentsel dönüşüm kapsamında eski binaların yıkılarak yerlerine yeni binaların yapılması için işlenen ‘riskli yapı’ beyanları bu yapılarda gayrimenkul alımı gerçekleştirmek isteyen kişileri endişelendirmektedir. Özellikle eski yerleşim yerlerinde kişiler aldıkları gayrimenkullerin üzerindeki ‘eski eser’ ve ‘sit alanı’ şerhlerine dikkat etmeyebilmekte, bu durumda da edinmiş olduğu gayrimenkulden istediği faydayı sağlayamayabilmektedirler.  Bu farkındalıkla biz FU olarak, 12 yıllık tecrübemizle birçok farklı duruma da tanıklık etmiş bulunmaktayız. Şöyle ki; özellikle eski yapılarda gayrimenkulün proje ile uyumsuz olduğu, yanlış numaralandırıldığı, satıcının yanlış taşınmazını satın aldığı durumlarla da karşılaştık. İşte biz Sağlam Tapu ve Taşınmaz Risk Analizi’ni sunarak alıcıların bu endişelerini gidermek amacı ile yola çıktık” dedi.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?