Zorlu: Orada kimse inşaata başlayamaz

Güç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, kamuoyunda “Basmane Çukuru” olarak da adlandırılan Ege Dünya Ticaret Merkezi’nin ticari ve iktisadi bütünlüğü için TMSF tarafından yapılan satış ihalesinin yasalar önünde geçersiz olduğunu savundu. Yazılı açıklama yapan Zorlu, Basmane’deki araziyi 1998 yılında EGS Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile birlikte ihale yoluyla satın aldıklarını, EGS’nin TMSF’ye geçmesinden sonraki 16 …

Zorlu: Orada kimse inşaata başlayamaz
Zorlu: Orada kimse inşaata başlayamaz Yönetici
Bu içerik 1205 kez okundu.

Güç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, kamuoyunda “Basmane Çukuru” olarak da adlandırılan Ege Dünya Ticaret Merkezi’nin ticari ve iktisadi bütünlüğü için TMSF tarafından yapılan satış ihalesinin yasalar önünde geçersiz olduğunu savundu.

Yazılı açıklama yapan Zorlu, Basmane’deki araziyi 1998 yılında EGS Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile birlikte ihale yoluyla satın aldıklarını, EGS’nin TMSF’ye geçmesinden sonraki 16 yıl boyunca projeyle ilgili bakım, koruma, hukuki mücadeleler, imar plan değişiklikleri, alt yapı çalışmaları ve projelerin yeniden yapılmasının kendileri tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

Süreç içinde 20 dava, 4 imar değişikliği yaşadıklarını, en son yapılan imar planının da 1/5 binlik kısmının mahkeme tarafından iptal edildiğini kaydeden Zorlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu şartlar altında hiçkimse, tüzel kişilik karşı karar almadan ve şirketimize karşı yasal sorumluklarını yerine getirmeden inşaata başlayamaz. Yani, ‘çukur kurtuldu’ diyebilmek için hukuki karar alınması zorunludur. Hayali değerlendirmelerle oluşturulmak istenen algı ortamı yanıltıcıdır. TMSF tarafından düzenlenen ihale, yasalar önünde geçersizdir, çukuru kurtarmadığı gibi derinleştirmiştir.

Hukuki pürüzler ortadan kalktığı gün biz de inşaata başlayabiliriz. Proje ortağımız ve kaynağımız hazır. Yani mesele kaynak meselesi değildir. Burayı alanlar da İzmir’i utanç çukurundan kurtaramaz. Çünkü projenin gerçekleşmesi için yasal zemin yok. Bu nedenle söz konusu alan, ihaleye çıkarılamaz, satılamaz, devredilemez, inşaat yapılamaz.”

İzmir’de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ve değişen imar planları nedeniyle yapılamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi’nin ticari ve iktisadi bütünlüğü için TMSF tarafından 19 Ocak’ta açılan satış ihalesinde Folkart Yapı iştiraki Livamine Madencilik AŞ, muhammen bedel olan 80 milyon dolar teklif vermişti.

Hürriyet


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?