Zam istemeden önce yapmanız gerekenler

Aynı iş yerinde uzunca bir süredir çalışmanıza rağmen maaşınıza doğru düzgün bir zam yapılmadı mı? Başka şirketlerde sizinle aynı görevi yapan insanların, sizden çok daha fazlasını kazandığını mı biliyorsunuz? Emeklerinizin karşılığını alamamaktan şikayetçi misiniz? Peki, o zaman neden hak ettiğinizi düşündüğünüz zammı siz istemiyorsunuz? Kendinize çok fazla güvenmediğiniz için mi, zam istemekten ölesiye korktuğunuz için …

Zam istemeden önce yapmanız gerekenler
Zam istemeden önce yapmanız gerekenler Yönetici
Bu içerik 1303 kez okundu.

Aynı iş yerinde uzunca bir süredir çalışmanıza rağmen maaşınıza doğru düzgün bir zam yapılmadı mı? Başka şirketlerde sizinle aynı görevi yapan insanların, sizden çok daha fazlasını kazandığını mı biliyorsunuz? Emeklerinizin karşılığını alamamaktan şikayetçi misiniz? Peki, o zaman neden hak ettiğinizi düşündüğünüz zammı siz istemiyorsunuz? Kendinize çok fazla güvenmediğiniz için mi, zam istemekten ölesiye korktuğunuz için mi, yoksa bunu nasıl yapmanız gerektiği konusunda en ufak bir fikriniz bile olmadığı için mi? Ya da zam isteyememenizin nedeni bu söylediklerimin hepsi mi?

Evet, büyük ihtimalle öyle! Yani hem zam istemekten korkuyor hem içten içe bunu hak edip etmediğinize tam olarak karar veremiyor hem de nasıl zam isteyeceğinizi bir türlü kestiremiyorsunuz. Haklı mıyım? Elbette, haklıyım. Sonuçta hanginiz göğsünü gere gere patronun karşısına çıkıp “yıllardır sizinle çalışıyorum ve maaşıma doğru düzgün bir zam bile yapmadınız, sizce de artık bunun zamanı gelmedi mi?” diyebilir ki? Hiçbiriniz! Tabii eğer işinizi kaybetmekten korkuyorsanız! Ama yok “ben zam alamasam da çok daha iyi bir iş bulabilirim” diyorsanız, orasını bilemem. Zira iş ile ilgili risk almak istemeyen herkes zam istemeden önce şöyle bir düşünür. Neler söyleyeceğini, zam istedikten sonra nasıl sonuçlarla karşılaşabileceğiniz, daha çoğunu alayım derken eldekinden olabilme ihtimalini kafasında güzelce bir ölçüp tartar. Zaten olması gereken de budur. Kısacası doğru olan, zam istemeden önce yapılması gerekenleri bilmek ve adımları ona göre atmaktır.

İşte tam da bu nedenden dolayı, sizlere zam istemeden önce yapılması gerekenlerden bahsetmek istedim. Çünkü eminim ki aranızda uzun zamandır zam istemeyi düşündüğü halde bunun için ne yapması gerektiğine karar veremeyen kişiler vardır. Zira yöneticiniz aynı zamanda arkadaşınız olsa bile, yine de zam isteme düşüncesi hiç de kolay olmayacaktır. Hatta zihninizde zam istediğinizi söylediğiniz anı canlandırmaya çalıştığınızda, midenize kramplar girer ve çoğu zaman bu düşüncenizi dile getirmeyi başka bir zamana ertelersiniz. Neticede, zam istemek gerçekten zor bir iş! Hatta çoğu kişi zam istemekten çekindiği için planlarını sürekli erteliyor ve hak ettiğinin çok daha altında paralar karşılığında çalışmaya devam ediyor. Ama zor da olsa önünde sonunda zam isteğinin dile getirilmesi gerekiyor. Hem zaten elinizde bu zor işi kolaylaştırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler olduğunu da bilmelisiniz. Ne gibi mi? İşte onları da aşağıda madde madde inceleyelim diyorum.

Hazırsanız ve siz de “Nasıl zam isteyeceğim? Zam istemeden önce yapmam gerekenler ne? Patronumla nasıl konuşmalıyım? Zam istediğimde ne gibi tepkilerle karşılaşabilirim?” gibi sorulara cevap arıyorsanız, buyurun merak ettiğiniz soruların yanıtlarına buradan ulaşın.

Zammı Hak Ettiğinizden Emin Olun!
Tamam, işiniz için elinizden gelen her şeyi yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ama sorsanız, yan masanızdaki kişi de bir blok ötedeki çalışan da sizin yeterince çalışmadığına kanaat getirdiğiniz astlarınız da aynı şeyi düşündüğünü söyleyecektir. Demek istiyorum ki neredeyse herkes işi için fazlasıyla öz veri gösterdiğine inanmaktadır. Bu nedenle, sizin zam hak ettiğinizi düşünmeniz gayet normal. Zira bu düşünceniz ve isteğinizde hiç de yalnız değilsiniz. Kısacası; zam için yöneticinizin karşısına çıkmadan önce, bunu gerçekten hak edip etmediğinizden emin olmalısınız. Yani uzun zamandır o şirkette çalışıyor olabilirsiniz, ama bu zaman zarfı içerisinde şirketinize ne kadar şey kattığınızı biliyor musunuz?

Yöneticiniz size “neden sana zam vereyim” dediğinde; ona başarılarınızı, işiniz için neler yaptığınızı tek tek sayabilir misiniz? Yoksa bu soru karşısında kem küm etmekten başka bir şey yapamaz mısınız? Zira performansınız zam almak için hiç de uygun değilse, karşılaşacağınız tepkilerin olumlu olmasını bekleyemezsiniz. Ne demek istediğimi anladınız sanırım, öyle değil mi? Zam istemeye gerçekten karar verdiyseniz, bunu gerçekten hak ettiğinize inanmalı ve şirketinize artı değer kattığınızdan emin olmalısınız. Yani yöneticiniz size “neden” diye sorduğunda, ona bu kararı almanızda performansınızı ve şirkete kattıklarınızı ciddi anlamda ölçüp tarttığınızı gösterebilmelisiniz. Şayet düşündüğünüzde, şirketiniz için neler yaptığınızı doğru düzgün bir biçimde ifade edemiyorsanız, o zaman zam istemek için biraz daha beklemelisiniz demektir. Ya da isteyip, olumsuz tepkiyle karşılaşmayı bekleyin! Artık hangisi işinize geliyorsa!

Kendinizi “Kötü Zamanlamaydı” Demek Zorunda Bırakmayın!
Evet, zam istemeden önce yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de bu! Yani bu isteğinizi dile getirmek için doğru zamanı seçtiğinizden emin olmalısınız. Şirketin mali durumunu, işlerin yoğunluğunu, yöneticinizin en uygun anını ve bunlar gibi başka faktörleri düşünmeli; ancak uygun zaman olduğuna karar verdiğinizde “zam” istemek için bir adım öne çıkmalısınız. Sonuçta şirketteki durumlar karışık için sizin yöneticinizin karşısına çıkıp da zam istemeniz hiç de doğru olmayacaktır, değil mi? Hem aynı şeyin size yapıldığınızı düşünsenize?

Siz orada şirketin geleceği için oturmuş kritik planlar yaparken bir çalışanınız karşınıza çıkmış; “uzun zamandır bunu söylemek için zaman kolluyordum, takdir edersiniz ki şirket için elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyorum ve finansal olarak çabalarımın karşılığını alamadığımı düşünüyorum, eğer uygun görürseniz bla bla bla…” diyor. Ne yapardınız? Hiç zahmet etmeyin, ben söyleyeyim. Büyük ihtimalle bu sözlerin sonunu duymayı bile bekleyemeden, o kişiyi daha sonra gelmesi için nazikçe uyarırsınız. Yani en iyi ihtimalle bu olur. Kötüsünü düşünmek bile istemiyorum. Her neyse! Neticede, zam istemeden önce gerçekten bunun için uygun zaman olup olmadığına karar vermelisiniz. Yoksa az önce düşünmek istemediğimiz o en kötü ihtimallerle karşılaşır ve kendinizi “kahretsin, neden biraz daha bekleyemedim ki!” demek zorunda bırakırsınız.

Bu Hassas Konuyu Nasıl Konuşacağınızı Bilin!
Her şeyi hesap edip patronunuzun karşısına çıkmayı göze aldınız diyelim. Yani performansınızın diğerlerine göre çok daha iyi olduğuna yürekten inanıyor ve kesinlikle zammı hak ettiğinizi düşünüyorsunuz. Peki ya sonra? Yöneticiniz ya da patronunuz karşısında zam isteğinizi nasıl dile getireceksiniz? “Düşündüm ki beni hak ettiğimin çok daha altında bir maaşa çalıştırıyorsunuz…” gibi sözlerle konuya girmeyeceksiniz sanırım, öyle değil mi? Tabii ki girmeyeceksiniz. Şaka bir yana, zam isterken konuya nasıl gireceğinizi ve bu isteğinizi nasıl dile getireceğinizi gerçekten ince ince düşünmeli ve konuşmadan daha önce yeteri kadar prova yapmalısınız. Hatta bu konuda arkadaşlarınızdan yardım isteyebilir, bu şekilde konuşmaya çok daha iyi bir biçimde hazırlanabilirsiniz. Sonuçta; zam isterken takındığınız tavır ve kullandığınız kelimeler, alacağınız tepkinin nasıl olacağı hususunda büyük oranda etkili olacaklardır. Bu yüzden ön araştırmanızı iyi yaptığınızdan emin olmalısınız.

Mesela; sakın ola zam isterken “kaç kişinin yaptığı işi yapıyorum, zam yapmazsanız işi bırakıyorum, ne zamandır zam almıyorum” gibi tehlikeli cümleler kullanmayın. Yoksa zam alamadığınız gibi hazır işinizden de olursunuz. Hatta iyisi mi siz, tam da yeri gelmişken patrondan zam isterken söylenmemesi gereken sözler neymiş dikkatlice inceleyin. İnceleyin ki çoğu kişinin yaptığı hataları siz de yapmayın! Her neyse, konumuza devam edelim. Diğer taraftan, yöneticinizin karşısına geçtiğinizde ilk olarak performansınız hakkında konuşmaya başlayın. Kendinizi ve başarılarınızı anlattıktan sonra, onun sizin hakkınızda ne düşündüğünü öğrenmeye çalışın. Kariyerinizi o şirkette devam ederek yükseltmek istediğinizi ve ekibinize olan bağlılığınızı dile getirin. Buna ek olarak, konuşma sırasında yöneticinize girmek istediğiniz konuyu da inceden inceye belli edin. Örneğin; sizin pozisyonunuzda iş yapan kişilerin ortalama maaşlarını araştırdığınızın sinyallerini verin.

Tabii, bu esnada patronunuz ya da yöneticinizin nabzını yoklamaya da özen gösterin. Mimiklerine dikkat edin ve karşısında gözlerinin içine bakarak kendinden emin bir çalışan tablosu çizin. Ama burada cüretkar ile kendinden emin olmak arasındaki sınırı da unutmamaya çalışın. Yoksa normalde zam almayı hak ederken, takındığınız ukala tavırlar sonucunda kötü tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bütün görüşmeyi, daha fazla maaş istediğiniz üzerine sürdürmemeye özen gösterin. Tüm bunlara ek olarak, sonunda meramınızı karşı tarafa beli ettikten sonra karşılaşabileceğiniz tepkilere hazırlıklı olmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Peki, nasıl tepkilerle karşılaşabilirsiniz? İsterseniz onu da son alt başlığımızda inceleyelim.

Karşılaşabileceğiniz Tepkileri Göze Alarak Adım Atın!
Evet, sonunda zammı istediniz ve bu istediğinize karşılık yanıt almayı bekliyorsunuz. Tabii, bunun daha öncesinde alabileceğiniz tepkilere karşı kendinizi hazırlamış olmalıydınız. Ayrıca patronunuz size bir tepki vermeden önce büyük ihtimalle sorular yöneltecek ve zam sorunsalınızı sizin yanıtlarınıza göre çözmeye çalışacaktır. Yani size “neden zammı hak ettiğini düşünüyorsun?” tarzında sorular sorduğunda ona mantıklı cevaplar verip vermediğiniz, yöneticinizin tepkilerini önemli ölçüde etkileyecektir. Buna ek olarak; patronunuz size zam istemek yerine diğer pozisyonlar için neden mülakata girmediğinizi de sorabilir.

İşte bu tarz sorulara, akıllıca cevap vermeyi başarırsanız büyük ihtimalle istediğiniz zammı alabilirsiniz. Tabii, bu her durumda geçerli olmayabilir. Yani zam isteğinizin geri çevrilmesi ya da bunun için uygun zaman olmadığı gibi cevaplarla da karşılaşabilirsiniz. Ama dediğim gibi, eğer o iş yerinde çalışmaya devam etmek istiyorsanız bu tarz tepkilere hazırlıklı olmalısınız. Reddedildiğinizde sakinliğinizi ve profesyonelliğinizi korumalı, aynı ses tonunuzla yöneticinize zam hak etmek için neler yapmanız gerektiğini sormayı denemelisiniz. Tabii, konuşma sırasında üslubunuzun profesyonellikten çıkmamasına da özen göstermelisiniz.

Mesela; “Söylediklerinizi gayet iyi anlıyorum, ama benimle zam hak etmek için neler yapmam gerektiğini paylaşırsanız gerçekten çok mutlu olurum” gibi cümlelerle şu anda reddedilmiş olmanızın sizin çalışmanızda hiçbir olumsuz etkisinin olmayacağını karşı tarafa da belli etmelisiniz. Sonuçta şu an negatif bir cevap almanız, açık bırakmaya çalıştığınız bu konunun ileride sizin lehinize dönmeyeceği anlamına gelmemektedir.
Hatta belki de göstereceğiniz performans neticesinde sizin düşündüğünüzden çok daha yüksek bir zamla bile ödüllendirebilirsiniz. Kaldı ki hazırlıklarını tam olarak yaptığınız bu konuşma neticesinde alacağınız cevap ne olursa olsun, yöneticinize kendinizi bir şekilde belli etmiş ve zam almak için gereken ilk adımlardan birini atmış olursunuz. Kısacası zam görüşmenizi düzgün bir biçimde yapmanız, yöneticileriniz ile aranızda olan iletişimi güçlendirmenizi sağlayacak ve kariyeriniz konusundaki kararlılığınızı onlara da hissettirecektir diyebilirim.

Nesrin Bayraktar, Paratic.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?