Yatağa erken gitmek için 7 sebep

Uykunuzu yeterince almak düşündüğünüzden daha önemli olabilir. Yatma zamanı geldi ve sizin hala iki saatlik daha işiniz var. İşinizi bitirmek için geç saatlere kadar ayakta kalmalı mısınız? Yoksa işiniz bitmemesine ve bu yarın daha fazla yapacak işiniz olduğu anlamına gelse dahi günü bitirmeli misiniz? İşinizi bitirmek için fazladan bir yada iki saat daha uyanık kalmak …

Yatağa erken gitmek için 7 sebep
Yatağa erken gitmek için 7 sebep Yönetici
Bu içerik 1212 kez okundu.

Uykunuzu yeterince almak düşündüğünüzden daha önemli olabilir.
Yatma zamanı geldi ve sizin hala iki saatlik daha işiniz var. İşinizi bitirmek için geç saatlere kadar ayakta kalmalı mısınız? Yoksa işiniz bitmemesine ve bu yarın daha fazla yapacak işiniz olduğu anlamına gelse dahi günü bitirmeli misiniz?
İşinizi bitirmek için fazladan bir yada iki saat daha uyanık kalmak çekici olabilir. Fakat bugün bir kaç saat eksik uyumanın yarın çok daha büyük sonuçları olacaktır.
İşte en üretken insanların neden yatağa erken gittiğini açıklayan 7 sebep:

1. Yorgunken öğrendiklerinizi aklınızda tutamazsınız.
Uykunuzun kalitesi ve niceliği yeni bilgiler öğrenmenizde büyük bir rol oynuyor. Uyku yoksunluğu odaklanmanızı, dikkatinizi ve çalışan hafızanızı harap ediyor. Bu da yapmanız gereken görevleri bir kaç kez tekrar etmeniz gerektiği ve dikkatsizce hata yapabilme ihtimalinizin yükseldiği anlamına geliyor.

2. Bitkin düştüğünüzde modunuz istikrarsız oluyor.
Çalışmalar uyku mahrumiyetinin, asabiyet ve duygu değişimlerini arttırdığını gösteriyor. Tutarlı bir bazda uykuyu gerektiğinden az miktarda almak sizi kaygı bozukluğu ve depresyon gibi daha ciddi psikolojik problemlerle baş başa bırakabilir.

3. Uyku yoksunluğu muhakeme yeteneğinizi azaltıyor.
Uyku yoksunluğu iyi kararlar verebilme yeteneğinizi büyük oranda harap ediyor. 2007’de Sleep gazetesinde yayınlanan bir çalışmaya göre uyku mahrumiyeti sizin ahlaki kararlarınızı azaltıyor. Uyku mahrumiyeti çeken katılımcılar ahlaki ikilemleri çözmekte güçlük çekti ve kara verme süreçleri çok daha yavaştı.

4. Uyku yoksunluğu kaza yapma riskini yükseltiyor.
Uyku mahrumiyeti motor hareketlerinizden tepki verme sürenize kadar her şeyi olumsuz anlamda etkiliyor. Merdivenden bir kat boyunca düşseniz de bir forklifti bir yere çarpsanız da bir kaç saatlik uyku ihtiyacı size ve işvereninize çok fazla para ve zamana mal olacak.

5. İyi dinlenmediğinizde sağlığınız bozuluyor.
Uyku yoksunluğu kalp hastalığı, obezite, tansiyon, felç ve diyabet gibi bir çok sağlık problemine yol açıyor. Enfeksiyonlarla savaşan antikorlar da uykunuzu yeteri kadar almadığınızda azalıyor. Bu da sizin bağışıklık sisteminizin daha da zayıfladığı ve hastalanma riskinizin yükseldiği anlamına geliyor. Yetersiz uyku daha kısa bir ömre bile yol açıyor.

6. Uykulu olduğunuzda etkinliğiniz düşüyor.
Uyku yoksunuyken fiziksel olarak bir yerde bulunsanız bile psikolojik olarak yüzde yüz orada bulunmuyor olabilirsiniz. Çalışmalar uykusunu yeterince almayan insanların işverenlerine, indirgenmiş verimlilikle 11.3 çalışma gününe mal olduğunu gösteriyor.

7. Yorgunluk, stresle başa çıkma yeteneğinizi azaltıyor.
Uyku mahrumiyeti ruh sağlığınızdan çalıyor ve stresli olaylarla baş etme yeteneğinizi elinizden alıyor. Yapılan bir araştırma sadece bir kaç saatlik uyku kaybı bir insanın negatif koşullarla baş edebilme yeteneğini azaltıyor.
Yeteri kadar uyuyun
Bir ya da iki gecelik geç yatma, telafi edilebilirken bunu gece geç saatlere kadar ayakta kalma alışkanlığına çevirmek geri döndüremeyeceğiniz bir uyku açıığına dönüştürebilir. Eğer bedeninizin ve zihninizin zirvede çalışmasını istiyorsanız her gece 7 ya da 8 saat uyumalısınız.

Tuğçe İçözü, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?