Üzerinizde şok etkisi yaratacak Dünyanın en küçük 5 dairesi

Bazı insanlar tek odalı stüdyo tipi dairelerde mütevazı bir yaşam sürdürmek ister, bazılarına ise beş-altı odalı büyük evler bile boğucu gelir. Kiralayacağınız ya da satın alacağınız dairelerin yaşam alanları ne kadar büyürse, fiyatları da o doğrultuda artar. Bu nedenle de kısıtlı bütçeler insanları daha küçük evlerde yaşamaya mahkum eder. Özellikle Amerikan tipi kavramının iç tasarımda …

Üzerinizde şok etkisi yaratacak Dünyanın en küçük 5 dairesi
Üzerinizde şok etkisi yaratacak Dünyanın en küçük 5 dairesi Yönetici
Bu içerik 1145 kez okundu.

Bazı insanlar tek odalı stüdyo tipi dairelerde mütevazı bir yaşam sürdürmek ister, bazılarına ise beş-altı odalı büyük evler bile boğucu gelir. Kiralayacağınız ya da satın alacağınız dairelerin yaşam alanları ne kadar büyürse, fiyatları da o doğrultuda artar. Bu nedenle de kısıtlı bütçeler insanları daha küçük evlerde yaşamaya mahkum eder. Özellikle Amerikan tipi kavramının iç tasarımda popüler olmasıyla, evlerdeki kullanım alanları neredeyse 1 odanın içerisine toplanır oldu. Kısacası keşfedilen yeni yerlerle dünya büyürken, sıcacık yuvalar bizim için gün geçtikçe daralıyor.

Vasatın altında daireler kiralamaktan yoruldunuz mu, komşularınız çok fazla gürültü mü yapıyor? Bence bunları sorun yapmaya başlamadan önce, bugün sizler için hazırladığımız listeye bir göz atın. Dünyanın en büyük şehirleri, ters orantıyla düşünürsek aynı zamanda gezegenin en küçük dairelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu “minicik” daireler, çok fazla para harcamadan; “başımı sokacak bir evim olsun yeter,” diyenler için özel olarak tasarlanmıştır. Bu dairelerde yaşayan kiracıların hapishane hücrelerinden daha küçük alanlara hayatlarını sığdırdığını söylersek abartmış olmayız sanırım.

Listemizin ikinci yarısında odalardan bahsettiğimiz zaman, ailelerin bu alanlarda nasıl hayatlarını sürdürebildiklerini merak edeceksiniz. Bu listede New York ve Hong Kong, dünyanın diğer büyük şehirlerine göre daha baskın çıkmaktadır. Yazımızı okuduğunuzda böylesine küçük evlerde yaşamınızı sürdürmediğinize şükredeceğinizden emin olabilirsiniz. Şimdi dilerseniz bu “minnacık” dairelere daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda üzerinizde şok etkisi yaratacak dünyanın en küçük 5 dairesi:

5 Manhattan

24 Metrekare


Bu daire iki eşsiz özellik ile karşımıza geliyor. Özelliklerden ilki, dünyanın en pahalı şehirlerinden bir tanesinde bulunması. Diğeri ise dünyanın en küçük dairelerinden bir tanesi olmasıdır. Burada yaşamanın maliyeti 800 dolar. Bu dairede banyo, tuvalet ve mutfak bulunmamasının yanı sıra, apartmanda oturan diğer komşuların da kullandığı ortak bir banyo bulunuyor.

Aslında New York’ta böylesine küçük bir dairede yaşamak zorunda değilsiniz. Aylık bin olara tam bir yatak odası kiralayabilirsiniz. Evin kiracısı Luke Clark Tyler; “sanırım daha büyük bir yerde yaşayabilirdim; fakat buranın küçük doğasını seviyorum,” diyerek bu küçücük dairede mutlu bir yaşam sürdürdüğünü belirtiyor. Evin içerisindeki çekyat, yatak olarak kullanılıyor. Yatak toplandığında ise ortaya bir oturma odası ve küçük bir ofis çıkıyor. Tyler’in “mutfak” diyerek söz ettiği kısımda minik bir buzdolabı yer alıyor. Yaşamak için ihtiyacı olan mikrodalga fırın, yazıcı, gümüş eşyaları sığdırabildiği bir de dolap bulunmaktadır.

4 Londra

18.5 Metrekare

LondraBu daire boyutu ve fiyatından dolayı oldukça ilginç özelliklere sahip. 18 metrekarelik eski bir süpürge odası, 1987 yılında daireye dönüştürülmüş. Bu kadarla bitmedi, dairenin fiyatı tam 313 bin dolar. Kim burayı alır ki demeyin; zira bazı insanlar, küçük ve verimli alanlara sahip olmaktan hoşlanıyor. Aslında bu daire, listemizde bulunan sonraki evlerle karşılaştırıldığında o kadar da kötü bir yer değil. Eğer çok fazla misafir ağırlamıyorsanız, ekstra alana ihtiyaç duymuyorsanız ve zamanınızın çoğunluğunu evinizin dışında bir yerlerde geçiriyorsanız; burası sizler için oldukça ideal bir yaşam alanı olabilir.

Evin eski sahibi Ray Barker; “aynı anda duş alıp, kapıya cevap verip, çay demleyip, tuvalete gidebiliyordum,” diyerek eski evinin kullanışlı olduğundan bahsetmiştir. Bu dairede küçük bir mutfak, yatak olan bir koltuk, çift taraflı gardırop olarak da kullanılabilen duş kabini ile karşımıza geliyor. Birkaç kabin ve altı inçlik derin dolaplarında bulunduğu bu ev, dışarıya bakabileceğiniz bir de pencereye sahip.

3 Hong Kong

12 Metrekare

Hong KongBu daire, listemizde 2 numarada bulunan evden sadece 8 metrekare daha büyüktür. Yukarıdaki fotoğraf, Hong Kong’daki konut krizine dikkat çeken bir karedir. Şu anda bu şehirde bir ev kiralamak, New York’ta bir daire kiralamaktan yaklaşık olarak %35 daha yüksek. Günümüz itibariyle, Hong Kong’da bulunan 100 bin insan 12 metrekarelik bu dairelerde barınmaktadır. Sosyal Hizmetler Kurumu’na göre, Hong Kong ayrıca dünyanın en zengin şehirlerinden bir tanesidir.

Bu daireler genellikle bünyesinde birden fazla insanı barındırıyor. Resimlerden bu dairelerin birer hapishane hücresini andırdığını düşünebilirsiniz. Genellikle bu evlerde 3 ya da daha fazla insan yaşamını sürdürmektedir. Cezaevindeki hücrelerde bile bir ya da iki kişi kalıyor.

2 Hong Kong

4 Metrekare

Hong KongHapishane hücreleri bile bu iç karartıcı kutulardan daha büyüktür. Bu küçük alanların fiyatı aylık 384 dolar civarındadır. Bu daireler tam olarak Hong Kong’un göbeğinde yer almaktadır. Etrafında bulunan rezidanslar, insanları büyüleyerek bu dairelerin varlığından bihaber olmalarını sağlıyor. Bu yerler aslında, daireden daha çok küçük bir dolabı andırıyor. Bir pencere, klima ve internet erişimi bulunuyor olsa da odaların bazılarında hava almalarını sağlayabilecek hiçbir özellik bulunmuyor.

Dairelerin koridorları kendilerinden daha küçüktür. Shaquille O’Neal gibi insanların bu tarz yerlere sığabileceğinden şüpheliyim. Bu dairelerde bulunan kiracılar, kapıyı açtıktan sonra 1.5 metreye 1.5 metre olan yataklarına anında ulaşıyor. Dairenin içi kısmında, kiracılar kap kacak gibi kişisel eşyalarını da bulundurabiliyor.

1 Hong Kong

1.5 Metrekare

Hong KongTahtakuruları küçücük alanlara nüfuz ederler. Bu yüzden onlar bir minder yerine kauçuk yastıklar ve bambu yastıkları tercih eder. Kentin idari amiri bu durumu şöyle özetliyor; “sıkışık bir yaşam alanı bulunan kafes evleri, hücreye benzer daireleri ve bölünmüş tasarımları Hong Kong’da yaşayan binlerce insan gönülsüz bir şekilde tercih etmektedir.” Kiracılar, bütün kıyafetlerini tek bir kovanın içerisinde yıkıyorlar. Banyo iki adet tuvalet kabininden oluşuyor. Mutfağında ise sadece küçük bir lavabo bulunuyor. Bir birinin üzerine yığılmış 1.5 metrekarelik tel örgülü kafeslerin aylık fiyatları 167 dolardır. Bu tarz daireler, 1950’li yıllarda ortaya çıktı ve burada yaşayan kiracıların birçoğu yalnız adamlardı.

Haksız değilmişim değil mi? Sanırım yaşadığınız evi şimdi daha çok seviyorsunuz. Stüdyo tipi daireler, hücrelerden ve hatta birçok umumi tuvaletten bile çok daha geniş. İnsanların çoğu bu evlerde yaşamak istemeseler de maddi durumlarından dolayı bu tarz yerlerde hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyor. Listemizde bulunan evlerin hepsi, dünyanın en büyük şehirlerinde bulunuyor olsalar da bu evlerde yaşamak, hapiste yaşamaktan farksız hissettirir diye düşünüyoruz. Sizlere sunmuş olduğumuz dünyanın en küçük daireleri listemizle ilgili düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Son olarak bu kez bir farklılık yapıp, bu dairelerden hangisinde yaşamak istemezdiniz, sorusunun yanıtını da yorumlarınıza ekleyebilirsiniz.

Mert Can Ördek, Paratic.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?