Üretken olmayan çalışanların 7 karakteristik özelliği

İş kurmaya giriştiğiniz zaman verimsizlik ile ilgili aklınıza takılabilecek şeyler olur. Normal şartlarda verimli, üretken olan çalışanın bir süre sonra üretkenliğini kaybetmesi, çalışanın zaten iş konusunda bilgisiz ve beceriksiz olması ve bunu sizin dışınızda herkesin bilmesi. Temel olarak bütün durumlarda da ortak nokta beceriksiz ve verimsiz olunması. Bu kişilerin nasıl ve neden burada olduğu ise …

Üretken olmayan çalışanların 7 karakteristik özelliği
Üretken olmayan çalışanların 7 karakteristik özelliği Yönetici
Bu içerik 1238 kez okundu.

İş kurmaya giriştiğiniz zaman verimsizlik ile ilgili aklınıza takılabilecek şeyler olur. Normal şartlarda verimli, üretken olan çalışanın bir süre sonra üretkenliğini kaybetmesi, çalışanın zaten iş konusunda bilgisiz ve beceriksiz olması ve bunu sizin dışınızda herkesin bilmesi.

Temel olarak bütün durumlarda da ortak nokta beceriksiz ve verimsiz olunması. Bu kişilerin nasıl ve neden burada olduğu ise başka bir mesele. Önemli olan bu tür insanları tespit etmek. Bu tür kişileri tespit ederek sürece başlayabilirsiniz. Bunların karakteristik özelliklerine değinelim.

Şikayet etmek
Bir kişinin neden şikayet ettiğinin veya kimi şikayet ettiğinin bir önemi yoktur. Bir insan sürekli şikayetçi ise bu durumda çalışmak istemiyordur. Zaman kaybıdır ve şikayet etmek çalışmaktan daha kolay gelmektedir. Üretken kişiler problemleri bahane etmezler, çalışırlar.

Bahaneler üretmek
Şikayet etmek gibi bahaneler üretmek de verimli olmanızı sağlamaz. Bir şey yapılmamışsa bunun tek bahanesi olabilir, öncelikli iş değildir. Bahane veya şikayet çalışandan kaynaklanır. Onların her şeye bahane uydurup uydurmadıklarına bakın. Bir iki taneden problem olmaz ama bu bir süreklilik arz ediyorsa sıkıntı var demektir.

İşleri ertelemek
Şikayet ve bahanelerin yanında bir de işleri erteleyenler vardır. Ufak tefek şeylerin ertelenmesinden bir sorun çıkmaz ama bu alışkanlık haline gelmişse sıkıntı var demektir.

Her şey için yöneticiye veya patrona koşmak
Bunlar genelde 2 sebepten yapılır. Çalışan, patronun işi başkasına yönlendirmesini umut eder veya işi doğru yapıp yapmadığından emin değildir. Her iki durumda da çalışan üretken değildir. Verimli, üretken olmanın en önemli yollarından biri de var olan işleri çözüme kavuşturma ve problemlerin üstesinden gelmekten geçer.

Sadece puan toplamaya çalışmak
Bu tarzda bir çalışanın verimliliği işi önemsediğinden değil bu işten faydalanmaktandır. Verimli ve faydalı olmak için çalışkan ve yaratıcı olmak gerekir. Bir işi sırf yaptım diye yapmak yerine istenildiği gibi ortaya koymak gerekir. Göze koymak için yapmanın bir getirisi uzun dönemde yoktur.

Motivasyon yokluğu
Yukarıda değindiğim tüm şeylere bahane olarak motivasyon eksikliği bahane olarak sunulabilir. Ama bu söylediklerimin temel sebebi verimsizlikten kaynaklanmaktadır. Şirketi seversiniz veya sevmezsiniz ya da çalışanlarla probleminiz olabilir. Bunların hiçbiri çalışmamanız veya işleri doğru yapmamanız için bahane değildir. Ya var olan sorunları çözersiniz veya ayrılırsınız. İki tarafında daha fazla zarar görmemesi için hem işin yapılması gerekir hem de sorunların çözülmesi. Çalışanın yanlış yerde çalışmasından kaynaklı olarak bazen hem motivasyon eksikliği olur hem de üretkenlik.

Kişisel gelişim eksikliği ve markanın kayışı
Çalışanınız yukarıda değindiğimiz 6 şeyden hiçbirine sahip değildir ve problemleri çözmenin yanında bahaneler üretmez, şikayet ama ama kendini de geliştirmez. Sadece evirilen işleri yapıp bunu rutine bağlamak zamanla markanızın gerilemesine ve bir müddet sonra da yok oluşuna sebep olur.
Gördüğünüz gibi sıraladıklarımızın hemen hepsi birbiri ile bağlantılı olup birinin varlığının domino etkisi yaptığı gerçektir. İşveren olarak yapacağınız en önemli şey onları gözlemlemek ve işleri yoluna koymaktır.

Osman Arı, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?