TMMOB 4. Kadın Kurultayı gerçekleştirildi

Mühendis, mimar, şehir plancısı kadınlar 14-15 Kasım 2015 tarihlerinde İzmir’de MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen TMMOB 4. Kadın Kurultayı’nda bir araya geldi.

TMMOB 4. Kadın Kurultayı gerçekleştirildi
TMMOB 4. Kadın Kurultayı gerçekleştirildi Yönetici
Bu içerik 1151 kez okundu.

Mühendis, mimar, şehir plancısı kadınlar 14-15 Kasım 2015 tarihlerinde İzmir’de MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen TMMOB 4. Kadın Kurultayı’nda bir araya geldi.

2 gün süren Kurultay’da AKP iktidarının kadınlara yönelik artan saldırı ve şiddet ve kadın emeğinin sömürülmesine ve TMMOB’li kadınların mücadelesine lişkin tartışma ve sunumlar gerçekleştirildi.

10 Ekim’de Ankara’da katledinlerin anmak için hazırlanan slaytla başlayan Kurultay’ın açılış konuşmalarını TMMOB Kadın Çalışma Grubu Başkanı Asiye Ülkü Karaalioğlu ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı yaptı. Açılış konuşmalarının ardından verilen arada, Kurutlay delegeleri Kongre ve Sergi Merkezi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirerek kadın cinayetlerine, kadına yönelik şiddet, taciz ve baskılara dikkat çekti.

Muhalefet.org’da yer alan habere göre; Divan Başkanı Arzu Özdal İdem’in okuduğu basın açıklamasında, 10 Ekim katliamı ve Silvan’da yaşananlar da hatırlatılarak, barışa, demokrasiye, kardeşçe yaşama her zamankinden fazla sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapıldı. Açıklamada, “Bundan sonraki mücadele; etnik, kültürel, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin bir yaşam mücadelesidir. Tüm bu baskı, şiddet, öfke, ayrımcı politikalara, yaşadığımız büyük travmaya karşın, eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için, emeğimizden, bedenimizden, kimliğimizden elini çekmeyen AKP iktidarına karşı, bugün burada kurultayımızı gerçekleştiriyor olmamız; eşit ve özgür yarınlar için TMMOB’li kadınlar olarak geri adım atmayacağımızın, yılmayacağımızın ve mücadeleye devam edeceğimizin bir ifadesidir” denildi.
Kadın Kurutlayına Yönelik İftira, Yalanlar

TMMOB Kadın Kurultayı’nda Takvim ve Akit gibi yandaş gazetelerin ‘taciz’ olarak duyurdukları bir provokasyon yaşandı.

Takvim ve Akit, TMMOB’in AKP’nin 131 rant projesine karşı açtığı dava Kaçak Saray’a ilişkin mücadelesini öne çıkartarak, ‘taciz’ iddiasında bulundu. Yandaş medyanın haberinde şunlara yer verildi, “Üçüncü köprü, üçüncü havalimanı gibi insanların hayatlarını kolaylaştıracak ve Türkiye’ye uluslararası alanda güç kazandıracak projeleri olur olmaz bahanelerle dava eden TMMOB Mimarlar Odası’nın 4′üncü Kadın Kurultayı gergin başladı.” Doğan Haber Ajansı’nın geçtiği yanlış ve yalan bilgilere dayanarak yapılan haber çeşitli medya kanallarında bu şekilde yer aldı.

DEMOKRATİK TARTIŞMA ORTAMI SABOTE EDİLDİ
Kurultayın ardından TMMOB Kadın Kurultayı yaşananlara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu, “Kurultayın açılışına her TMMOB etkinliğinde ve her Kadın Kurultayında olduğu gibi TMMOB Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı. Ancak bir grup kadın, erkek yönetim kurulu üyelerinin salondan çıkmasını isteyerek, önceden planlandığı çok belli olan bir kaos ortamı yarattılar. Varoluşunu TMMOB karşıtlığı üzerinden kurgulayan bir grup kişi, kurultay programının başlangıcında 10 Ekim katliamında hayatını kaybedenleri anmak için KESK tarafından hazırlanan “Barış Güvercinlerini Unutmayacağız, Unutturmayacağız” isimli filminin gösterimi sırasında dahi saygı göstermeyip, ıslıklarla, bağırış, çağırışlarla kurultayın düzenini bozdular. Kurultayın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına ortaya konulan tüm iyi niyetli çabalara rağmen demokratik tartışma ortamını sabote ettiler. Meramlarını anlatmaları için açılış konuşmasından önce kendilerine verilen söz hakkını dahi suiistimal ederek TMMOB Yönetim Kurulu üyelerine hakaret etmek için kullandılar.”

TMMOB KADIN KURULTAYI YALANLARI TEKZİP ETTİ
Kurultayda kabul edilen, TMMOB 4.Kadın Kurultayı delgelerinin TMMOB düşmanı odaklara yanıtıdır, başlıklı tekzipte şu ifadelere yer verildi:

“İzmir’de 14-15 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen TMMOB 4. Kadın Kurultayı’yla ilgili TMMOB düşmanı odaklarca Birliğimizi itibarsızlaştırmaya yönelik olarak basına servis edilen ve görsel, yazılı, sosyal medyada yer alan iftira dolu haberlerle ilgili Kurultay delegelerince yanıt olarak aşağıdaki karar alınmıştır :

14 Kasım 2015 Cumartesi günü başladığımız ve halen devam etmekte olan kurultayımızda, demokratik kültürün bir parçası olarak yürüttüğümüz tartışmaların gerek ilk gün, gerekse bugün görsel ve yazılı medyada yer alan;
• Örgüt Başkanı Mehmet SOĞANCI’nın konuşmasını tamamlayamadığı,
• TMMOB Yönetim Kurulu üyelerinin toplantı bitmeden terk etmek zorunda kaldıkları,
• Örgüt 2. Başkanı Züber AKGÖL ile Yönetim Kurulu Üyesi Neriman USTA arasındaki devam eden hakaret davasının çarpıtılarak “fiziksel taciz” olarak ifade edildiği;
• Kürsünün işgal edildiği,
• ve bu benzeri gerçek dışı ifadelerle, yanlış haberleri yapanların tamamını kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına tekzip ediyoruz.”

Birgün


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?