Tapu da yok yol da

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kiptaş Büyükçekmece’ye bağlı Tepecik bölgesinde 2006’da 1.448 konutluk projeye başladı ve 2010’da tamamladı.

Tapu da yok yol da
Tapu da yok yol da Yönetici
Bu içerik 1256 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kiptaş Büyükçekmece’ye bağlı Tepecik bölgesinde 2006’da 1.448 konutluk projeye başladı ve 2010’da tamamladı. Teslimlerden bu yana 5 yıl geçmesine karşın tapular hala verilmedi. Ev sahipleri krediye uygun olmadığı için evlerini satamamaktan ya da teminat gösterememekten şikayetçi. E5’e çıkılan yolda kaldırım dahi olmayan bölgede ulaşım da ciddi sorun.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kiptaş’ın hayata geçirdiği konut projelerinde tapu sorunu yaşanıyor. 2006’da inşaatına başlanan ve 2010’da teslim edilen Tepecik Konutları’nda 1448 konut için tapu bekleniyor. Projeden ev sahibi olanlar evlerin tapusuz olması nedeniyle krediye uygun olmadığını, teminat gösteremediklerini belirtiyor. Tapusuz olduğu için evlerde değer artışının da sınırlı kaldığını söyleyen ev sahipleri, Kiptaş’ın yıllardır sorunu çözme sözü vermesine karşın hala bir sonuca ulaşamamaktan şikayetçi. Bölgede emlak ofisi olan bir yetkili, “10 alıcıdan 8’i tapusu yok denilince eve bakmadan dönüyor. 5 yılda evler değer kazandı ama benzer projelere göre prim artışı çok sınırlı kaldı” dedi.

ULAŞIM ÇİLESİ
Tepecik Konutları’nda tek sorun tapu değil. Bölgede ne yol var ne de sağlıklı bir ulaşım ağı. Yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı sitede ana yola çıkan caddede kaldırım dahi yok. Site yönetimini ise yine Kiptaş iştiraki Boğaziçi Yönetim yapıyor. Site yönetimine göre Büyükçekmece Belediyesi ve İstanbul Büyükçekmece Belediyesi arasında yaşanan sorunlar nedeniyle bölgeye altyapı yatırımı yapılmıyor. Özel aracı olmayan ev sahiplerinin ulaşım sorunu yaşadığını belirten site yönetimi yetkilisi, “Büyükçekmece Belediye’ne soruyoruz Büyükşehir yapacak diyor, Büyükşehir ise ilçe belediyesine top atıyor. Ana yola direk çıkan bir otobüs ya da minibüs olmadığı için 10 dakikalık metrobüs yoluna 40-50 dakikada anca gidiliyor. Direk minibüs hattı istedik vermediler, biz koyalım dedik bu onu da kabul etmediler. Biz de kendi çabamızla bir durak yaptık. Üzerinde ‘beni de alır mısın’ yazan bir tabela ile durak yaptık. Araç sahipleri aracı olmayan komşularına bu şekilde destek oluyor” dedi. Sorunu danıştığımız Büyükçekmece Belediyesi yetkilileri bölgedeki yol sorununu bu yıl çözmeyi planladıklarını söyledi.

‘BİZDEN KAYNAKLANMIYOR’
Tepecik Konutları’ndaki tapu sorununu bu yıl eylül ayında çözmeyi planladıklarını söyleyen Kiptaş yetkilileri, 2008’de Ziraat Mühendisleri Odası’nın Tepecik Belediye Başkanlığı’na açtığı imar planlarının iptal davası nedeniyle ilçe belediyesinden iskan alınamadığını belirtti. İmar planlarının iptal edilmesine karşın ilgili belediyeden onay ve izin alarak inşaatı tamamladıklarını söyleyen Kiptaş yetkilileri, “Kiptaş’tan kaynaklanmayan nedenlerden dolayı İmar Planı iptal edildiğinden kat irtifakı ve kat mülkiyeti kurulamadığından, Kiptaş hak sahiplerine tapu verememektedir. Oluşan mağduriyetin giderilmesi amacıyla; 1/1000 ölçekli Uygulama İmar planı hazırlanması için ilgili kurumlardan görüşler alınmış olup, yasal süreç tamamlandıktan sonra tapu dağıtma işlemlerine başlanılacaktır. Bu işlemlerin 2016 Eylül ayına kadar tamamlanarak tapu dağıtımına başlanması öngörülmektedir” diye konuştu.

FİNANSKENT’TE DE SORUN AYNI
KİPTAŞ’ın İstanbul Eyüp’te 899 konutluk Finanskent projesinde de tapular verilmedi. 2009’da inşaatına başlanan projede evler 2011 sonunda teslim edildi. Tepecik Konutları’nda olduğu gibi kendileri dışında gelişen olaylar nedeniyle tapu veremediklerini belirten Kiptaş yetkilileri, “Tarafımızın kusuru dışında ve öngörülemeyecek şekilde bölgenin Kiptaş’ın tarafı olmadığı mahkeme kararı ile plan iptali neticesinde bölge plansız kalmıştır. Bu yüzden bölgeye 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı hazırlanarak ilgili kurum görüşleri alınmak suretiyle 19.05.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. İmar yönetmeliği değiştiğinden dolayı 28.01.2015 tarihinde İmar Plan Notlarında tadilat yapılmış olup bu tadilat neticesine göre ruhsat projelerimiz İBB İmar Müdürlüğü tarafından onaylanmıştır. Dosya Eyüp Belediyesi’nce incelenmekte olup yasal süreç devam etmektedir. Yasal süreç tamamlandıktan sonra tapu dağıtma işlemlerine başlanılacaktır. Bu işlemlerin 2016 Haziran ayına kadar tamamlanarak tapu dağıtımına başlanması öngörülmektedir” diye konuştu. Projeye hemen yakın bir alanda Kiptaş’ın Torunlar GYO ile yaklaşık 4 bin konutluk yeni bir projeye başladığını hatırlayan proje sakinleri, “Daha bizim tapumuzu vermeden yeni bir projeye başladılar. Kimse üçüncü kişiden tapusuz ev almıyor. Çoğu banka kredi de vermiyor. Bundan dolayı da evlerin değeri bir türlü artmıyor. Son 5 senede İstanbul konut fiyatlarındaki artışın yarısı kadar bile Finanskent prim yapmadı” diyor.

Gülistan Alagöz, Hürriyet


1insaat.biz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?