Sizi büyük sonuçlara götürecek 6 alışkanlık

Bu alışkanlıkların etkileri birikerek zamanla olduğunuz kişi üzerinde muazzam etkiler sağlayacaktır. Bundan emin olabilirsiniz. Bunları kişisel gelişiminiz ve yaşamınızı yeniden tasarlamanız adına birer yatırım olarak düşünmelisiniz. Yaşamınızda yaptığınız her bir tercihin ilişkili bir kategoriye girdiğini düşünün. Dişleri fırçalamak, hijyen kategorisine girer. Bir sonraki romanın üzerinde çalışmak, yazma veya üretkenlik kategorine girer. Spor salonuna gitmek, sağlık …

Sizi büyük sonuçlara götürecek 6 alışkanlık
Sizi büyük sonuçlara götürecek 6 alışkanlık Yönetici
Bu içerik 1240 kez okundu.

Bu alışkanlıkların etkileri birikerek zamanla olduğunuz kişi üzerinde muazzam etkiler sağlayacaktır. Bundan emin olabilirsiniz.

Bunları kişisel gelişiminiz ve yaşamınızı yeniden tasarlamanız adına birer yatırım olarak düşünmelisiniz.

Yaşamınızda yaptığınız her bir tercihin ilişkili bir kategoriye girdiğini düşünün. Dişleri fırçalamak, hijyen kategorisine girer. Bir sonraki romanın üzerinde çalışmak, yazma veya üretkenlik kategorine girer. Spor salonuna gitmek, sağlık kategorisine girer. Bu şekilde düşünüldüğünde tüm yaşam boyunca yapılan eylemler 5 veya 10 kategori altında toplanabilir: çalışma, üretkenlik, sağlık, uyku, sosyal yaşam, aile vb.

Günlük yaşamda yapmak için zaman harcadığınız her şey bu kategorilerden birine girer. Bu kategori uygulaması ile her bir aktivite için harcanan zamanı görselleştirmek çok kolaydır. Böylelikle günlük yaşamınızda en çok neye ne kadar zaman harcadığınızı ve daha fazla zaman harcamanız gereken alanları kolaylıkla görebilir ve yaşamanızı yönetebilirsiniz.

Birçok kişinin hedeflerine ulaşmada günlük alışkanlıklarına harcadıkları zamanı ve öneminin farkında olmayarak hata yaptıklarını düşünüyorum. Görev veya alışkanlıkların önemli olmadığını düşünürler.

Her bir seçim önemlidir çünkü bir seçim zaman (para) kategorisine girer. Eğer yaşamınızda büyük değişiklikler yapmak istiyorsanız küçük detayların önemini kavramalısınız.

Uyanmaya karar verdiğiniz zamanda uyanın
Alarmı kurmak işin sadece yarısıdır. Asıl amaç alarmı kurduğunuz saatte yataktan çıkabilmeyi başarmak olmalıdır. İlk zamanlarda bu durum zor olabilir ancak uyku saatinizi ve uyanma saatinizi sabit kılarsanız belirli bir süre sonra vücudunuz doğal bir alarma sahip olacaktır.
Amacınız sadece iş zamanlarında bu saatte uyanmak olmamalı, amacınız bunu bir alışkanlık haline getirmek olmalıdır.

Her gün 10 yeni fikri bir kağıda dökün
Günlük hayatta aklımıza birçok fikir geliyor ancak bunu herhangi bir yere not etmediğimizde genellikle unutulup gidiyor. Sizde her gün aklınıza gelen 10 fikri yazıya dökerek unutulmaktan kurtarabilirsiniz. Bir süre sonra kendinizi bir fikir havuzunda bulacaksınız. Bu edindiğiniz fikirler çok değerli verilere dönüşmek için sadece sizin azminizi bekleyecektir.

Kahvaltıda, öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde sağlıklı beslenmelisiniz
Kişisel sağlık her şeyin üstündedir. Düzgün beslenmede sağlığın temel taşıdır. Sizin de her bir öğünde yediklerinize kesinlikle çok dikkat etmeniz gerekiyor.
Uzun olan açlık süresinden sonra tüketeceğiniz ilk yiyecekler oldukça önemlidir. Bu yüzden özellikle güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamalısınız. Düzgün beslenme hem sizi stresten kurtarır hem de geleceğiniz için büyük bir yatırımdır.

Her gün yarım saat kitap okuyun
İnsanlar genellikle nasıl daha hızlı bir kitabı okuyacağı üzerine yoğunlaşır. Oysaki günde yarım saati okumaya ayırmanız demek ortalama ayda iki kitap okumanız anlamına gelir. Yılda ise 24 kitap eder ve bu oldukça iyi bir orandır.
Günde yarım saat çok uzun bir süre değil ancak size katacağı şeyler ayrılan bu ile kıyaslanamaz bile. Okuyacağınız kitaplar yaşamınızda size olaylara karşı bambaşka bir bakış açısı kazandırarak hem olayları daha iyi kavramanızı hem de bu bakış açılarını işlerinize de yansıtarak çok daha başarılı olmanızı sağlar.

Günde 15 dakika meditasyon yapın
Meditasyon bedenin kendi içsel aklının yeniden keşfedilmesinin bir yoludur. Günümüzde doktorlar stresin birçok hastalığın başlıca sebeplerinden olduğunu söylüyorlar. Her ne kadar meditasyonun kendi başına bir tedavi olarak düşünülmemesi gerekse de, yapılan araştırmalar meditasyonun birçok sağlık sorununa iyi geldiğini ortaya koymaktadır.
Gün içerisinde 15 dk meditasyon yapmak, tüm gece uyumaktan çok daha fazla psikolojik dinlenme sağlar. Düzenli olarak meditasyon yaptığınızda zindeliğinizin, enerjinizin ve yaratıcılığınızın her geçen gün arttığını göreceksiniz.

Yatmadan önce düşünün
Her bir gece yatmadan önce düşünmek için kendinize 5 dk ayırın. Mümkünse yazdıklarınızı yazıya dökün. Gece biraz düşünmeye zaman ayırmak çok önemlidir çünkü bu alışkanlık sizi kendinize karşı dürüst tutar.
Kendinize ayırdığınız bu zaman ile geçmişte yaptığınız hataları gelecekte bir daha yapmamanızı sağlar böylelikle işlerinizde çok daha başarılı olabilirsiniz.

Osman Arı, Sosyalmedya.co

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank 0.69 konut kredisi nasıl hesaplanır?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?
0,89 ve 0,99 Faizli Konut Kredisine Kimler Başvurabilir? 2022 3 Yeni Konut Paketi Nedir?